کویر پلوند خراسان

آشنایی با کویر پلوند خراسان

شرح

کویر پلوند خراسان

کویر پلوند خراسان ، گوشه ای از این کره خاکیست که در جای جای آن می توانید حضور خدا را بیشتر از هرجای دیگری احساس کنید. صدای سکوت کویر آرامش بخش ترین صداهاست. سکوت کویر، هوای دلنشین و آسمان پر ستاره ی شب آن، رویایی ترین صحنه ها را خلق می کند. روزهای کویر را درخشش پر هیجان خورشید، طلایی رنگ کرده است! خورشید چنان می تابد که گویی نمی خواهد به آسمانش خیره شوی! با دلی خوش، روی شن های گرم و نرمش بنشینی و چشمانت را ببندی و به خالق این دنیای پر از شگفتی بیندیشی. در کویر، آفتاب که غروب می کند خیلی زود اولین ستاره طلوع می کند. بعد کم کم ستاره های دیگر پیدایشان می شود. مثل یک مجلس مهمانی که یکان یکان مهمانانش از راه می رسند و در خانه ای به وسعت آسمان می نشینند.

بعضی از ستاره ها شکل یک بادبادک رامی سازند بعضی دیگر شکل خرس، ماهی، شیر،کمان ،خوشه، و …..وبه همین نام ها نیز خوانده می شوند. اگر در شبی که هوا صاف است در جایی مثل کویر در پشت بام خوابیده باشی نظاره ی ستارگان زیبای آسمان که آسمان را به شکل چادر گلی آبی رنگی در آورده اند هوش از سر آدم می ربایند. ماه در گوشه ای از آسمان مثل یک صورت نورانی یا رهبری آسمانی گویی پادشاه شب است. ستاره ها در پناه او سو سو می زنند و ماه حرکت می کند و از آن ها سان می بیند. با ایلیا گشت همراه باشید تا از یکی از زیباترین کویر های ایران دیدن کنید .

زیبایی های کویر

چه کسی مي گويد كه كوير زيبا نيست؟ زيبايي كوير يعني روان بودن شن ها يعني تپه هاي شني. يعني دشت يك دست صاف و هموار. کشورمان ایران دارای چندین کویر زیباست که یکی از آنها کویر پُلوند یا کویر مظفری نام دارد. کویر پُلوند یا کویر مظفری، ناحیه‌ای بیابانی است که در غرب شهرستان فردوس در استان خراسان جنوبی قرار دارد. این کویر در 40 کیلومتری غرب شهر فردوس، در نزدیکی روستای چاه پلوند و در داخل منطقه حفاظت‌شده مظفری واقع شده و از شمال به روستاهای کجه و چاهنو، از غرب به کال نمک، از شرق به روستاهای ابراهیم‌آباد و طاهرآباد و از جنوب به پناهگاه حیات وحش رباط شور محدود می‌شود.

ارتفاع متوسط کویر پلوند از سطح آب‌های آزاد، حدود 950 تا 1000 متر است. وجود تپه ماهورهای ماسه‌ای، دق‌ها و کفه‌های نمکی و نواحی کویری در کنار نواحی کوهستانی، از جاذبه‌های دیدنی این منطقه است. همچنین از جمله جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد این ناحیه، تپه‌های ماسه‌ای به شکل دم یوزپلنگ است که با عنوان اثر طبیعی دم یوز شناخته می‌شود. همچنین اثر طبیعی سنگ سوراخ و غار سنگ سوراخ، در نزدیکی این کویر قرار دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک