موزه پیشاور

موزه پیشاور

شرح

موزه پیشاور

موزه پیشاورموزه ای است که در شهر پیشاور ، کشور پاکستان واقع شده است. موزه پیشاور به دلیل مجموعه آثار هنری بودایی که از امپراتوری باستان گاندارا قدمت دارد ، قابل توجه است. موزه پیشاور در سال 1907 با عنوان “تالار ویکتوریا” به یاد ملکه ویکتوریا تاسیس شد. این ساختمان دو طبقه به سبک معماری همگرا و متشکل از سبک های اسلامی انگلیس ، هندو ، بودایی و مغول ساخته شده است.

معماری داخلی موزه پیشاور

این موزه در ابتدا تنها یک سالن نمایشگاه داشت اما دو مورد دیگر نیز در سالهای 1970 به آن اضافه شد. در سال 2004 ، با ساختن یک بلوک جدید با دو گالری ، دو سالن برای جمع آوری موزه در انبارها ، دفاتر اداره کل باستان شناسی استان ، آزمایشگاه حفاظت و یک کافه تریا موزه گسترش یافت. در این زمان سالن نمایشگاه تاریخی نیز بازسازی شده است.

کالاهای داخلی مجموعه

مجموعه کنونی تقریباً 14000 کالای مبتنی بر زندگی گاندورا ، یونان، بودایی ، کوشان ، اشکانیان و زندگی هند و سکایی دارد. نمونه ها شامل هنر ، مجسمه ها ، سکه ها ، نسخه های خطی ، تندیس ها ، کتابهای باستانی ، نسخه های اولیه قرآن ، سلاح ها ، لباس ها ، جواهرات ، جلوه های کلاش ، کتیبه ها ، نقاشی های دوره مغول و دوره های بعدی ، مصالح خانگی و سفال و همچنین محلی و صنایع دستی فارسی است.

مجموعه های هنری گاندارا

موزه پیشاور دارای یکی از بزرگترین و گسترده ترین مجموعه های هنری گاندارا از دوره بودی است و یکی از بزرگترین مجموعه های اشیاء بودایی در جهان به حساب می آید. این موزه همچنین حاوی بزرگترین مجموعه در گوتاما بودا است. نمایش هنر گاندارا در سالن اصلی شامل داستان های زندگی بودا ، معجزات ، پرستش نمادها ، صندوق های یادگار و مجسمه های ایستاده فردی بودا است. اشیاء مردم شناسی آن دوره نیز در موزه به نمایش گذاشته می شود.

موجودی مجموعه

این موزه 8،625 سکه دارد که 4510 عدد از آنها قبل از اسلام است. علاقه اصلی مجموعه اعدادی نمایشی موزه این است که سکه ها از مکان های باستان شناسی از جمله: شاه-جی کی-درری ، شری بهلول ، تخت بیه و جمال گری کشف شده است. مجموعه سکه های یونان باکتری ، هندو یونانی ، هندو-سکایی ، هندو-اشکانی و کوشان منتشر شده است.

گالری نما های چوبی مساجد

این گالری نما های چوبی مساجد ، کتیبه های باستانی عربی و فارسی ، کاشی ها و سرامیک های خوب مولتی و لباس ها و اسلحه های سید احمد شهید بارعلوی و بزرگان متعدد باستانی را به نمایش می گذارد. برخی از بهترین آثار باستانی فلزی اسلامی مغول در برنز و نقره ، نمونه های خوشنویسی و کتیبه هایی که به سال 1224 برمی گردد. این گالری عمدتاً شامل مواردی است که فرهنگ و زندگی اقوام اصلی استان خیبر پختونخوا را نشان می دهد. این موزه اقلام فرهنگی دره Kailash را به نمایش می گذارد. در این نمایشگاه همچنین شمشیر ، خنجر ، نیزه ، کمان های بلند ، کمان های عود ، فلش ، سپر ، اسلحه های بارگذاری پوزه ، گردانها ، تپانچه و جعبه باروت نیز دیده میشود.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک