کاخ علم و فرهنگ ورشو

کاخ علم و فرهنگ ورشو

شرح

کاخ علم و فرهنگ ورشو

هنگامی که به لهستان سفر کنید، به راحتی متوجه تفاوت ورشو خواهید شد. ورشو دارای جاذبه های تاریخی متعددی است شاید همانند کراکف نتوانسته بین گردشگران سر و صدا کند، اما به نوبه ی خود یکی از قطب های گردشگری کشور لهستان به شمار می رود. ورشو با معماری متنوع در ناحیه ای پهناور گسترش یافته است. این تنوع معماری کنونی نشان از گذشته ی شلوغ این شهر دارد و یکی از مهمترین معماری ها کاخ علم و فرهنگ ورشو می باشد.

تاریخچه ویرانی کاخ علم و فرهنگ

در طول تاریخ، این شهر از تاریخ وحشتناکی شامل ویرانی واقعی در پایان جنگ جهانی دوم رنج برده است. با این وجود به احیای کامل دست یافت و نتیجه این ترمیم گنجینه ای از محل های خیره کننده می باشد. اما این به گذشته و تاریخ محدود نمی شود. رستوران ها و مناطق تفریحی مدرن آن در سراسر این شهر بی نظیر وجود دارند. یکی از نقاط گردشگری اصلی شهر ورشو، کاخ فرهنگ و علم می باشد. این مکان بازمانده از شوروی سابق است که در اوایل 1950 با ارتفاع 231 متری ساخته شد.

ساختمان کاخ علم و فرهنگ یک ساختمان 

کاخ علم و فرهنگ یک ساختمان چند منظوره است که در آن همه چیز یافت می شود از شرکت های مختلف تا سالن هایی برای تفریح. این ساختمان بلندترین ساختمان در لهستان است. در ابتدا نام این ساختمان را استالین گذاشته بودند اما پس از فروپاشی شوروی و از بین رفتن محبوبیت این رهبر کمونیست ، نام این ساختمان نیز تغییر کرد. در این ساختمان یک سالن کنسرت بزرگ نیز وجود دارد که بسیاری از رویدادهای مهم و بین المللی در آن برگزار می شود. این ساختمان یکی از بناهای مهم و مشهور شهر ورشو است.

متروکه شدن کاخ علم و فرهنگ

کاخ علم و فرهنگ پس از خروج روس‌ها در سال 1989 به طور عمده متروکه شد،  این برج 231 متر ارتفاع دارد و امروز میزبان کنسرت‌های راک است. بیشتر مردم برای تماشای مناظر زیبای شهری، خیابان‌ها و آسمانخراش‌ها به بالای طبقه‌ی 30 این برج 42 طبقه می‌روند. این برج همچنین میزبان موزه‌ی تکنولوژی است. «کاخ علم و فرهنگ» ، ساکنین ورشو را به دو دسته تقسیم می‌کند که هنوز از آن متنفر هستند یا یاد گرفتند چگونه با حضور آن در شهر زندگی کنند.

معماری داخلی کاخ علم و فرهنگ ورشو

این ارمغان مردم شوروی به ملت لهستان که توسط خود استالین هدیه شده بود، به یکی از مهم‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین نمادهای شهر بدل گشت. این کاخ یک سینما، استخر شنا، چهار موزه، چهار تئاتر، چهار دانشگاه و چندین کافی‌شاپ دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند از تراس آن که در طبقه سی‌ام واقع شده و مناظری حیرت‌انگیز از شهر را به صورت پانوراما به آن‌ها هدیه می‌کند بهره بگیرند.

وزیر وقت  امور خارجه لهستان  در سال 2009 تصمیم گرفت با ساختمان  تاریخی که یادآور حضور شوروی ها در لهستان است، مبارزه کند. رادوسلاو سیکورسکی  پیشنهاد داد تا این ساختمان  تخریب شود در فیلم های لهستانی  این ساختمان بارها  با کمک صحنه های ویژه و گرافیک کامپیوتری  نابود شده است.  سیکورسکی  حتی به این توجه نکرد که  نام این ساختمان در فهرست  یادبودهای تاریخی تحت حفاظت یونسکو به ثبت رسیده است. به هر حال مردم لهستان به این ساختمان به چشم یک جاذبه ی تاریخی نگاه می کنند نه بیشتر. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک