کاخ پنا پرتغال

کاخ پنا پرتغال

شرح

در یک روز آرام با آسمانی آبی، به راحتی می‌ توانید این کاخ زیبا و مناطق شهری آن را از شهر لیسبون پرتغال مشاهده کنید. کاخ موزه ملّی پنا ، بنایی با شکوه و رمانتیک در بالای تپه‌ای در شهر سینترا پرتغال قرار دارد. کاخ پنا پرتغال بنایی ملّی‌ است و تجلی زیبایی از سبک رمانتیسیسم قرن ۱۹ در تمام جهان محسوب می‌شود و همچنین جزء میراث جهانی یونسکو و یکی از عجایب هفتگانه پرتغال است . 

تاریخ کاخ پنا

تاریخ کاخ پنا درست از قرون وسطی زمانی که کلیسا به بانو پنا اهدا شد، آغاز گردید و بر روی تپه‌های شهر سینترا ساخته شد. با توجه به سنت‌ها، ساخت و ساز کاخ پس از جشن مریم مقدس آفاز شد.

در سال ۱۴۹۳ شاه جان دوم به همراه ملکه لئونور جهت ادا کردن دین خود، دستور به ساخت صومعه و زیارتگاهی را در این منطقه دادند. جانشین وی نیز شاه مانوئل اول به این منطقه و صومعه علاقه زیادی داشت پس دستور به ساخت و ساز و بازسازی آن صومعه داد وسپس آن را به سنت جروم اهدا کرد. قرن‌ها پنا ساختمانی کوچک، ساکت و دور افتاده بود که جهت مدیتیشن مورد استفاده بود و هجده هزار راهبه در آن سکونت داشتند. پنا در قرن ۱۸ توسط رعد و برق به شدت آسیب دید و پس از مدت اندکی نیز زلزله‌ی شدیدی رخ داد که سبب تلفات سنگینی در ساختمان آن شد و تنها بقایایی از ساختمان آن باقی ماند. اما در این بین کلیسای کوچک پنا با کم‌ترین آسیب ممکن از نابودی جان به در برد. 

بازگشت به دوران اوج

سال‌ها سپری شد و بقایای پنا به همان گونه و بدون بازسازی باقی ماند ولی همان بقایا، شاهزاده‌ی جوان فردیناند را تحت تأثیر خود قرار داد. در سال ۱۸۳۸ شاه فردیناند دوم برای به دست آوردن صومعه، تمام زمین‌های اطرف صومعه را خریداری کرد و پس از آن ترتیبی داد تا از بقایای صومعه کاخی بسازند که جهت خانه‌ی تابستانی خانواده دربار مورد استفاده قرار بگیرد.

ساخت و ساز کاخ پنا

ساخت و ساز کاخ پنا پرتغال در فاصله سال‌های ۱۸۴۲–۱۸۵۴ به طول انجامید. گرچه ساخت کاخ در سال ۱۸۴۷ عمدتا به پایان رسیده بود ولی با دخالت شاه و ملکه جهت تزئینات و نوع دکوراسیون داخلی، ساخت این بنا تا چندین سال بعد ادامه پیدا کرد. در سال ۱۹۱۰ پادشاهی پرتغال جهت فرار از انقلاب به برزیل گریخت و از آن زمان تا کنون، فضای داخلی و اتاق‌های عمارت به همان گونه که بوده‌اند، حفظ و نگهداری شده‌اند.

کاخ موزه ملّی پنا در حال حاضر توسط رئیس دولت جمهوری پرتغال و دیگر مقامات دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی

کاخ پنا پرتغال توسط مهندس معدن و معمار مبتدی، بارون ویلهلم لودویگ فون اشوگه ساخته شده است. فضای داخلی پنا مزین به گچ‌کاری‌های با ابهت و چشمگیر، ستون‌هایی با چندین طرح، سقفی قوسی به سبک شمال افریقا و طرح‌های بسیاری از کلیسا و صومعه اصلی می‌باشد.

نمای خارجی کاخ با کنده‌کاری تمثیلی به داستان‌های تورات و نماد‌های مذهبی ارجاع دارد، همان طور که در طرح‌های پر زرق و برق کاشی‌های پرتغالی پنا دیده می‌شود. 

 بخش های کاخ پنا پرتغال

۱) ساختمان کاخ و بخش های داخلی

 بخش‌های داخلی کاخ شامل: اتاق ناهارخوری، تراس ملکه، برج ساعت و یک صومعه و کلیسا کوچک می‌‌شود.

برای آن که بهترین دید و کامل ترین اشراف را به منظره‌ی اطراف کاخ، پارک و منطقه داشته باشید؛ کافیست که به بالکن ملکه رفته و از دیدن شکوه مناظر اطراف لذت ببرید. 

۲) باغ

پس از گشت و گذار درون مجموعه کاخ پنا پرتغال و از میان دیوارهای کاخ، قطعا از دیدن باغات سرسبز و فوق العاده پنا غافلگیر خواهید شد. پارک ۲۰۰ هکتاری، ترکیب متنوعی از مجموعه‌های بی نظیر گیاهی در اروپاست و فضایی دلچسب و چشمنواز برای گذر ساعاتی چند فراهم می‌کند. 

راه‌های رسیدن به کاخ پنا پرتغال : 

۱) حمل و نقل عمومی: قطار و اتوبوس

ابتدا از لیسبون به شهر سینترا بروید. برای رسیدن به سینترا از خطوط قطار : می توانید استفاده کنید.
سپس در ایستگاه اتوبوس نزدیکی ایستگاه قطار، با استفاده از اتوبوس اسکات تراب شماره ۴۳۴ (Scotturb bus No. ۴۳۴) به کاخ موزه ملی پنا می‌رسید.

۲) ماشین

اگر از شهر لیسبون به سمت سینترا حرکت می‌کنید از بزرگراه IC۱۹ و اگر شهر مافرا مبدا شماست از بزرگراه IC۳۰ استفاده نمایید.
آدرس: کاخ موزه ملَی پنا، شهر سینترا، پرتغال

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک