قصر پوتالا

آشنایی با قصر پوتالا

شرح

قصر پوتالا

قصر پوتالا که به زبان سانسکزیت به معنی قصر مقدس است توسط پادشاه سنگتسن گامپو در قرن ۷ در شهر کنونی لهاسا در فلات تبت ساخته شد. این قصر تا سال ۱۹۵۹  محل زندگی دالایی لاما (رهبر مذهبی مردم تبت) بود تا اینکه در آن سال دالایی لاما چهاردهم به هند رفت. این قصر هم اکنون تبدیل به موزه شده و به ثبت جهانی رسیده است.

هم اکنون تبت در کنترل جمهوری خلق چین قرار دارد. قصر پوتالا شامل قصر سفید و قصر سرخ و ساختمان‌های الحاقی آن‌ها است. قصر پوتالا همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

این قصر محل و اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود، تا اینکه تنزین گیاتسو، ۱۴اُمین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی، در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین و قیام ناموفق ۱۹۵۹ میلادی به هندوستان گریخت. همکنون قصر پوتالا به «موزه دولتی چین» تبدیل شده‌است. این قصر نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است.

مکان این قصر

 این قصر در تپه سرخ در مرکز لهاسا قرار گرفته است. پوتالا بلندترین قصر تاریخی دنیا است و معادل  3,767.19 متر ارتفاع دارد. این قصر در الهام از تپه ای در هند جنوبی که به زبان سانسکریت «بودای بخشنده» نام دارد، نامگذاری شده است.

افسانه ها حکایت از این دارند که پادشاه تبت به نام «سانگتسن گمپو» در قرن 7 میلادی  برای ادای احترام به عروس خود که شاهزاده «ون چنگ» از خاندان «تانگ» چین (618 – 907 قبل از مسیح) بود، این قصر را ساخته است. این قصر 9 طبقه و صدها اتاق دارد و روی تپه سرخ تبت بنا نهاده شده است. سال ها پس از سقوط سلسه گمپو و در طول جنگ، این قصر نیز تخریب شد. قصری که در حال حاضر وجود دارد در خلال سال های 1644 تا 1911 قبل از میلاد مسیح، توسط سلسله «کوئینگ» بازسازی شده است.

واقعیاتی درباره قصر پوتالا

این قصر بر روی دامنه های تپه ساخته شده که نشان دهنده ترکیبی از معماری تبتی و هان می باشد.قصر پوتالا ۸ سالن عزاداری دارد که گنبدها و مقبره های دالایی لاماها در آنجا قرار دارد و این گنبدها با ورقه های طلا پوشیده و با جواهرات تزئین شده ا ند. این قصر بیش از ۱۰۰۰ اتاق دارد که شامل ده ها هزار چهره مذهبی است.

در سال ۱۹۵۹ این قصر در جریان قیام تبت بر ضد چینی ها آسیب های جزئی دید و پنجره های آن توسط چینی ها گلوله باران شد، همچنین در جریان انقلاب فرهنگی در سال ۱۹۶۶ نیز آسیب هایی بر آن وارد شد و تاکنون حدود ۱۰۰,۰۰۰ جلد کتاب، مستندات تاریخی و آثار هنری بسیاری از این قصر نابود شده است.

موقعیت هتل

کشور: چین
شهر: پکن

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک