تنگه کریان قشم

تنگه کریان قشم

شرح

جزیره قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران محسوب می شود. این جزیره در نزدیکی تنگه کریان قشم قرار گرفته است و یکی از پرجمعیت ترین جزایر خلیج فارس است. جزیره قشم در دوره ساسانیان به جزیره ابرکاوان مشهور بود. قشم یکی از جذاب‌ترین مقصدهای سفر داخلی است. این جزیره در فصل بهار و زمستان یکی از مقاصد اصلی برای گردشگران داخلی و خارجی به شمار میرود.

کوه های دولاب قشم

تنگه کریان منطقه ای بکر در دل کوه های دولاب قشم است که دارای قدمتی باستانی بوده و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی جزیره ی قشم مورد استفاده داشته است. تنگه کریان منظقه ای دست نخورده و بکر در دل کوه های دولاب قشم می باشد که موقع بارندگی و پس از باران زیبایی منحصر به فردی در آن به وجود می آید و بدلیل آبگرفتگی چاله های این دره و ارتفاع از سطح زمین، نسیمی که از وسط دره می گذرد هوایی خوش و خنکای خاصی دارد. از آنجا که با توجه به گرم و خشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایی دارد، این چاهها محل ذخیره آب باران است.

کانال ها و چاههای تنگه کریان قشم

این کانال ها و چاههای تنگه کریان، قدمتی باستانی دارند و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد استفاده قرار داشته است.قشم بزرگ ترین جزیره‌ی مسکونی ایران و یکی از زیباترین و با صفاترین مناطق گردشگری سرتاسر ناحیه‌ی جنوب ایران به شمار می‌آید. کته ای که در سفر به این منطقه قشم باید در نظر داشته باشید آن است که در تنگه کریان جزیره قشم، صنایع دستی جذاب و کمتر شنیده شده و دیده شده ای به نام گرگور وجود دارد که ابزار ماهی گیری مردمان خونگرم و مهمان نواز منطقه به شمار می رود. گرگورسازی در واقع از صنایع دستی قدیمی منطقه بوده که همچنان رواج دارد.

گرگور

گرگور در واقع تله های سیمی و نیم دایره شکل بزرگ است که وسیله شکار ماهیان کف زی بوده و ابزاری برای درآمد زایی و ممر درآمد اهالی اندک منطقه محسوب می شود. علاوه بر گرگورسازی، میتوان به هنرهای معروف خطه جنوب مثل حصیربافی و گل دوزی و کوزه گری اشاره کرد.نکته دیگری که در سفر به تنگه کریان باید در نظر داشته باشید و این موضوع جالب برای دانشجویان و دانش آموختگان محیط زیست و مهندسی مکانیک و آب و عمران است، مقوله ذخیره آب و تامین آب شیرین است. سفر به قشم را فراموش نکنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط