میدان روسو پرتغال

میدان روسو پرتغال

شرح

میدان روسو پرتغال در کدام شهر قرار دارد؟

میدان روسو پرتغال، قلب تپنده مرکز شهر لیسبون  کشور پرتغال به شمار می‌رود. بسیاری از خیابان‌ها و محله‌های شهر در این میدان با هم تلاقی کرده و خود میدان نیز محلی معروف برای دور همی‌های صمیمانه است. حتی اگر برای مدت کوتاهی در لیسبون اقامت داشتید، امکان عبور شما از میدان روسو بیش از یک بار خواهد بود. نام رسمی میدان روسو، از زمان قرون وسطی، به نام میدان پدروی چهارم معروف بود، چون در زمان او ساخته شده بود، اما بعدها به نام روسو (به معنی میدان عمومی بزرگ) شهرت پیدا کرد.

 

تاریخچه میدان روسو !

این یادمان از یک ستون ۲۳ متری با تندیسی از پدروی چهارم تشکیل شده است که نام میدان را نیز از آن گرفتند. پدروی چهارم، پادشاه پرتغال و اولین امپراطور برزیل بود. شایعه‌های بسیاری می‌گویند که این تندیس برنزی قرار بود امپراطور ماکسیمیلیان مکزیک را به تصویر بکشد اما تاریخ‌نگاران با این امر مخالف هستند. در پای ستونی که در سال ۱۸۷۰ نصب شد، تندیس‌هایی به نمادی از عدالت، شجاعت، پرهیزکاری و خرد را می‌بینید.

در سال ۱۸۸۹ دو آب‌نمای یادمانی باروکی نیز در دو طرف یادمان پدروی چهارم نصب کردند. این دو آب‌نمایِ شبیه به هم، در اصل در کارخانه ذوب فلز «وَلدون» (Val d’Osne) در فرانسه ریخته گری شدند. دو تندیسی که این فواره‌ها را باشکوه‌تر می‌کنند، توسط مجسمه‌ساز‌هایی به نام «متورَن مورو» (Mathurin Moreau) و «میشل لیِنار» (Michel Lienard) ساخته شده و پیکره‌های اساطیری را به تصویر می‌کشند. این دو آب‌نما به ویژه در شب با نورپردازی‌های ویژه بسیار دیدنی می‌شوند. 

جاذبه های دیدنی میدان روسو پرتغال کدام اند؟

  • میدان روسو سرزنده‌ترین میدان شهر لیسبون بوده و ردیفی از کافه‌ها و مغازه‌های شلوغ را نیز می توان در  اطراف آن مشاهده کرد. دو کافه بسیار مشهور شهر را در این میدان می‌بینید،  یکی کافه «نیکولا» متعلق به قرن ۱۸ و دیگری کافه «سوئیسا» با تراس فضای بازش خواهد بود.
  • این میدان در طول تاریخ شاهد رویدادهای مختلفی چون جشن‌ها، انقلاب‌ها، اعدام‌ها و گاوبازی بوده و هنوز هم از مقاصد مهم و جذاب برای ساکنین و گردشگران به شمار می‌رود. تاکسی‌ها، اتومبیل‌ها و اتوبوس‌ها دور مرکز پیاده‌روی این میدان با سنگفرش سیاه و سفیدی موجی متعلق به قرن ۱۹ می‌چرخند. در مرکز میدان یادمانی بلند با دو آب‌نما وجود دارد. اغلب رهگذرانی را می‌بینید که روی نیمکت‌های میدان مشغول استراحت بوده و یا مشغول تماشای یادمان وسط آن هستند.

مهمترین مکان دیدنی میدان روسو !

  • شاید بتوان برجسته‌ترین مکان دیدنی دور میدان روسو را ، ساختمان تئاتر ملی «دونیا ماریای دوم» دانست. این بنای باشکوه و دیدنی در میانه قرن ۱۹ و بر اساس طرحی نئو کلاسیک از معماری ایتالیایی به نام «فورتوناتو لودی» (Fortunato Lodi) ساخته شد. این تئاتر در بنای سابق کاخ «استائوس» (Estaus) متعلق به قرن ۱۵ قرار دارد. شهرت این کاخ از زمانی شروع شد که اولین دادگاه تفتیش عقاید در آن شکل گرفت. این متعصبان مذهبی بسیاری از مرتدان را رو به روی همین کاخ به آتش کشیدند.

دلیل شهرت معماری ساختمان تئاترملی چیست؟

  • ساختمان تئاتر در سال ۱۹۶۴ بر اثر یک آتش سوزی ویران شد و تا سال ۱۹۷۸ نیز پذیرای عموم مردم نبود. این بنای باشکوه بیشتر به خاطر سر در ورودی آن با ۶ ستون عظیم تزئین شده با مجسمه‌ آپولو و فرشتگانش شهرت دارد. در بالای کتیبه مجسمه‌ای از «ژیل ویسنته» (Gil Vicente) قرار دارد که یک نمایشنامه نویس قرن پانزدهمی و بنیان گذار تئاتر پرتغال است.بسیاری از نمایش‌های دیدنی برگزار شده در این سالن توسط پادشاهان و ملکه‌ها تماشا شده‌اند.
  • در نزدیکی ساختمان تئاتر ملی، یکی دیگر از ساختمان‌های زیبای شهر، یعنی ایستگاه قطار روسو را می‌بینید. این ساختمان در سال ۱۸۸۷ به عنوان ایستگاه قطار مرکزی ساخته شد. البته امروزه ساختمان قدیمی دیگر برای عبور قطارها استفاده نمی‌شود و برای این منظور بنای دیگری با امکاناتی بسیار بالا را ساختند که قطارها به مقصد شهر سینترا نیز از آنجا حرکت می‌کنند. ساختمان ایستگاه قطار با ورودی بسیار دیدنی به سبک معماری نئو مانوئلین، با نقوشی پر جزئیات تزئین شده و دو ورودی بی‌همتای نعل اسبی دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک