معبد پاشوپاتینات کاتماندو نپال

معبد پاشوپاتینات کاتماندو نپال

شرح

معبد پاشوپاتینات کاتماندو نپال

کاتماندو، پایتخت نپال و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر با وجود آثار تاریخی متعدد، معبدهای قدیمی و طبیعت بی‌نظیر و بکر، یکی از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری به خصوص برای علاقه‌مندان به طبیعت است.  سفر به کاتماندو، پایتخت نپال، نقطه‌ی شروع مناسبی برای گشت و گذار در سایر مناطق دیدنی این کشور است. معبد پاشوپاتینات یکی از مهمترین معابد هندو مقدس نپال می باشد که در بخش شرقی کاتماندو در حومه رودخانه باگماتی واقع شده است.

یکی از مهمترین معابد

این معبد از مهمترین معابدی می باشد که به خدای شیوا اختصاص داده شده است و هر ساله صدها نفر از سالمندان هندو را به خود جذب می کند. آنان هفته ها جلوتر به این محل مقدس جهت سرزدن به اموات می آیند و برای سفر ابدی خود اجساد را با آب رودخانه مقدس باگماتی شستشو می دهند. هندو ها از گوشه و کنار نپال برای سفر ابدی خود به این محل می آیند. اعتقاد آنان بر این است که افرادی که در این معبد می میرند،

معبد پاشوپاتینات کاتماندو نپال

به عنوان انسانی بدون هیچ گونه سورفتاری که ممکن است سرنوشتان را خراب کند، دوباره متولد می شوند. معبد پاشوپاتینات جزء میراث جهانی یونسکو نیز می باشد. سقف این معبد طلاکاری شده و چهار طرف آن را با نقره و کنده‌ کاری‌های چوبی بسیار با کیفیت پوشانده‌اند. معابدی که به دیگر خدایان بودا و هندو اختصاص دارند، معبد پاشوپاتینات را احاطه کرده‌اند. در نزدیکی آن، «معبد گوهِشوُری»  را خواهید دید که به همسر شیوا، «ساتی دِوی»  تعلق داشته و تنها هندوها اجازه‌ی ورود به دروازه‌های معبد اصلی را دارند؛

نمای داخلی معبد پاشوپاتینات کاتماندو نپال

اما دیگر ساختمان‌ها برای بازدید عموم باز است. در خلوتگاه داخلی، نماد شیوا و در بخش خارجی آن، بزرگترین مجسمه‌ی «ناندی» ، گاو معروفی که وسیله‌ی جابجایی شیوا بوده، به چشم می‌خورد. در بهار فستیوال بزرگ «ماها شیواراتی» ، به معنای «شب بزرگ شیوا»، صدها هزار نفر از معتقدین مذهبی را از سراسر نپال و هند جذب خود می‌کند. این معبد همچنین مکانی برای انجام مراسم مرده‌سوزی هندوها است که بر روی سکوهایی در امتداد رودخانه، صورت می‌گیرد. این معبد یکی از مقدس‌ترین زیارتگاه‌های هندو در سراسر دنیا است. پاشوپاتینات یکی از مهم‌ترین معابدی است که به شیوا یا پاشوپاتینات تقدیم شده و هر سال هزاران زائر را پذیرایی می‌کند.

الهه‌های آیین هندو

شیوا یکی از الهه‌های آیین هندو در نپال است. این معبد در کرانه‌های رود مقدس باگماتی قرار دارد که شاخه‌ای از رود گنگ است و این معبد را بیش از هر چیز به خاطر معماری زیبایش می‌شناسند. دسته دسته راهبان هندو و زائران شیوا در سراسر معبد به ذکر و دعا و مدیتیشن مشغولند. این معبد که میراث جهانی یونسکو است، یکی از ثروت‌مندترین معابد نپال نیز به شمار می‌رود. ثروتمندان و فرمانروایان زیاد، میراث ارزشمند خود را وقف این معبد کرده‌اند. ساختمان این معبد به روی بازدیدکنندگان غیر هندو بسته است ولی گردشگران می‌توانند از بخش‌های دیگر این مجموعه بازدید کنند و لذت ببرند.

موقعیت هتل