روستای هجیج پاوه

روستای هجیج پاوه

شرح

روستای هجیج پاوه از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است که در دره‌ای زیبا و در جنگلی انبوه قرار گرفته است که آن را به یکی از پر جاذبه ترین نقاط استان کرمانشاه تبدیل نموده است. هجیج به معنای دره ی سرسبز و عمیق است و از آنجا که این روستای  زیبا در این دره قرار گرفته به آن هجیج گفته می شود. این روستا در ۲۵ کیلومتری شهرستان پاوه قرار گرفته و به دلیل پلکانی بودن از محبوبیت خاصی بین گردشگران برخوردار است.

جاذبه های گردشگری روستای هجیج پاوه

دلایل زیادی باعث شده که سالانه گردشگران و دوستداران طبیعت را به سمت خود جذب کند از جمله : کوه‌های سنگی، مناظر سرسبز، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم و شکل پلکانی این روستا طوری که به علت کمبود زمین، پشت بام هر منزلی حیاط منزل پشتی محسوب می‌شود، طبعاً محل بازی بچه‌ها و تفرجگاه والدین است. روستای هجیج یکی از روستاهای منحصر به فرد ایران می باشد که با اصول معماری پلکانی و تنها با استفاده از سنگ شاخته شده است. 

طبیعت بکر روستای هجیج پاوه

طبیعت بکر و جریان آب رود سیروان در کنار روستا تصاویر شاهکاری را پیش روی شما قرار می دهند. زیبایی های هجیج فراوانند و عواملی چون جايگاه مذهبي خاص، طبيعت زيبا، ساختار بافت شناسي و معماري، اهمیت این روستا را دو چندان می کنند. خانه ها از پایین دره تا بالا با سنگ و چوب و به صورت پلکانی شکل گرفته اند و معابر اصلي متناسب با شيب دوسوی دره ایجاد شده اند. در هم تنیدگی خانه ها، صمیمیت خاصی را میان ساکنان به وجود می آورد و بر همبستگی آنها می افزاید. روستای هجیج پاوه به دلیل قرا گیری در میان کوه ها  دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است.

فصول مختلف در رود سیروان

این مساله باعث شده است که در فصول گرم سال آب و هوای معتدلی داشته باشد.اما در فصول سرد، ساکنان آن سرمای سختی را تجربه می کند. دوغ، کشک، شیر، روغن حیوانی و کره از مهم ترین تولیدات لبنی دامداران هجیج است.گردو و انار باغات هجیج از شهرت خاصی در منطقه برخوردارند و تهیه ی آنها از باغذاران این روستا به اقتصاد هجیج نیز کمک می کند.

قدم زدن در میان روستا و تماشای جلوه های معماری پلکانی دیدنی های بسیاری را پیش چشم شما قرار خواهد داد و لحظات لذت بخشی را برای شما رقم می زند، پس حتما دیدن این روستا را از دست ندهید. در جاده ی هجیج روستاهای دیگری نیز وجود دارند. می توانید گشتی هم در آنها بزنید و تجربه ای متفاوت را برای خود بسازید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک