دهکده اوشگولی تفلیس

دهکده اوشگولی تفلیس

شرح

دهکده اوشگولی تفلیس

گرجستان کشوری با طبیعت بی‌نظیر و بکر است و شهرهای کوچک زیادی دارد که شاید زیبایی طبیعی آن‌ها کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. تفلیس شهری زیبا و تاریخی می باشد که ، به عروس شهرهای آسیای میانه شهرت دارد. تفلیس، پایتخت تاریخی و باشکوه گرجستان است که در دو طرف رود کُر وسعت یافته و از سه طرف با کوه هایی احاطه شده است و دهکده اوشگولی تفلیس از جذابترین جاذبه های تفلیس به حساب می آید.

تفلیس

امروزه تفلیس به جهت نزدیکی جغرافیایی و هزینه های سفر مناسب، به یکی از مقاصد محبوب گردشگران ایرانی تبدیل شده است. تفلیس هم مثل هر شهر دیگری جاذبه ها و تفریحات مخصوص به خودش را دارد. یکی از جاذبه های دیدنی و تاریخی تفلیس دهکده اوشگولی نام دارد. دهکده های اوشگولی یکی از دهکده های بسیار باستانی و قدیمی در یکی از دورافتاده ترین مناطق گرجستان یعنی منطقه کوهستانی سوانتی واقع  شده است.

تاریخچه دهکده اوشگولی تفلیس

روستای اوشگولی بیشترین میزان سکنه دائمی را در میان روستاهای این نواحی دارد. نکته عجیب درباره اشگولی تشکیل شدنش از چهار روستای مجزا است که به عنوان یک بخش متحد در شمال گرجستان به هم پیوسته اند. یکی از ویژگی های مهم این دهکده برج های تاریخی سنگی آن است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. دیگر ویژگی اوشگولی نزدیکی آن به بلند ترین کوههای گرجستان  یعنی کوه های شخارا است. اوشگولی تضادی با دنیای جدید است. قرار گرفتنش در اعماق کوه ها این شرایط را برای روستای اوشگولی گرجستان ایجاد کرده است.  

نشانه های زندگی مدرنیته – دهکده اوشگولی تفلیس

تنها نشان از زندگی مدرنیته در این دهکده، لامپ‌های مهتابی هستند که از میان سقف خانه‌ها آویزان شده‌اند. مردان جوان هنوز سوار بر اسب در خیابان های روستای اوشگولی چهار نعل می تازند. در حالی که دام هایی مانند خوک و بز که مردم از آن ها نگهداری میکنند در همه جا سرگردانند و با عبور اسب سواران گل از میان جاده ها به همه جا می پاشد. احساس می کنید که قرن ها به عقب سفر کرده اید. تنها نشان از دنیای مدرن حباب های روشنایی است که با برق کار می کنند و شل و ول میان خانه ها آویزان هستند. هنگام ورود به شهر دیدن این ویرانی ها مقداری شوکه کننده است.

تاریخچه روستا

قسمتی از روستا کاملا متروکه شده است همراه با برج هایی که تا حدودی سقوط کرده اند و ساختمان هایی که کاملا خالیست. این سازه ها میان کوه ها و تپه های سبز و جنگل وحشی پراکنده شده اند. دهکده اوشگولی بخشی از ناحیه سوانتی بوده و با افسانه‌های زیادی ترکیب شده است. بنابر حکایات و روایات، روزگارانی در این دهکده کسانی زندگی می‌کردند که در پی یافتن پشم‌های طلایی گوسفندان بودند تا از پوست آن‌ها در رودهای کوهستان برای استخراج طلا استفاده کنند.

این دهکده 2200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و 70 خانوار در آن زندگی می‌کنند. در زمان اقامت در این دهکده، حس کنجکاوی و اکتشافاتتان گل نکند. زیرا ممکن است راه را گم کرده و در بی‌راهه‌ها اسیر باران و طوفان شوید. دسترسی به این روستا با ماشین های مخصوص تردد در کوهستان ممکن است و حدود 4 ساعت راه در پیش خواهید داشت. اگرچه با گذر زمان قطعا دنیای مدرن اشگولی را نیز در بر خواهد گرفت.

موقعیت هتل

کشور: گرجستان
شهر: تفلیس

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط