بنای یادبود پاکستان

بنای یادبود پاکستان

شرح

بنای یادبود پاکستان

بنای یادبود پاکستان یک موزه ملی و میراث ملی است که در تپه های غربی شاکارپریان در اسلام آباد پاکستان واقع شده است. این بنای یادبود برای نماد وحدت مردم پاکستان ساخته شده است. این اختصاص به مردم پاکستان است که “امروز” خود را فدای یک “فردا” بهتر کردند. ارتفاع آن باعث می شود این بنای تاریخی از سراسر کلانشهر اسلام آباد قابل رویت باشد و یک مکان گردشگری محبوب است.

طراحی بنای یادبود پاکستان

طراحی این بنای تاریخی با مساحت 2.8 هکتار ریشه در معماری غنی مغول شبه قاره دارد. ساختار شکل گلبرگ آن از موکارن های سنتی معماری مغول گرفته شده است. همانطور که معمار می گوید: “ما باید از تاریخ درس بگیریم اما در آن باقی نمانیم.” وی از فناوری جدید امروز برای مدرن سازی شکل تاریخی موکارن ها استفاده کرد. ساختار شکل گرفته شده گلبرگ بر اهمیت وحدت و انسجام مردم پاکستان تأکید دارد.

نماد چهار استان

به جای اینکه نماد چهار استان باشد ، این چهار فرهنگ مختلف مردم پاکستان را نشان می دهد. چهار گلبرگ بزرگ نمایانگر هر یک از این چهار فرهنگ است ، پنجابی ، بلوچی ، سندی و پختون. سه گلبرگ کوچکتر نماینده هستند: اقلیت ها ، آزاد کشمیر و مناطق قبیله ای. هر هفت گلبرگ ، گرچه از یکدیگر مستقل هستند ، اما در شکل یکنواخت ایستاده اند تا ملت پاکستان را تشکیل دهند. آنها در کنار هم ایستاده اند و از ستاره و هلال پرچم پاکستان محافظت می کنند.

 ستاره پرچم و هلال ماه

 ستاره پرچم در این بنای یادبود به رنگ گرانیتی براق و ستاره های طلایی طراحی شده است ، که نمایانگر افرادی است که جان خود را برای پاکستان فدا کردند. هلال ماه از جنس استیل ضد زنگ با نوشته های الهام بخش Quaid-Azam محمد علی جناح و علامه اقبال است. گلبرگ ها از جنس گرانیت ساخته شده اند و دیوارهای درونی آن پوشیده از آثار هنری است که نقاط دیدنی مختلف پاکستان را به تصویر می کشد ، مانند: قلعه لاهور ، مسجد بدشاهی ، گذر خیبر و مینار به غیر از بناهای مردمی ، موزه ای وجود دارد که تاریخ را روایت می کند و داستان ایجاد پاکستان را روایت می کند. این دو ساختار توسط پیازای بزرگی به نام پلازا آزادی متصل می شوند.

اگرچه نام معمار ، عارف مسعود  در پلاك اختصاصي واقع در ابتداي پلاك واقع در سنگ نوشته شده است ، او با قرار دادن تصورات دستي خود در امتداد ديواره هاي بلند كه در پهنه اين آزادي پلازا قرار دارد ، از همه كارگران ساختمان سازي احترام گذاشته است.

موزه بنای یادبود پاکستان

موزه بنای یادبود پاکستان در مجاورت این بنای تاریخی است که شامل موزه موم است که وقایع مهم منتهی به جنبش پاکستان را به تصویر می کشد. علاوه بر این ، این امکانات شامل یک کتابخانه مرجع ، بایگانی صوتی و تصویری ، سالن کنفرانس به همراه یک سالن با ظرفیت 62 صندلی معروف به سالن پانوراما است. این مجموعه بطور میانگین روزانه 1500 گردشگر دریافت می کند که در سال 2015 به 57 میلیون بازدیدکننده رسیده است.

تاریخچه موزه بنای یادبود پاکستان

از هوا به نظر می رسد که این بنای یک ستاره و یک ماه هلال تشکیل شده است ، اینها نشانگر ستاره و هلال روی پرچم پاکستان است. این سنگ بنای در 25 مه 2004 ، تکمیل شد و در 23 مارس 2007 توسط رئیس جمهور پرویز مشرف ، افتتاح شد. طرح یک بنای ملی برای اولین بار در سال 2005 توسط رئیس جمهور پرویز مشرف و با کمک اوشی مفتی ، فرزند مفتی مفتی پیش بینی شده بود. این ایده بعدا توسط وزارت فرهنگ به رهبری حمد کاشف و در سال 2005 پذیرفته شد.

برای شفاف سازی روند ، رئیس جمهور مشرف شورای معماران و شهرسازان پاکستان را بر آن داشت تا یک مسابقه طراحی ملی بناها را برپایه مضمون قدرت ، وحدت و فداکاری مردم پاکستان به نمادی که نماینده یک کشور مستقل و آزاد است. از مجموع 21 ارسال ، 3 مورد در لیست کوتاه قرار گرفتند. طرح نهایی ارائه شده توسط عارف مسعود انتخاب شد. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک