موزه ی سفال تبریز

آشنایی با موزه سفال تبریز

شرح

موزه سفال تبریز

در خیابان شمس تبریزی در شهر تبریز خانه ای قدیمی متعلق به عصر قاجاریه و پهلوی قرار دارد که مالک اولیه آن خانواده صرافلار و آخرین مالک آن خانواده علوی بودند. این خانه اکنون به موزه سفال در این شهر تبدیل شده است که همواره بازدید کنندگان زیادی را به خود جذب نموده.

خانه ای دو طبقه، زیرزمین و یک طبقه فوقانی که مثل بیشتر بناهای قدیمی ایرانی با سبک و اصول معماری ایران بنا شده است.

مشخصات بنای موزه

ورودی بنا و نمای آن شامل دو ایوان گچبری شده بسیار زببا و دیدنی است. در زیرزمین حوضخانه ، دو اتاق در جبهه اصلی و یک اتاق مستطیلی و یک راهرو درضلع غربی آن قرار دارد.در وسط حیاط حوضی است که دو طرف آن باغچه ای دیده می شود که شبیه به دیگر خانه های قدیمی تبریز است.

سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان این خانه اصیل و زیبا را خریداری کرد و به بازسازی و مرمت آن پرداخت و در سال ۱۳۸۴شمسی این بنا به عنوان خانه موزه سفال تبریز در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.خانه سفال با بخش های مختلف و متنوع خود در زمینه سفال پاسخگو و ارائه دهنده خدمات مورد نیاز این رشته اصیل است که علاوه بر خدمات آموزشی، محلی جالب توجه و مناسب برای بازدید گردشگران است.

 بخش های مختلف موزه عبارتند از :

حوضخانه، نمایشگاه دائمی آثار سفالی، فروشگاه دائمی ، بخش آموزشی و بخش  ارائه مراحل مختلف كار سفالگری با خاك سفید به روش سنتی (بازدید از این قسمت نیازمندهماهنگی قبلی است).

۱) حوضخانه

حوضخانه که در زیرزمین این مجموعه قرار دارد محلی است برای جلسات و اجتماعات هنری ، فرهنگی و محل برگزاری نمایشگاه موقت آثار هنرمندان سفالگر.

۲) نمایشگاه دائمی

این قسمت از موزه سه بخش دارد که عبارتند از:

  • نمایشگاهی از آثار سفالی خانم فریده تطهیری مقدم.
  • نمایشگاهی از از آثار استاد عباس قابچی و استاد احمد قابچی( خانواده قابچی بعداز مهاجرت به شهر تبریز در کارگاهی در محله درب سرخاب به سفالگری مشغول شدند).
  • و نمایشگاه آثار هنرمندان و هنرجویان سفالگر استان آذربایجان شرقی.

۳) فروشگاه

این قسمت که به طور دائمی در مجموعه فعالیت می کند به فروش آثار هنرجویان عضو انجمن سفال آذربایجان شرقی می پردازد.این هنرجویان دوره های نقاشی روی سفال را در این مجموعه گذرانده و بعد از انجام تمامی مراحل آثار خود را در این قسمت به فروش می گذارند.

جالب است که بدانیم هرکدام از آثار داخل این فروشگاه حداقل بیست مرحله ساخت و آماده سازی و تزیین را پشت سر گذاشته تا به شکل فعلی آن در فروشگاه برسد. 

۴) بخش آموزشی

برای حفظ و گسترش هنر سفالگری در خانه موزه سفال تبریز کلاس های آموزش تخصصی سفال با گل بومی منطقه مانند کلاس آشنایی با مراحل تولید سفالگری با خاک سفید آذربایجان، نقاشی روی سفال، چرخکاری با گل سفید، مشبک، لعاب، کاشی زنی ونقاشی روی کاشی و…برگزار می شود.

امتیاز ویژه آموزش در این مکان، آموزش زیر نظر اساتید به نام این رشته و دریافت گواهینامه  معتبر از سازمان میراث  فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری و انجمن دوستداران سفال آذربایجان شرقی می باشد.

۵) بخش مراحل مختلف سفالگری با خاک سفید

در این بخش از موزه بازدیدکنندگان با آماده سازی، چرخکاری، آماده سازی لعاب، خرد کردن شیشه، کار با آسیاب سنگی، آماده سازی رنگینه مس، پخت اول و لعاب زنی و پخت دوم و کوره چینی  آشنا می شوند.

چه زمان و چگونه راهی موزه سفال تبریز شوید؟

همانطور که میدانید تبریز یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و از نقاط سرد ایران است و بهترین فصل سفر به این شهر اواخر بهار و تابستان است.

آدرس موزه : خیابان شمس تبریزی، روبروی ایستگاه گرو، خیابان شهید نوروزی، کوچه صرافلار، خانه علوی ، پلک ۱۰۰.

این مکان دیدنی هر روز از ساعت ۹صبح الی ۱۷ پذیرای علاقه مندان و گردشگران گرامی می باشد.

تلفن تماس مجموعه:   ۵۲۴۲۴۵۸- ۰۴۱۱

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک