موزه پرنس ویلز بمبئی

آشنایی با موزه پرنس ویلز بمبئی

شرح

موزه پرنس ویلز بمبئی

موزه پرنس ویلز بمبئی یکی دیگر از مکان های دیدنی بمبئی می باشد که در بین سالهای 1904 و 1914 تاسیس گردیده است. این موزه در اوایل قرن 20 پایه‌گذاری شده است. موزه پرنس ویلز به عنوان یک میراث فرهنگی است چرا که معماری بیرونی و درونی آن قابل تحسین است. این موزه یکی از شاخص ترین موزه ها در کل کشور هند است، که به نمایش چندین مجموعه از آثار باستانی، مجسمه‌ها و سایر آثار مکشوفه می‌پردازد. البته بعد از نوسازی که در سال 2008 برروی این موزه انجام گرفته است، سایر نمایشگاه‌ها که به نمایش آثار هنری “هیندو خدای کریشنا ، منسوجات و لباس‌های سنتی هندی اختصاص دارد، بازگشایی شده است. نمایشگاه‌ها و سخنرانی در باب موضوعات مختلف در داخل همین موزه برگزار می‌گردد.

در اصل ساختمان موزه پرنس ویلز در گذشته به عنوان یک بیمارستان نظامی و مرکز بهزیستی برای نگهداری از کودکان بوده است. گردشگران از سرتاسر دنیا، هرساله به دیدن موزه پرنس ویلز که باشکوه و زیباست می‌آیند و از آثار باستانی داخل آن لذت می‌برند. موزه پرنس ویلز به منظور احترام و بزرگداشت سفر پادشاه جورج پنجم به هند ساخته شده است. اگرچه ایده ساخت موزه در سال 1904 مطرح شده بود، اما سنگ بنای ساخت این موزه در سال 1905 توسط پادشاه ویلز گذاشته شد. طراحی و معماری موزه پرنس ویلز به عهده معمار مطرح جورج ویتِت  بوده است که در سال 1915 اینجا را می‌سازد. در زمان جنگ جهانی اول این موزه به عنوان یک بیمارستان نظامی و مرکز بهزیستی کودکان بوده است. موزه پرنس ویلزدر تاریخ 1922 افتتاح می‌گردد. موزه پرنس ویلز یکی از ارزشمندترین سازه‌ها در زمان پادشاهی راج بوده است.

معماری این بنا

سبک معماری این موزه “هندی-ساراسینیک است. معماری این موزه به سبک کوتیک و از سنگ بازالت ساخته شده است و هر ساله طرفداران بی شماری را به سوی خود می کشاند. طراحی داخلی موزه نیز براساس طراحی زمان های قرن 15 و 16 میلادی بوده است و عموما ترکیبی از طراحی اسلامی و هندی-اروپایی گُجَراتی بوده است. همچنین سبک آجرچینی و آجر‌کاری، کاملا انگلیسی بوده است. یک گنبد سفید رنگ مغولی نیز به این موزه اضافه شده است که شکوه و عظمت خاصی به نمای بیرونی موزه داده است. این ساختمان هم مرز با یک باغ سرسبز است. موزه به سه بخش تاریخ طبیعی، باستان شناسی و بخش هنر تقسیم می‌شود. آثار زیادی از هنر و صنایع هند، تبت، نپال و سایر کشورهای شرقی در اینجا نگهداری می‌شود. موزه پرنس ویلز  همچنین خانه‌ی مجموعه ای از 2000 نقاشی نادر مینیاتوری از چندین مدرسه هنر در هند است.

آثار موجود در موزه

به علاوه در میان نمایش این مجموعه ها، صنایع دستی که ساخته شده از چوب، فلز، سنگ یشم و عاج فیل نیز هستند، نمایش داده می‌شود. آثار باستانی نادر نیز که باستان شناسان قدمت آن‌ها را 2000 سال قبل از میلاد مسیح می‌دانند نیز در این نمایشگاه نگهداری و نمایش داده می‌شود. بقایای آثار دوره مااوریا و گوپتا نیز به زیبایی در موزه به نمایش گذاشته شده است. بخش “تاریخ طبیعی” این موزه، اختصاص به مجموعه‌ای از خزندگان، پستانداران، دوزیستان، پرندگان و ماهی ها دارد.

قسمت دیگر موزه نیز به نمایش سلاح و زره در هند اختصاص داده شده است. انواع اسلحه، شمشیر، سپر و سایر ادوات جنگی را نیز در اینجا خواهید دید. در انتها نیز علاوه بر مشاهده همه‌ی این موارد، مجموعه‌ای از نقاشی با رنگ روغن که کار دست اروپاییان است را نیز مشاهده خواهید کرد. ساعات و روزهای کاری موزه پرنس ویلز همه روزه به جز دوشنبه‌ها، از ساعت 10:15 صبح تا 5 عصر می‌باشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک