پارک ملی قوبستان باکو

پارک ملی قوبستان باکو

شرح

پارک ملی قوبستان باکو

پارک ملی قوبستان باکو | آذربایجان از جمله کشورهایی است که با طبیعت سرسبز و پوشش گیاهی منحصر به فرد و متنوع توانسته هر ساله میزبان گردشگران باشد ، این کشور زیبا به دلیل آب و هوای متنوع و مطلوب توانسته از طبیعت بی نظیر با انواع گیاهان خاص و ویژه برخوردار شود و البته به همین دلیل است که گردشگران و توریست ها می توانند در کشور آذربایجان علاوه بر آثار تاریخی و باستانی شاهد پارک های ملی بی شمار با حیات وحش طبیعی باشند.

پارک ملی قوبوستان

پارک ملی قوبوستان یا پارک فرهنگی هنری سنگی قوبوستان که منطقه‌ای وسیع در جنوب شرقی کوه‌های قفقاز و تقریبا 64 کیلومتری جنوب غربی باکو است که مابین دو رود «پیرساقات» و «سوماقیت» قرار گرفته است. این پارک دارای کوه‌ها و تپه‌های متعدد، به همراه دره‌های عمیق و تنگ است. بیشترین اهمیت این منطقه به قدمت بسیار طولانی آن برای سکونت بشر باز می‌گردد، بطوریکه 6 هزار سنگ‌نگاره آن از اهمیت تاریخی و فرهنگی فراوانی برخوردارند.

قدمت سکونت بشر – پارک ملی قوبستان باکو

پیش‌بینی می‌شود قدمت سکونت بشر در این منطقه به عصر یخبندان می‌رسد. اغلب سنگ نگاره ها شامل انسان‌های شکارچی، نقش اسباب و وسایل شکار، رقص و مبارزه‌ها و قایق‌های نظامی، شترها و کاروان‌ها و … است. کل مساحت ناحیه حدود 537 هکتار می‌باشد. این منطقه تقریبا خشک و گرم در سال 1966 به علت کشف غارهای باستانی مسکونی، اشیاء تاریخی، گاز ،سنگها و گِل‌فشان‌ها و نیز سنگ‌نگاره های منحصر بفردی که عمری بین 5 هزار تا 40 هزار سال دارند، تحت حفاظت درآمده و سپس در سال 2007 به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت.

پیدایش زندگی بشری و پیشینه پارک

در این پارک یک موزه کوچک نیز یافت می شود که با هدف ارائه تاریخی مختصر از پیدایش زندگی بشری و پیشینه پارک تعبیه شده، این موزه به خوبی بازدیدکنندگان را به برخی از پرطرفداران ترین نقاط پارک هدایت می کند. این پارک با هدف حفاظت از یکی از جاذبه های تاریخی و ملی بسیار برجسته آذربایجان تاسیس گردید. جاذبه ای شگرف که سنگ نگاره هایی بی همتا و باستانی، سنگ های گازی و گلفشان های بی نظیری را در دل خود جای داده.

فعالیت های بشر در زمان کهن

سنگ نگاره های آن به خوبی فعالیت های بشر در زمان کهن را بازتاب می دهند، این سنگ نگاره ها رقص آئینی، جنگ ها، کاروان ها و مناظر شکار انسان هایی که در 5000 تا 20000 سال پیش در این سرزمین زندگی می کردند را به تصویر می کشد. تور هایردال دانشمند بسیار مشهور در زمینه انسان شناسی در طی سال های 1996 و 2002 به دفعات برای مطالعه و تفحص بر این سایت تاریخی به آذربایجان سفر کرد. پارک ملی قوبستان باکو توانسته جلوه های بی بدیلی از پوشش گیاهی و جانوری را به نمایش بگذارد. این پارک زیبا پر از گونه های گیاهی و جانوری چون غزال، پرندگان، شغال و فک خزری می باشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک