مدرسه سعادت بوشهر

مدرسه سعادت بوشهر

شرح

مدرسه سعادت بوشهر

اولین مدرسه نوین در جنوب ایران مربوط به شهر بوشهر میباشد که نامش مدرسه سعادت است. این مدرسه یکی از  5 مدرسه‌ی دوران قاجار در ایران بوده که پس از دارالفنون تهران به طور همزمان تاسیس شدند که از مهمترین قطب‌ آموزشی جنوب کشور بود.  مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری مربوط به دوره قاجار است و یکی از جاذبه های بوشهر محسوب می شود.این مدرسه در سال 1278 خورشیدی، به سبک نوین آموزشی تاسیس شد که از نظر تاریخی مادر مدارس جنوب ایران است. بافت مدرسه سعادت همانند بافت مرکزی شهر بوشهر زیبایی خیره کننده‌ای دارد. این مدرسه ابتدا به وسیله احمد خان دریابیگی حکمران وقت بوشهر و بنادر خلیج فارس و عمانات در مرکز بوشهر و نزدیک حسینیه (برحه کازرونیها) تأسیس میشود. بر طبق یک نظر، به دلیل کارشکنیهای عده ای، درابتدا مدرسه مورد استقبال قرار نمیگیرد: “اهالی بوشهر، در ابتدای امر، نه‏ تنها هیچ واکنش مثبتی نسبت به تشکیل مدرسه نشان نمی‏دهند، بلکه در مدت دو ماهی که از تأسیس آن می‏گذرد، حتی برای نمونه یک نفر هم پیدا نمی‏شود تا فرزندش را به مدرسه بفرستد.بدین ترتیب، مدرسه مورد انتقاد بدخواهان و بدگویان واقع شده، آنان‏ با دامن زدن به شایعات بی‏اساس، در پی دلسرد نمودن مؤسسان آن برمی‏آیند. “باری عدم استقبال اهالی بوشهر در ابتدای کار مدرسه، تا اندازه‏ ای طبیعی می‏نماید چرا که‏ عدم آگاهی مردم درباره معارف جدید از یک سو و نیز مخالفتهای گروهی دیگر که در این دوره، مدارس جدید را در سطح مملکت، خانه شیاطین می‏نامیدند و آن را مرکز فساد و فرنگی‏ مآبی‏ می‏شمردند؛ جملگی، عواملی است که در مجموع حالت رمیدگی و عدم تطابق مردم را با معارف‏ جدید، طبیعی نشان می‏دهد.”سید قاسم حسینی مورخ بوشهری در مقاله “بوشهر پایتخت فرهنگی بوشهر” مینویسد: در سال 1317 هـ.. ق نیز «احمد خان دریابیگی» اولین مدرسه به سبک جدید در سر تا سر جنوب ایران و حوزه خلیج فارس را به نام «سعادت» در بوشهر تأسیس کرد. مدرسه ای که بیش از یک قرن است ده ها نفر سیاستمدار، شاعر، نویسنده، مورخ، محقق و دانشمند علوم انسانی از آن فارغ التحصیل شده و شعبه هایی از آن در برخی از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس تأسیس شده است.

دکتر ایرج نبی پور عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی در بوشهر و خلیج فارس مینویسد:
“درمدرسه سعادت بوشهر نیز که همسنگ دارالفنون تهران بود تلاشی صورت گرفت که آن را به یک کالج تخصصی ارتقاء دهند. سند با ارزشی در آرشیو سری اسناد مدرسه سعادت است که نشان می دهد تلاشی برای آموزش پزشکی در مدرسه سعادت نیز به انجام رسیده است. همچنانکه در دارالفنون، طب پس از یک سال آموزش تئوری به صورت بالینی در بیمارستان آموزش می دادند. اکنون در آرشیو تاریخی کتابخانه مدرسه سعادت ، 36 جلد کتاب تخصصی علوم پزشکی در زمینه بیماری های داخلی، جراحی، زنان و زایمان، چشم پزشکی، آناتومی، فیزیولوژی، پاتولوژی و بیوشیمی بالینی موجود است که 31 جلد از این کتب به زبان فرانسه بوده که در سال های1823 الی 1875 میلادی در پاریس به چاپ رسیده اند. از این رو، شهر بوشهرنیز در راستای تأسیس نهادهای آموزش پزشکی مدرن نیز پیشرو بوده است.”

این مدرسه کهن و مشهور امروزه به مرکز فرهنگی تاریخی و از جاذبه‌های گردشگری در بوشهر تبدیل شده که سالانه افراد بسیاری از آن دیدن می‌کنند. 18 اسفند سالروز تاسیس مدرسه سعادت، روز ملی بوشهر نام گرفته است.

مدرسه سعادت بوشهر در تاریخ 11 بهمن 1378 با شماره ثبت 2578 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک