آبشار نوژیان لرستان

آبشار نوژیان لرستان

شرح

 آبشار نوژیان لرستان | Lorestan Noujian Waterfall

آبشار زیبای نوژیان که در نزدیکی شهر خرم‌آباد واقع شده است با ۹۵ متر ارتفاع، یکی از بلندترین آبشارهای ایران و مرتفع‌ترین آبشار استان لرستان است. بیش از ۵۰ آبشار کوچک و بزرگ در استان لرستان وجود دارد، که پس از آبشار بیشه، آبشار نوژیان مشهورترین آن‌هاست. این آبشار در ۳۸ کیلومتری جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد، در جنوب‌شرقی این شهر یعنی بخش پاپی واقع شده است و با ۹۵ متر ارتفاع و عرض تاج ۵ متر بلندترین آبشار استان لرستان است.

موقعیت جغرافیایی آبشار نوژیان لرستان

آبشار نوژیان بین دو کوه تاف (در شرق و جنوب‌شرقی) و هشتاد پهلو (در جنوب و جنوب‌غربی) و در نزدیکی روستایی قدیمی به همین نام قرار گرفته است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه دو فصل بهار و تابستان است، چرا که آب این آبشار از چشمه‌‌های طبیعی بالادست تأمین می‌شود و به همین علت در بهار پرآب‌تر است، اما هر چه به اواخر تابستان نزدیک می‌شویم (به خصوص در ایام خشکسالی)، از میزان آب و زیبایی این آبشار کاسته خواهد شد و گاهی اوقات هم به کلی به خواب زمستانی فرو می‌رود.

ویژگیهای آبشار

عرض آبشار هم تابع کم‌آبی و پرآبی فصل‌هاست. به علت همین تغییر شکل آبشار است که قدیمی‌ها اسم آن را نوژیان یعنی آبِ زنده گذاشته‌اند. در سمت راست آبشار نوژیان رودخانه‌ی کوچکی وجود دارد که آب آن نیز از چشمه‌های متعدد همین منطقه تأمین می‌شود. این آب‌ها در ادامه‌ی مسیر خود به رودخانه‌ی سزار می‌ریزند. آب رودخانه‌های این منطقه مناسب پرورش ماهیان سردآبی مثل قزل‌آلا است و در مناطق پایین‌تر از آبشار حوضچه‌‌های پرورش ماهی وجود دارد.یکی از مواردی که آبشار نوژیان بابت آن شهرت دارد، وجود گیاهان دارویی در اطراف خود آبشار و بالای کوه تاف است که باعث می‌شود مردم زیادی تنها به همین علت به این منطقه سفر کنند.

گردشگاه جنگلی نوژیان

کسانی که به این آبشار سفر می‌کنند، می‌توانند از گردشگاه جنگلی نوژیان هم دیدن کنند که بالای کوه تاف قرار دارد. آبشار نوژیان در سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ثبت شد. فاصله‌ی آبشار نوژیان از پلیس راه سه‌راهی خرم‌آباد- بروجرد- دورود، ۵۲ کیلومتر است. اگر از پلیس راه در جاده‌ی کمربندی خرم‌آباد حرکت کنید، پس از طی ۱۴ کیلومتر، تابلوی آبشار نوژیان را در سمت راست جاده خواهید دید. از این سه راهی به سمت چپ بپیچید. حال وارد جاده‌ای کوهستانی و زیبا می‌شوید که در میان جنگل‌های بلوط قرار گرفته است. از ابتدای سه‌راهی تا آبشار دقیقا ۳۸ کیلومتر راه است که ۳۲ کیلومتر آن آسفالت و ۶ کیلومتر آخر خاکی است، البته این مسیر ۶ کیلومتری شوسه قابل طی کردن با ماشین هست.

هشدار های لازم برای داشتن سفری آسوده 

اما باید حسابی مراقب باشید، چون علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گاردریل در آن وجود ندارد و پیچ‌های تندی هم منتظر شما هستند. اما اگر عجله ندارید، حتما با آرامش رانندگی و سعی کنید تا حد امکان مسیر را پیاده طی کنید تا از زیبایی‌های راه لذت ببرید. توجه داشته باشید که آبشار نوژیان و گردشگاه جنگلی آن فاقد هر گونه امکانات رفاهی مثل رستوران و فروشگاه است، پس مانند سفرهای کوهستانی، همه‌ی خوراکی‌ها و وسایل لازم را با خودتان ببرید.

با اینکه آب آبشار از چشمه‌ها می‌آید و گواراست، اما طبق اصول بهداشتی حتما آب تمیز و سالم نیز با خودتان داشته باشید. در پایان اینکه استان لرستان به دلیل طبیعت بکرش شهرت دارد، شاید این عدم وجود امکانات برای گردشگران غیرحرفه‌ای کمی سخت باشد، اما بدانید که با سفر به مناطق بکر به قلب حقیقی طبیعت سفر می‌کنید، تجربه‌ای که در عصر جدید، روزبه‌روز در حال نایاب‌تر شدن است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک