استادیوم المپیک مونترال

استادیوم المپیک مونترال

شرح

استادیوم المپیک مونترال

استادیوم المپیک مونترال، یک مجموعه چند کاربرده است که در پارک المپیک مونترال کانادا واقه شده است. در اواسط دهه 1970 این مجموعه برای برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی 1976 بنا شد.

این استادیوم، با بیش از 56000 نفر ظرفیت، بزرگ‌ترین استادیوم کاناداست. برای ساخت این استادیوم، چیزی بیش از بودجه درنظر گرفته‌شده، هزینه شد و 770 میلیون دلار هزینه نهاییِ ساخت این استادیوم برآورد شد. طراحی این استادیوم را شخصی فرانسوی به‌نام «راجر تیلیبرت» انجام داده است.

نام دیگر استادیوم المپیک مونترال

این استادیوم با نام «اُ بزرگ»The Big Owe هم شناخته می‌شود که هم به حرف اول المپیک اشاره دارد و هم نشان دهنده شکل دونات مانندِ سقف استادیوم و شبیه حرف O در انگلیسی است. عده‌ای هم اسم اُ (Owe) را به معنی «بدهی» می دانند که اشاره به هزینه‌ها‌ی بسیار بالایی دارد که صرف تجهیز این ورزشگاه عظیم شده است.

بعد از برگزاری بازی‌های المپیک تابستانی در سال 1976، بسیاری از بخش‌های پارک المپیک، تغییرات کاربردی زیادی داشتند از جمله این تغییرات می‌توان به تبدیل ورزشگاه دوچرخه سواری این استادیوم به باغ وحش و دو مجموعه‌ی دیگر ازجمله باغ گیاه‌شناسی و آکواریوم  اشاره کرد.

ویژگیهای منحصر به فرد استادیوم المپیک

این ورزشگاه در عمر طولانی خود شاهد رویدادهای بزرگی بوده که برخی از آن‌ها در تاریخ ثبت شده است. مسابقات بزرگی هم‌چون مسابقات جام‌جهانی فوتبال زنان، مسابقات بیس‌بال، مسابقات نمایشی ماشین‌های هیولا و بسیاری از رویدادهای ملی و بین‌المللی در این بنا اجرا شده‌اند.

از دیگر تغییرات عمده و قابل توجه، طراحی و ساخت پنج فضای گوناگون شامل جنگل آمازون،  قطب جنوب،  و حیوانات و گیاهان بومی هر منطقه‌ی خاص در پارک المپیک مونترال بود که بایودوم مونترال نام گرفت و تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری مونترال شد. علاقمندان محیط زیست می‌توانند اوقات خوش و مهیجی را در این فضای خاص تجربه کنند.

برج اصلی مونترال، که با 175 متر ارتفاع یکی از بلندترین برج‌های جهان است نیز در شمال این  استادیوم واقع شده  است. این برج با خمیدگی 45 درجه، بلندترین برج کج دنیا به‌حساب می‌آید.

پینک فلوید

اگر از اهالی موسیقی راک و گروه «پینک فلوید» باشید خوب است بدانید که این گروه مشهور و محبوب در سال 1977 در این ورزشگاه کنسرت اجرا کرده‌اند و بیشترین تعداد تماشاگر در طول تاریخ این ورزشگاه را به خودش اختصاص داده است.

یکی از مسابقات تاریخی که در این مجموعه برگزار شد نیز مسابقه‌ی فوتبال بین دو تیم آلمان شرقی و لهستان در المپیک سال 1976 است و جمعیتی حدود 72000 نفر برای تماشای آن حاضر شدند و  دومین رویداد پربیننده در استادیوم المپیک مونترال بود.

پارک المپیک مونترال

امروزه پارک المپیک مونترال تبدیل به محلی برای برگزاری رویدادها و مراسم گروهی و دسته‌جمعی شده است. یکی از مشهورترین رویدادهایی که در این پارک برگزار می‌شود جشنی با نام first days است و هرماه در اولین جمعه برگزار می‌شود. اجرای موسیقی، آتش‌بازی و خوردن غذاهای متنوع از مواردی‌ است که می‌توانید در این مراسم و جشن‌های شگفت‌انگیز هرماه، شاهد آن باشید و از و جودشان لذت ببرید. قسمت جالب ماجرا این‌جاست که در این فضا در فصل زمستان، می‌توانید اسکیت‌سواری روی یخ را هم تجربه کنید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک