گوزن زرد ایرانی در ارومیه

گوزن زرد ایرانی در ارومیه

شرح

گوزن زرد ایرانی در ارومیه

گوزن زرد ایرانی در ارومیه با رنگ طلایی و خالهای سفید یکی از زیباترین گونه های گوزن در دنیا به شمار می رود. از آنجا که وجود این حیوان برای اولین بار در غرب ایران گزارش شد، نام آن را گوزن زرد ایرانی گذاشتند. گوزن های زرد عمدتا شبگرد هستند و با غروب خورشید فعالیت خود را آغاز می کنند. گیاهخوار و نشخوار کننده اند، حس بویایی و بینایی نسبتا قوی دارند، به صورت اجتماعی زندگی کرده، نرهای مسن تر گروه های جداگانه ای برای خود تشکیل می دهند و تنها در صل زاد آوری با ماده ها هستند.

جاذبه های گردشگری ارومیه

در برخی موارد مسن ترین فرد به صورت انفرادی زندگی می کند و شناگران خوبی نیز هستند. از علوفه ها و میوه ها و نیز سرشاخه گیاهان استفاده می کند. ارومیه از آن دسته شهرهایی است که در یک جاذبه اش، یک جاذبه ی دیگر وجود دارد! خیلی از افراد ارومیه را با دریاچه ی مشهورش که حالا خشک شده است می شناسند و حالا هم که شهرت جهانی پیدا کرده است. اما اینجا شهری است که هیچ کمبودی از جاذبه های گردشگری ندارد.

جزیره اشک و گوزن زرد ایرانی در ارومیه

مطمئنا برایتان جالب است اگر بدانید در همین دریاچه ی مشهور، جزیره ای بسیار زیبا به نام «جزیره اشک» نهان است که در آن گوزن های ایرانی زندگی می کنند. وسعت این جزیره به 2115 هکتار می رسد و در آن نوعی گوزن به نام گوزن های زرد ایرانی زندگی می کنند که یکی از کمیاب ترین گونه های گوزن در سراسر جهان است. البته برای رفت و آمد در این جزیره باید از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز داشته باشید چرا که این جزیره در قلمرو پارک ملی دریاچه ی ارومیه قرار گرفته است.

گوزن زرد ایرانی در ارومیه

جالب است بدانید تا سال ها پیش کسی از وجود گوزن های زرد در ایران با خبر نبود و همه فکر می کردند که این گونه ی زیبا منقرض شده است، تا اینکه در سال 1335، چند گوزن زرد در کناره های رود دز به چشم خوردند و بعد از آن دوباره این امید بوجود آمد که با حفاظت از این چند تعداد باقی مانده، می توان مانع از انقراض آنها شد. بعد از این موضوع تصمیم گرفته شد تا زیستگاهی را برای این جانور نایاب انتخاب کنند که کمترین آسیب و خطر را برای آن در پی داشته باشد و به همین دلیل جزیره ی اشک به دلیل امن بودن و دارا بودن شرایط آب و هوایی خوب انتخاب شد.

حالا این گونه ی زیبا در جزیره ی اشک زیست می کند و با زاد و ولدی که بین آنها انجام شده، تعدادشان بیشتر شده است. طی سال های اخیر جهت حفاظت از این گونه جانوری در این جزیره اقداماتی انجام شده است كه از جمله مهمترین آنها می توان به احداث آبشخور و نصب این دوربین ها اشاره كرد.  تعداد کل گوزن زرد ایرانی در سراسر جهان  نزدیک 500 راس میباشد این در حالی است که بین 200 تا 250 راس یعنی 50 درصد گوزن‌های زرد ایرانی در آذربایجان‌غربی زیست می‌کنند.

موقعیت هتل