موزه رئیسعلی دلواری بوشهر

آشنایی با موزه رئیسعلی دلواری بوشهر

شرح

موزه رئیسعلی دلواری بوشهر

بوشهر شهری بندری در کنار سواحل خلیج فارس و مرکز استان بوشهر است. این شهر قدمتی هزاران ساله دارد و عمر آن به دوران ساسانیان می رسد. سواحل زیبا، نخلستان های سرسبز و بناهای تاریخی آن را به مقصدی جذاب برای گردشگری تبدیل کرده است. علاوه بر مکان های دیدنی و طبیعت زیبای شهر، فرهنگ زندگی و غذاهای لذیذ و تند هم بخشی از جاذبه های بوشهر می باشد.موزه رئیسعلی دلواری بوشهر یکی از این جاذبه های دیدنی است . قدمت شهر بندی بوشهر را به زمان اردشیر شاه ساسانی نسبت می دهند و در کارنامه اردشیر بابکان از آن نام برده شده است. اما بندر کنونی بوشهر را ابومهیری (پسر ناخدا باشی کشتی های نادر شاه) 300 سال پیش تاسیس کرد.

رئیسعلی دلواری متولد 1261 هجری شمسی در شهر دلوار از توابع تنگستان است ، وی از جمله اولین کسانی بود که با شروع نهضت مشروطه به آن پیوست و با وجود سن کم شروع به فعالیت در این نهضت وشرکت در محافل مشروطه خواهی در مناطق جنوب نمود . وی با همکاری دیگر مشروطه خواهان در همین زمان بوشهر را از سیطره حکومت استبدادی و دیکتاتوری محمد علی شاه قاجار خارج کرد و با همکاری ملاعلی تنگستانی حدود 9 ماه بوشهر را به تصرف خود در آورد.

مقاومت های رئیس علی برای حفظ ایران

در حال و هوای جنگ جهانی اول ، انگلستان و روسیه قوانین را زیر پا گذاشتند و علی رغم اعلام بی طرفی توسط ایران از شمال و جنوب به خاک آن لشکر کشی کردند ، در همین حین رئیس علی در جنوب به خود آمد و با مکاتباتی که با علمای وقت نجف داشت ، حکم جهاد را از شیخ محمد حسین برازجانی دریافت کرد و پس از آن خود را برای جلوگیری از پیشروی انگلیسی ها و دفاع از بوشهر آماده کرد. وی قیام مردم تنگستان و دلوار علیه متجاوزان انگلیسی را به مدت 7 سال رهبری کرد و به شایستگی در راستای حفظ سرزمین مادری خود کوشید.

زمانی که تصمیم انگلیس ها برای پیش روی به سمت شیراز قطعی شد، ایده تطمیع و رشوه دادن به رئیسعلی را از سر گذراندند و با فرستادن حیدر خان حیات داودی برای مذاکره با وی پیشنهاد 40 هزار پوند را به او عرضه کردند. اما رئیس علی در پاسخی قاطع می گوید: ” چگونه می‌توانم بی‌طرفی اختیار کنم در حالی که استقلال ایران در معرض خطر جدی قرار گرفته‌است؟ “پس از دریافت این پیام، انگلیسی ها دست به تهدید زدند که: ” خانه هایتان را ویران می کنیم و نخل هایتان را قطع ” و مجددا رئیسعلی نوشت: ” خانه های ما از کوه است و در توان بریتانیا کبیر نیست که آن ها را تخریب کند .

مکان موزه

موزه رئیسعلی دلواری در نزدیکی ساحل شهر کوچک دلوار واقع شده است و در واقع مکان موزه محل سکونت شخص رئیسعلی دلواری بوده است. درون موزه نماد های سنتی از جمله: نوع پوشش، گوشه ای از رسوم، تفنگ ها و … قرار دارند که در اتاق هایی که در های آن ها درون هم باز می شود به نمایش در امده است. شیشه های مشبک پنجره ها فضای درون موزه را دیدنی و مناسب برای عکاسی نیز نموده است. قبل از مجموعه اصلی، فضایی رستورانی و مسقف وجود دارد و پس از آن، ورودی خانه با درب چوبی دو لنگه‌ای قرار گرفته است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک