کویر قم تپه تبریز

کویر قوم تپه تبریز

شرح

کویر قوم تپه تبریز

کویر قوم تپه تبریز | کویرها سرزمین های گسترده‌ای هستند که بدلیل حرارت شدید آفتاب، بارش کم باران و همچنین موقعیت جغرافیایی، خشک شده و پوشش گیاهی در این مناطق رو به صفر است. برخی از این مناطق در گذشته دریاچه‌هایی بودند که در اثر تبخیر، آب آنها از بین رفته و به نمک زار تبدیل شده‌اند. این منطقه‌ها جاذبه‌های فراوانی دارند. شب‌های کویر بی‌نظیر است، مخصوصاً اگر مشتاق تماشای آسمان شب باشید، جایی بهتر از مناطق بیابانی پیدا نمی‌کنید.

ویژگیهای منحصر به فرد کویر

دیدن آسمان پاک، ستاره های درخشان و تماشای تپه‌های شنی، باعث جذب هر گردشگری می‌شود. کویر دنیایی است جدا بافته که تنها یکبار سفر کافی است تا هرگز شما را رها نکند. هر کس یک بار مسحور افسون کویر شود، تا پایان عمر رهایش نخواهدکرد. این جمله معروف را دکتر «آلفونس گابریل» جغرافیدان و جهانگرد فقید اتریشی گفته است. او سفرهایی به کویرهای ایران داشته و معروف ترین سفرنامه اش، با عنوان «عبور از صحاری ایارن» به چاپ رسیده است.

کویر و ارتفاع از سطح دریا 

صحرا، کویر، بیابان، بادیه و این دست اسامی، گرچه از لحاظ علمی تفاوت هایی با هم دارند و وجوه تمایزشان وابسته به ارتفاع از سطح دریا و مقدار بارش سالانه و نوع پوشش گیاهی و میزان نمک موجود در خاک است، اما برای گردشگران و کویرنوردان تفاوت چندانی ندارند و معمولا وجود تپه ماسه ای های نرم و بلند (یا همان رمل ها)، رودهای شور، دریاچه های نمک، گیاهان کویری و پرندگان و جانوران بیابان زی، باعث جذب مسافران به نقاط کویری می شود.  

جذابیت های کویر

چه چیز کویر برای شما جذابیت بیشتری دارد؟ آرامش؟ سکوت؟ آسمان آرام و پر ستاره؟ تماشای طلوع خورشید؟ رمل های گرم و نرم؟ چند ضلعی های کویر؟ قدم زدن روی دریاچه نمک؟ یا همه این ها باعث جذابیت برای شما می شود؟ به کویر که می‌نگری با تمام وجودت نهایت زیبایی در اوج سادگی را حس خواهی کرد. تا چشم کار می‌کند ماسه، خاک و بوته‌های خار! ممکن است گرما و آفتاب شدید کمی آزارت دهد اما کافی است کمی صبرکنی تا کمی آفتاب غروب کند. آسمان شب هایش به زیبایی رویاهای کودکی است، همانقدر پاک، بی ریا و زیبا.  تبریز سومین شهر بزرگ ایران، جایگاهی ویژه و خاص در تاریخ، پیشینه و اقتصاد کشور دارد.

جاذبه های طبیعی – کویر قوم تپه تبریز

همچنین از نظر جاذبه های طبیعی نیز در جایگاه خاصی قرار دارد. یکی از همین جاذبه های طبیعی کویر قوم تپه میباشد. قوم تپه نام تپه منطقه کویری است در نزدیکی شهر تبریز که با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد. این کویر زیبا در موقعیت جغرافیایی 50 درجه و 48 دقیق شرقی و 35 درجه و 48 دقیقه شمالی در استان آذربایجان شرقی و شمال شرقی شهر تبریز قرار دارد. این منطقه بطور طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه بصورت تپه های شنی در آمده است. این تپه‌ها از منظر گردشگری، آموزشی و آشنایی مردم با محیط‌های صحرایی و کویری دارای اهمیت هستند،

امکانات رفاهی در کویر

چرا که با ایجاد امکانات و زیرساخت‌های لازم در محدوده تپه‌های ماسه‌ای قوم تپه می‌توان از آن به عنوان محلی برای گذران اوقات فراغت مردم بهره برده و به نوعی بحث ژئوتوریسم را در این منطقه رواج داد. تپه‌های ماسه‌ای قوم­ تپه در طول هزاران سال بوجود آمده‌اند و از سوی دیگر وسعت چندانی ندارند. قوم تپه با بافت جغرافیایی منطقه تفاوت چشمگیری دارد . اوج گرما در ساعات روز، حس تجربه ای شبیه به حضور در کویر را به انسان القا می کند. امیدواریم به شهر تبریز سفر کنید و حتما به این کویر بکر بروید و در تجربه سفر خود خاطرات خوشی را به ثبت برسانید. اگر به دنبال تجربه چندین ساعت آرامش خارج از هیاهو های زندگی مدرن و شهری و یا به دنبال ثبت لحظاتی ماندگار از آسمان زیبای کویر هستید، حضور در این منطقه می تواند همان چیزی باشد که شما به دنبال آن هستید.

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک