بوستان باغ ایرانی تهران

بوستان باغ ایرانی تهران

شرح

بوستان باغ ایرانی تهران

شهر تهران بوستان و پارک های فراوانی را داراست که هر کدام در نوع خود زیبا و بی نظیر هستند و همواره گردشگران خاص خود را دارند اما از میان همه آنها میتوان به یکی از فرح بخش ترین بوستانها اشاره کرد که مناظر جالبی را در تمام فصول به خود میگرد از جمله فصل پاییز که زیباییش صد چندان میشود و آن جایی نیست جز بوستان باغ ایرانی که با مساحتی حدود 3.4 هکتار در محدوده شهرداری منطقه 3 محله ونک تهران قرار دارد.

تاریخچه ساخت بوستان باغ ایرانی تهران

این بوستان براساس الگوی باغ های ایرانی قدیم طراحی شده است و قدیمی ترین تصویری که نظم باغ ایرانی را به تصویر کشیده است به دوره ساسانیان باز می گردد در نقش برجسته طاق بستان صحنه شکار خسرو پرویز طرح باغ شکار اورا در طاق بستان نشان می دهد . ده ونک، یکی از مناطق قدیمی شمال تهران است که روزگاری نه چندان دور، از برج ها و مراکز تجاری و مسکونی امروز آن خبری نبود. باغات شمال تهران، بخشی در ده ونک قرار داشت که از مناطق خوش آب و هوای پایتخت ۲۳۰ ساله ایران محسوب می شد. 

کوچه باغ های رمانتیک

از آن کوچه باغ های رمانتیک، الان چیز زیادی نمانده است و این باغ ایرانی، یادگار آن دوران است. دورانی که بوی کاهگل و درهای قدیمی و کاشی کاری سر در خانه ها صفه های روبروی خانه و کلون هایی که صدایش، مرد و زن بودن مهمان ها را به صاحب خانه ها اعلام می کرد، روزگار شیرینی را برای مردمانش خلق کرد.

ورودی بوستان باغ ایرانی تهران

وقتی از کوچه صابری در منطقه ده ونک وارد خیابانی که باغ در آن قرار گرفته می شوید، ابهت باغ با درختان کهنسال و دیوار های بلندش، به چشم می آید. جایی همین نزدیکی ها، نزدیک میدان ونک و پایین سئول. اما جایی که خیلی شناخته شده نیست و در میان پاساژ و کافی شاپ ها و مراکز تجاری عریض و طویل ونک و اطرافش، گم شده است. فواره های زیبایی که در وسط باغ ایرانی قرار گرفته است، قدم زدن عصرگاهی در کنار آب راه های آن را لذت بخش تر می کند. 

معماری داخلی بوستان باغ ایرانی تهران

باغ سه ورودی دارد که هر ورودی با نگهبانی همراه شده و هر یک سر در های مخصوص به خود را دارد. حوض های متعدد، سبک هندسی قرار گیری درختان و هم چنین حوض وسیع و قواره، عمارت یا کوشک در وسط باغ و رعایت تقارن ها در طراحی، زیباترین باغ تهران را به مقصدی خاص برای گردشگران طبیعت پایتخت قرار داده است. راه های اصلی باغ ایرانی ، با درختان سرو به زیبایی آراسته شده و به همین خاطر به چنارستان یا سروستان نیز شناخته می شوند. باغ ایرانی در بهار، با لاله های رنگین و فضایی که جشنواره از گل می شود، خیلی ها را به یاد کشور گل اروپا (هلند) می اندازد.

پوشش گیاهی باغ ایرانی

باغ ایرانی، پوشش گیاهی گسترده ای دارد که در کنار درختان کهن آن، این پوشش استفاده شده است. درختان چنار و سرو و کاج، عمده ترین پوشش گیاهی این باغ را به خود اختصاص داده اند. در باغچه های باغ، درختچه هایی نظیر: پیراکانتا، رز، نسرتن، زرشک دیده می شود. البته به تناسب هر فصل، گل های فصلی متفاوتی نیز در آن کاشته می شود. و در آخر امیدواریم که تماشای این باغ زیبا را از دست ندهید و در برنامه های گردشگری خود قرار دهید.

آدرس بوستان باغ ایرانی: خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری.

موقعیت هتل