اقیانوس پارک هنگ کنگ

اقیانوس پارک هنگ کنگ

شرح

اقیانوس پارک هنگ کنگ | Ocean Park Hong Kong

اقیانوس پارک هنگ کنگ در منطقه جنوبی کشور چین  قرار گرفته است و یکی از محبوب ترین پارک های جهان محسوب می شود.

این پارک ویژه جانوران پستاندار دریایی، آکواریومی است که جانداران اقیانوسی بسیاری را در خود جای داده است و علاوه بر این می توان در این پارک به امکانات تفریحی بسیار جالبی نیز دسترسی پیدا کرد.

اقیانوس پارک هنگ کنگ

اقیانوس پارک هنگ کنگ در دهم ژانویه سال ۱۹۷۷ میلادی به وسیله فرماندار وقت هنگ کنگ احداث شد و تاکنون به ۷۰ بخش جاذبه های گوناگون و گردشگاه سواری افزایش یافته است و در این راستا جایزه های مختلفی را نیز از آن خود کرده است که برای نمونه می توان به هفتمین رتبه در جمع محبوب ترین پارک های جهان و سی و سومین رتبه از نظر داشتن بیشترین بازدیدکننده در جاذبه های گردشگری جهان توسط سازمان معتبر فوربس، اشاره کرد.

تاریخچه پارک هنگ کنگ

این پارک تنها در سال ۲۰۰۸ ـ ۲۰۰۷ میلادی ۵.۰۳ میلیون بازدیدکننده داشته و رتبه ای که در فهرست بیشترین بازدیدکننده جاذبه های گردشگری سالانه در جهان به دست آورده، رتبه ۱۵ است که این رقم در نوع خود بسیار قابل تحسین است و نشانگر آن است که مدیران این مرکز نکات مهم جذب گردشگر را پیدا کرده و آنها را به مرحله اجرا درآورده اند.

قابل توجه است که محبوبیت این پارک در داخل هنگ کنگ نیز از دیزنی لند (سرزمین دیزنی) با ۴.۵ میلیون بازدیدکننده در سال که یکی از جاذبه های پربازدید کننده در هنگ کنگ است، بیشتر شده که خود نشانگر محبوبیت روزافزون این مکان است.

این اقیانوس پارک از ۸۷۰ هزار مترمربع زمین تشکیل شده و به وسیله کوهی بزرگ به دو بخش تقسیم می شود، یکی بخش بلند و قله کوه که پرتگاه مانند است و دیگری دشت و بخش پست کوه است که مثل اسکله بوده و البته هر دو بخش در نوع خود بسیار زیبا هستند.

امکانات پارک هنگ کنگ

از نکات مهمی که در این پارک اجرا شده است، کابل کشی نزدیک به ۱.۵ کیلومتر از پارک به وسیله تراموای برقی است تا دسترسی به بسیاری از نقاط این پارک برای گردشگران آسان شود و نیز قسمتی از این پارک به وسیله اتوبوس های شاتل قابل بازدید است و بخشی نیز راه آهن اقیانوس اکسپرس است، با وجود چنین سطحی از امکانات جابه جایی در این پارک آخرین نکته ای که برای یک مراجعه کننده مورد پرسش واقع خواهد شد موضوع حمل و نقل است.

بخش بلند و قله کوه این پارک دارای تعداد زیادی تپه است که بازدیدکنندگان می توانند در مسیر گردش خود، از دومین پله بزرگ رو باز بزرگ جهان استفاده کنند و هیجانی کم نظیر و احساسی شگفت آور از گردش در محیطی غیرمعمول و البته زیبا را تجربه کنند.

وسایل تفریحی پارک هنگ کنگ

اقیانوس پارک هنگ کنگ دارای ۱۹ وسیله تفریحی است که دو نمونه آن ترن های هوایی در بخش اسکله مانند پارک است تا دوستداران هیجان و ترس از سوار شدن آن لذت ببرند و زیبایی های اقیانوس را نیز مشاهده کنند؛ تنها کافی است مجسم کنید که در حال شتاب گرفتن و شبیه سازی سقوط از ارتفاع توسط یک ترن هوایی هستید و در مقابل چشمانتان منظره ای زیبا از آبی بیکران را مشاهده می کنید، مسلما این تجربه در زندگی روزمره ما چندان قابل تکرار نیست.

این اقیانوس پارک علاوه بر موارد یاد شده از ۱۱ نمایشگاه زیستگاه جانوران برخوردار است که مطرح ترین آنها زیستگاه پاندای غول پیکر، آکواریوم ماهی های ژله ای و ماهی های خاویاری چینی هستند؛ علاوه بر این آکواریومی عظیم در چهار طبقه در این مکان طراحی شده است که با توجه به حجم بسیار بالای خود بیش از ۲۰۰۰ ماهی را در خود جای داده و به نمایش گذاشته است.

گذشته از وجود این پارک تفریحی در اقیانوس پارک هنگ کنگ، رصدخانه ای در پارک دایر شده تا علاقه مندان آسمان و ستاره شناسی و… را نیز خشنود سازد و از گردش در این پارک نهایت لذت را ببرند.

وجود آزمایشگاه های بسیار پیشرفته، از دیگر امکانات این پارک است. سیستم و بخش آموزشی و پژوهشی جداگانه و سازمانی ویژه برای رسیدگی به تحقیقات تخصصی درباره دلفین ها و نهنگ هاست که در نوع خود بسیار مهم و باارزش است.

این اقیانوس پارک نخستین موسسه ای در جهان است که با موفقیت به طور مصنوعی گونه ای از دلفین های اقیانوسی با نام باتلنوز را آبستن کرد و تعداد گونه ماهی های طلایی را افزایش داد.

احداث پارک

هزینه احداث این پارک نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار هنگ کنگ است که توسط باشگاه اسب سواری ژوکی تامین شد. البته باید ذکر شود که زمین به صورت رایگان از سوی فرماندار هنگ کنگ در اختیار آنها قرار گرفت.

باشگاه اسب سواری

این باشگاه اسب سواری بین سال های ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴، ۲۴۰ میلیون دلار هنگ کنگ برای پیشرفت امکانات تفریحی به این پارک اختصاص داد.

ابتدای سال ۱۹۷۸ این اقیانوس پارک از کار دست کشید تا این که تبدیل به یک شرکت تابعه باشگاه اسب سواران ژوکی شود و دیگر بار این شرکت ۲۰۰ میلیون دلار هنگ کنگ برای اطمینان از ادامه پیشرفت پارک به اقیانوس پارک کمک کرد. امروزه این اقیانوس پارک از نظر مالی مستقل بوده و وابسته به شرکت یا موسسه خاصی نیست.

اقیانوس پارک هنگ کنگ در اوایل دهه قبل برای چندمین بار توسعه داده شد و در مارس ۲۰۰۵ از آخرین تغییرات این جاذبه گردشگری پرده برداری شد.

این طرح پیشرفت پارک با هدف احیای ویژگی های قدیمی در اقیانوس پارک، توسعه مناطق جدید و مهم و نیز دو برابر کردن جاذبه های گردشگری از ۳۵ تا بیش از ۷۰ طرح اجرا شد.

در بازدید از بخش پایینی کوه که اسکله مانند است، گردشگران می توانند، سرمای قطب های شمال و جنوب یا سفر به جنگل های باران استوایی را تجربه کنند.

بخش های هیجانی وسایل سواری و تفریحی پارک همانند ترن های هوایی، بخش های شگفت انگیز کوه و نیز بخش ویژه تفریحی کودکان و نوجوانان با نام «جهان کودک»، موجب شده است تا تعداد طرفداران این پارک روز به روز افزایش یابد.

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک