تئاتر رومی پلوددیو

تئاتر رومی پلوددیو

شرح

تئاتر رومی پلوددیو یکی از بهترین تئاترهای باستانی جهان است که در مرکز شهر پلوددیو بلغارستان واقع شده است. این بنا در دهه 90 میلادی ساخته شده است ، احتمالاً تحت فرمانروایی امپراتور دومینیان. این تئاتر می تواند بین 5000 تا 7000 تماشاگر میزبان باشد و هم اکنون در حال استفاده است.صندلی های تماشاگر به سمت جنوب ، به سمت شهر باستانی در دشت و کوه های رودپا جهت گیری شده است. در طرح کلی ، این تئاتر یک دایره نیمه است که قطر بیرونی آن 82 متر است. خود تئاتر به بخش صندلی و صحنه اتقسیم می شود. سالن اجتماعات ، منطقه ای که مردم در آن جمع شده اند ، از یک تپه یا شیب خالی شده است ، در حالی که صندلی های رادیان بیرونی به حمایت ساختاری و دیوارهای نگهدارنده محکم نیاز داشتند. سالن بام نبود. صندلی های تماشاگر صحنه را احاطه می کنند و ارکستر که شکل نعل اسب به طول 26.64 متر دارد ، شامل 28 ردیف متمرکز صندلی های مرمر است که توسط یک راهرو به دو لایه تقسیم می شود. قسمت فوقانی لایه ها توسط راه پله های شعاعی باریک قطع می شوند ، که غار را به بخش های گوه شکل تقسیم می کند. این تئاتر همچنین یک تریبون دارد که ستون های جبهه های صحنه را پشتیبانی می کند.

ساختمان صحنه  تئاتر پلوددیو ، در جنوب ارکستر قرار دارد. دارای سه طبقه است و یک دیوار بلند از کف مرحله است که توسط ستون ها پشتیبانی می شود. proscenium دیواری است که لبه جلوی مرحله را با طاقچه های تزئینی به طرفین پشتیبانی می کند. پروانه ای که از 3.16 متر ارتفاع دارد و نمای آن با یک ستون مرمر یونی با رواقهای مثلثی تزئین شده است. نمای صحنه که مشرف به منطقه تماشاگران است ، از دو پرتوی دو طبقه تشکیل شده است ، اولین آن به ترتیب یونیک رومی و دوم به ترتیب رومیCorinthian ،  نما توسط سه دروازه واقع شده متقارن بریده می شود. ورودی های ارکستر که پرده برداری نشده و طاق هستند ، غار را به ساختمان صحنه وصل می کند. یک گذرگاه طاق زیرزمینی از مرکز ارکستر شروع می شود ، از زیر ساختمان صحنه می رود و از تئاتر بیرون می رود. یک گذرگاه طاق دیگر که با عبور از زیر بانک مرکزی صندلی های ردیف بالا ، غار را با منطقه سه تپه متصل می کند.

مشابه تئاترهای موجود در قلمرو امپراتوری روم ، در تئاتر Trimontium صندلی های تماشاگر افتخاری حک شده بود. کتیبه هایی نه تنها برای نمایندگان شورای شهر بلکه همچنین برای استادان ، دوستان امپراتور و غیره وجود داشته است. برخی کتیبه های افتخاری نشان می دهد که از این بنا به عنوان صندلی مجمع استانی Thracian استفاده شده است. ساخته شده با حدود 7000 صندلی ، هر بخش از صندلی ها دارای نام محوطه های شهری حک شده روی نیمکت ها بود تا شهروندان بدانند که کجا باید بنشینند.در حالی که یونانی ها تمرین های بدنسازی و ورزشگاه را ترجیح می دادند ، علاقه رومی ها به ورزش به حوادث تئاتر و سیرک می رفت. بنابراین ، احتمالاً ، دعواهای گلادیاتوری با حیوانات در تئاتر برگزار می شود ، زیرا بقایای امکانات ایمنی در مقابل ردیف اول کشف نشده است. این اضافات به دلیل بازدید امپراطور Caracalla از Trimontium در سال 214 میلادی تنظیم شد واین تئاتر در قرن 5 میلادی توسط آتیلا هون آسیب دیده است.

این تئاتر فقط در اوایل دهه 1970 به دلیل لغزش زمین یافت شد. این امر باعث یک کاوش باستان شناسی بزرگ ، از جمله حذف حدود 4/4 متر زمین از آن چیزی است که توسط زمین لغزش پنهان مانده بود. مرمت تئاتر رومی در پلودیف یکی از بهترین دستاوردهای مدرسه حفاظت از بلغارستان به حساب می آید. مداخله بر اساس آزمایشات دقیق و محرومیت از فرضیات محدود است. این بازسازی کاملاً مطابق روش آناستیلوز انجام شد و ماده جدید کاملاً مشهود است. این تئاتر یکی از بناهای بی شماری از زمان امپراتوری روم است که در بلغارستان حفظ شده است. چندین تئاتر و کتیبه های دیواری به زبان یونانی بیزانس در این تئاتر وجود دارددر طول ماه های تابستان ، این تئاتر میزبان نمایش های تئاتری و نمایش های موسیقی است.مراسم اهدای جوایز بیست و یکمین المپیاد بین المللی انفورماتیک در تئاتر برگزار شد.

نوازنده فلزات سنگین هیل ، دوین تاونزند ، آلبوم زنده خود را با نام Ocean Machine – Live در تئاتر روم باستان Plovdiv را در این تئاتر ضبط کرد ، همراه با ارکستر و کر گروه اپرای Plovdiv. ،در اواخر قرن 4 بخش بزرگی از تئاتردر آتش سوزی و زلزله نابود شد. این تا اواخر دهه 1960 بود که ویرانه های سازه در طی کاوش های باستان شناسی در منطقه که توسط کارمندان موزه باستان شناسی پلودیف انجام شده بود ، پیدا شدند. مرمت تئاتر باستان به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردها در زمینه حفاظت در بلغارستان شناخته شده است. این بنای تاریخی با استفاده از عناصر اصلی معماری تا حداکثر درجه ممکن ، با رعایت دقیق تکنیک آناستیلوز ، بازسازی شد.امروزه تئاتر باستانی قابل تشخیص ترین نقطه عطف پلوودوی است. این بخش نقش مهمی در زندگی فرهنگی شهربازی می کند و به عنوان صحنه ای برای نمایش ها ، کنسرت ها ، رویدادهای عمومی و غیره فعالیت می کند و این تئاتر می تواند تا 3500 تماشاگر را در خود جای دهد.

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک