جزیره ی هرمز قشم

آشنایی با جزیره هرمز قشم

شرح

جزیره هرمز قشم

از میان جاذبه‌های بی‌نظیر، بکر و کمتر دیده‌ شده، جزیره قشم به سراغ جزیره هرمز معروف به عروس سرخپوش هرمزگان و سرزمین خاک های رنگارنگ میرویم ، جایی که قرمزی خاک و آبی دریا با هم یکی می‌شوند و شما را با آن آشنا میکنیم پس با ایلیا گشت همراه شوید.

جزیره هرمز در نزدیکی جزیره قشم و در جنوب شرقی بندرعباس در میان آب‌های خلیج همیشه فارس واقع شده است. حالا دلیل معروفیت جزیره به عروس سرخپوش چیست ؟ جزیره هرمز به دلیل وجود مواد معدنی دارای خاک هایی به رنگ های متفاوت و به ویژه سرخ میباشد و به همین علت است که رنگ موج های آب در این جزیره ،رنگ سرخ دارد. تمام رنگ های ساحل جزیره هرمز از وجود یک عنصر ناشی میگردد و این عنصر اکسید آهن است که در ۷۰ درصد خاک سرخ این جزیره وجود دارد و رنگ آن را به این صورت درآورده است. از جزیره هرمز به عنوان یکی از معادن بزرگ خاک سرخ جهان یاد می شود و حدود ۴۰ هزار تن از آن وجود دارد که در هر سال می توان ۱۸۰۰ تن آن را استخراج کرد.

خاک سرخ این جزیره

خاک سرخ موجود در این جزیره از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار هست و تا گذشته نه چندان دور از این خاک در صنایع مختلف رنگ سازی، لوازم آرایشی، شیشه و سرامیک سازی استفاده میشد و این خاک با ارزش به کشورهای دیگر صادر میگردید که خوشبختانه صادرات این خاک محدود شد تا از بین رفتن این خاک منحصر به فرد جلوگیری شود. گفتنی ست که مردم محلی از خاک سرخ آن به عنوان ادویه در طبخ ماهی و نان و تهیه ترشی، مربا و سُس استفاده می‌کنند. وقتی تصمیم به سفر به جزیره هرمز گرفتید باید حسابی خودتان را آماده کنید، چون در هرمز نه خبری از مرکز خرید هست و نه هتل. همه چیز بکر و دست نخورده است و برگه برنده هرمز هم همین بکری و وجود نداشتن عناصر شهری است.

وقتی به هرمز رفتید یا باید در خانه‌ محلی‌ها بمانید یا در زیر آسمان آبی و پرستاره. درست است که هرمز جزیره‌ای بکر است ولی بعضی نقاطش بکرترند. مثل ساحل محیط زیست، جزیره مفنق که با خود روستا ۴۰دقیقه‌ای فاصله دارد و جاهایی مثل هفت درخت. همه اینها می‌توانند روزتان را بسازد و شب‌ها هم دیدن فیتوپلانگتون‌ها که ساحل را نورانی کرده‌اند ذوق‌زده‌تان کند. جزیره هرمز، همین كوچكی‌اش خود تبدیل به جذابیتش شده است، جاده ساحلی، از همان‌جا كه از قایق پیاده می‌شوید آغاز می‌شود و با حدود 3 ساعت پیاده‌روی دوباره به همان جای آغاز بر خواهید گشت، یكی از تفریح‌های مسافران هرمز همین است كه جاده ساحلی جزیره را بپیمایند. ما به شما پیشنهاد میکنیم در لیست سفرهای خود حتما این جزیره را قرار دهید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط