رود تیمز انگلستان

رود تیمز انگلستان

شرح

رود تیمز انگلستان

تیمز (به انگلیسی: River Thames) رودی است در جنوب انگلستان به طول ۳۴۶ کیلومتر که عمده شهرتش به دلیل عبور از شهر لندن است. این رودخانه از شهرهای آکسفورد، ریدینگ و ویندزور نیز گذشته و در انتها به دریای شمال می ریزد. رود تیمز، طولانی‌ترین رود انگلیس به حساب می‌آید و برای علاقه‌مندان به سفرهای آبی، این امکان را به وجود می‌آورد تا با قایق‌های لوکس و آرامش‌بخش یا تندرو از جاذبه‌های گردشگری معروف شهر لندن بازدید کنند. این رود شاه راه اصلی بین لندن و وستمینستر در سده های ۱۷ و ۱۸ میلادی بوده است. تا قبل از سال ۱۸۱۴ در طی عصر یخبندان کوچک این رودخانه بارها در فصل زمستان دچار یخ زدگی می شده است ولی پس از آن و به دنبال گرم شدن هوا دیگر هیچ گاه به طور کامل یخ نزده است. در سال ۱۸۲۵ و به دنبال ساختن پل لندن به دلیل کمتر بودن تعداد پایه های پل جدید جریان آب در این رود سریعتر شده است و بیش از پیش مانع یخ زدن آب این رودخانه شده است. در سدهٔ ۱۸ و به دنبال تبدیل لندن به یک مرکز مهم اقتصادی امپراتوری بریتانیا، این رودخانه یکی از پر رفت وآمدترین شریان های آبی در جهان بوده است.
پل ها و تونل های بسیاری از عرض این رودخانه گذشته و شمال و جنوب لندن را به هم پیوند می دهند.

«رود تیمز» (River Thames) یا همان «تمز»، از بخش‌های جنوبی کشور انگستان، به خصوص شهر لندن عبور می‌کند و بعد از «رود سورون» (River Severn)، دومین رود طولانی در بریتانیا به شمار می‌رود. همچنین تیمز توانسته عنوان طولانی‌ترین رود انگلیس را هم به خود اختصاص بدهد. این رود در مسیر خود از شهر آکسفورد، «ردینگ» (Reading)، «هنلی-آن-تیمز» (Henley-on-Thames) و «وینزر» (Windsor) می‌گذرد و در نهایت به «دریای شمال» می‎ریزد. علاوه بر آن، رود تیمز از مقاصد دیدنی معروفی همچون برج لندن، وست مینستر ابی، ببگ بن، تاور بریج و بسیاری موارد دیگر نیز عبور می‌کند و به همین دلیل بسیاری از گردشگران برای بازدید از بعضی از این جاذبه‌ها، قایق‌سواری بر روی تیمز را ترجیح می‌دهند. 

بازدیدکنندگان می‌توانند بین قایق‌های تندرو و پرهیجان و قایق‌های لوکس و دارای رستوران انتخاب داشته باشند که «بتو لاندن» (Bateaux London)، یکی از همین موارد لوکس به حساب می‎آید. این قایق شیشه‌ای، این امکان را برای شما به وجود می‎آورد تا در عین صرف غذایی بی‌نظیر و لذت بردن از موسیقی زنده، به چشم‌انداز زیبای مکان‌های گردشگری اطراف نیز دسترسی داشته باشید. قایق‌های تندرو هم از این مقاصد دیدنی عبور می‌کنند؛ اما همانطور که از نامشان مشخص است، تجربه‌ای هیجان‌انگیز را برایتان رقم خواهند زد.

یکی دیگر از گزینه‌های پرطرفدار این رود، استفاده از تور «هاپ آن هاپ آف» (Hop On Hop Off) می‎باشد که در 4 اسکله‌ی اصلی، یعنی وست مینستر، «چشم لندن» (London Eye)، تاور بریج و گرینویچ توقف خواهد داشت که می‌توانید پیاده و دوباره سوار شوید و نام این تور نیز از همین موضوع نشأت می‌گیرد. اگر در وست مینستر توقف کنید، به جاذبه‌هایی همچون خانه پارلمان، کاخ باکینگهام، بیگ بن، «میدان لستر» (Leicester Square)، «سوهو» (Soho) و «تیت بریتانیا» (Tate Britain) دسترسی خواهید داشت. با توقف در اسکله‌ی چشم لندن، به مرکز فرهنگی شهر نزدیک‌تر خواهید بود و می‌توانید از سالن موسیقی «کوئين اليزابت هال» (Queen Elizabeth Hall)، «تئاتر ملی سلطنتی» (Royal National Theatre) و «شکسپیرز گلوب» (Shakespeare’s Globe) دیدن کنید یا در خیابان‌های این محله قدم بزنید که با هنرمندان خیابانی و غذاهای خوشمزه احاطه شده است. 

موقعیت هتل