روستای قلعه بالا شاهرود

روستای قلعه بالا شاهرود

شرح

در ایران ، درست در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شهر شاهرود، روستای زیبایی قرار دارد که یکی از جاذبه های این شهر به حساب می آید و آن روستای قلعه بالا شاهرود نام دارد .  همراه با ایلیا گشت به این روستای زیبا سفر کنید.کوهپایه ای بودن این روستا سبب شده تا ساخت و ساز مناطق مسکونی و زمین های زراعی و باغات به صورت پلکانی درآید و این امر در کنار کاربرد مصالح سنتی و بومی در ساخت خانه ها با اقلیم کوهپایه ای بر فراز پهنه ای از کویر منظره زیبایی را بوجود آورده و نظر هر تازه واردی را به خود جلب می کند.

همجواری با پارک ملی توران و وجود حیوانات و پرندگان وحشی نظیر یوزپلنگ آسیایی، گور خر آسیایی، زاغ بور و … گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به این روستا جذب می کند. چشمه آور و … از جمله اماکنی است که هر ساله مورد توجه مردم از روستاها و شهرهای همجوار برای تفرج قرار می گیرد. آب کشاورزی روستا از قنات است و در مظهر آن که در گذشته محل تأمین آب شرب روستا بوده با وجود چنارهای کهنسال نمای بسیار دلنشینی را به وجود آورده است.

جاذبه های دیدنی روستا

«قلعه بالا» به واسطه قرار گرفتن در یک موقعیت جغرافیایی بی نظیر و همچنین به واسطه ساختار و شکل پلکانی ویژه اش، جزو روستاهای هدف گردشگری محسوب می شود؛ روستایی که سراسر آن با سنگفرش پوشیده شده است. کسانی که تجربه حضور در ماسوله یا شهرهای هدف گردشگری را داشته باشند، با ورود به قلعه بالا مشاهده می کنند که این روستا نیز چیزی از روستاهای سرشناس کم ندارد، جز این که به واسطه گمنامی و حضور کمرنگ گردشگران در این روستا، از شلوغی و همهمه خبری نیست؛ امکانات «قلعه بالا» به واسطه همین سابقه اندک حضور در لیست روستاهای هدف گردشگری مانند همتایان خود، زیاد نیست و تنها منحصر به خانه های روستایی است که با میهمان نوازی مثال زدنی اهالی آن در اختیار گردشگران قرار می گیرد.

در این روستا هنوز هم به آداب و رسوم خود پایبند هستند به طوری‌که در مراسم عروسی شاهد رقص‌ها و آوازهای محلی هستیم، آوازهایی که نسل به نسل و سینه به سینه از پدران به پسران منتقل شده است. بهترین زمان سفر به روستای قلعه بالا فصول پاییز و زمستان است . آمیختگی مناظر زیبای کوهستانی و چشم اندازهای اغواکننده سراب های کویری، از جلوه های کم نظیر طبیعت روستای قلعه بالا است.

جشنواره های روستا

جشنواره سالانه، «قلعه بالا» که در آبان ماه برگزار می شود و از معروف ترین جشنواره های این روستا است، جشن «سفر به زیستگاه زاغ بور» و جشن «سفر به توران» نام دارد که گامی هرچند کوچک، اما موثر در شناخت قابلیت های منطقه بی بدیل خارتوران به شمار می رود. محصولات کشاورزی قلعه بالا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که عمدۀ آن گندم، جو، فلفل و شلغم است همچنین این روستا دارای باغات سرسبز انار، گردو، زرد آلو، انجیر زرد و انگور است.

 در دل این روستا اقامتگاه سنتی وجود دارد به نام ارگ قلعه بالا که قدمت بنایش به بیش از 100 سال می رسد. در ارگ قلعه بالا می توانید در فضایی خصوصی اقامت کنید و در تراس و حیاطش دور هم جمع شوید و از نمای روستا از بالا لذت ببرید. سرو غذای محلی، چای زغالی و فراهم آوردن امکان بازدید از منطقه حفاظت شده پارک ملی توران از جمله خدماتی است که در ارگ قلعه بالا می توانید بیابید. روستای قلعه بالا چون نگینی است که در دل کویر شهرستان شاهرود می‌درخشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک