کاخ خوشبختی باکو

کاخ خوشبختی باکو

شرح

کاخ خوشبختی باکو که امروزه آن را کاخ ثبت ازدواج نیز می نامند، خانه یک میلیونر معرف به نام مرتضی مختاروف بود که آن را به عنوان سورپرایز ولنتاین به همسر دوم خود هدیه کرد و ترکیب زیبایی از فضای رمانتیک و غم انگیز می باشد. این زوج تا آوریل 1920 و هنگام اشغال باکو توسط نیروهای بلشویک در کاخ خوشبختی سکونت داشتند. مختاروف بعد از اشغال قصر توسط بولشویک ها و قبل از اینکه خوش را بکشد یک افسر بلشویک را به ضرب گلوله کشت و به زندان افتاد.

عمارت مختاروف یا کاخ خوشبختی باکو

عمارت مختاروف که امروزه بعنوان کاخ خوشبختی شناخته می شود در آن زمان محل برگزاری اولین انجمن زنان مسلمان برای جمع آوری کمک های بشر دوستانه بود. ساخت این کاخ توسط برادارن قاسموف صورت گرفت. مختاروف در خانواده ای فقیر متولد شد و با وجود نداشتن تحصیلات آکادمیک به یک مهندس متخصص و خودآموخته و یکی از معروف ترین کارشناسان نفت در زمینه حفاری تبدیل گشت.

مشاهده جزئیات کامل تور ارمنستان هوایی

وی در یک سفر تجاری به ولادی قفقاز عاشق دختر یکی از نجیب زاده ها شد و به وی پیشنهاد ازدواج داد. اما مختاروف به دلیل نداشتن خانواده ای اشرافی پاسخ منفی شنید. وی برای جلب رضایت پدر دختر مورد علاقه اش اقدامات زیادی انجام داد تا سرانجام توانست با ساخت دو مسجد نظر وی را تغییر دهد. بعد از ازدواج همسرش در عرصه آموزش و پرورش و فعالیت های انسان دوستانه نقشی بسیار پر رنگ را داشت و به عنوان عنصری قوی و قدرتمند در صحنه احتماعی باکو فعالیت می کرد.

تاریخچه کاخ خوشبختی باکو

عمارت جدید مختاروف که امروزه از آن به عنوان کاخ خوشبختی باکو یاد می شود در آن زمان محل برگزاری اولین انجمن زنان مسلمان برای جمع آوری کمک های بشر دوستانه بود. او شخصا استالین را تهدید کرده بود که در صورت نزدیک شدنش به کارخانه های مختاروف با شلاق و تازیانه پاسخش را می دهد.

با ورود ارتش سرخ در سال 1920 به باکو کاخ خوشبختی دچار تغییراتی شد و مختاروف که هنوز نظرات خود را علیه آنها ابراز می کرد گفت تا وقنی زنده باشم اجازه نمی دهم هیچ اجنبی وارد این خانه شود. اما با وجود این اظهارات دو بلشویک سوار بر اسب وارد کاخ شدند. مختاروف در ابتدا با شلیک و تیراندازی به سمت آنها سعی در دفاع از خانه و خانواده اش را داشت. اما پس از اینکه نا امید شد تفنگش را به سمت خود گرفت و خودش را کشت.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک