غار نمکدان جزیره قشم

غار نمکدان جزیره قشم

شرح

غار نمکدان جزیره قشم

یکی از جاذبه ها ی دیدنی جزیره قشم ، گنبد نمکی و غار نمکدان است که در استان هرمزگان واقع شده است. جاذبه ای بانمک در دل خلیج فارس.

این غار در فاصله ۱۰۰ کیلومتری جزیره قشم واقع شده است. غار نمکدان قشم که 6 کیلومتر آن شناسایی شده است، به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان شناخته میشود که قبل از این یک غار در فلسطین عنوان طولانی ترین غار را  به خود اختصاص داده بود. غارهاى نمکى جزيره قشم يکى از زيباترين جلوه هاى طبيعت در اين جزيره زيبا و رويايى ايران است. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای زیبا را نمایان می سازد.

شکل کلى غار نمکدان قشم

این غار ارتفاعی حدود 340 متر دارد و قطر قاعده آن حدود هفت کیلومتر است. شکل کلى غار نمکدان قشم به‌صورت یک کمان کاملاً خمیده است و دیواره ورودى آن از نوارهاى رنگارنگ نمک و لایه‌های مختلفى از کانی‌های آهن‌دار مانند هماتیت و اولیژیست و در مدخل آن نیز آبگیرى به طول 20 متر مشاهده می‌شود. در دامنه این کوه مخروطی شکل، غارهایی است که با قندیل های کریستال نمک و دیواره های بلورین آذین شده است. 

سقف غارها

سقف غارها را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند، جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد یا قندیل های جدید می سازد، بلندای غارها از یک تا بیست متر متغییر است.

حوضچه نمک – غار نمکدان جزیره قشم

از میان غار یک جریان آب زیرزمینى دائمى مى‌جوشد و راه خود را به خارج مى‌گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود، به‌صورت چشمه‌ در دامنه کوه ظاهر مى‌شود و در گودال مقابل خود حوضچه‌اى طبیعى به‌وجود مى‌آورد. منظره این حوضچه از دور همچون سطح وسیعى انباشته از برف زمستانى دیدنى است. این چشمه در تمام فصل‌هاى سال جریان دارد. 

بهترین نوع نمک

نمک موجود در غار کوه نمکدان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده و در ترکیب آن عناصر دیگرى (همچون منیزیم) وجود دارد. به‌همین دلیل مى‌تواند به‌عنوان نمک طبى به‌ویژه براى مصرف ورزشکاران حرفه‌اى ـ استخراج و به‌صورت کپسول مصرف شود. نظیر غار نمک جزیره قشم در کمتر نقطه‌اى از ایران و جهان دیده شده است. تحقیقاتى که اخیراً بر روى فضاى داخلى غار نمکدان انجام شده نشان مى‌دهد که این غار داراى قابلیت ویژه‌اى است که باقى‌ماندن و تنفس در آنها مى‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتى‌هاى تنفسى کمک کند. غار نمکى قشم با بیش از  6400متر طول به‌عنوان طولانی‌ترین غار نمکى شناخته‌ شده در جهان است.

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط