کاخ نیاوران تهران

کاخ نیاوران تهران

شرح

کاخ نیاوران تهران

یکی از جاذبه های تماشایی شهر تهران مجموعه فرهنگی تاریخی  نیاوران است که تماشای مناظر چشم نواز آن برای هر شخص خوشایند و دلنشین است. این کاخ در شمال غربی باغ نیاوران قرار گرفته که اتفاقات زیادی را در قلب خود از آخرین پادشاه ایران و خانواده اش محفوظ داشته. کاخ نیاوران یکی از جلوه گاه های هنر معماری به شکلی مدرن است که به همین دلیل عنوان مدرن ترین بنای باغ نیاوران را به خود اختصاص داده است. در کنار این کاخ  بناهای تاریخی دیگری همچون کوشک احمدشاهی و کاخ زیبای صاحبقرانیه قرار دارندکه میتوانید به طور همزمان از آنها  دیدن کنید. 

محیط بیرونی کاخ نیاوران تهران

درختان سر به فلک کشیده در جای جای باغ قد بر افراشته و مامنی برای پرندگان شده اند. صدای پرندگان از هر سو شنیده می شود و موسیقی طبیعت نوای گوش نوازی را می نوازد. آخرین پادشاه ایران محمد رضا شاه پهلوی در زمان سلطنت خود دستور تخریب بناهای کوچک باغ و احداث کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده اش صادر کرد و تا زمان خروج از ایران در همین بنا سکونت داشت. وسعت این بنای زیبای تاریخی برابر با ۹۰۰۰ متر مربع میباشد. طراحی این کاخ تلفیقی از معماری ایرانی و هنر پیش و پس از اسلام است.  دکوراسیون و مبلمان داخلی توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است. مطابق بودن رنگ پوشش

معماری داخلی کاخ

کف اتاق ها و پرده ها در جای جای کاخ به چشم می خورد. در گوشه گوشه کاخ مجموعه ای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه‌های سور فرانسه و رزنتال آلمان، اشیای تزیینی و مجموعه فرش های نفیس ایرانی وجود دارد. طراحی معماری کاخ بر عهده مهندس محسن فروغی بود. ساخت بنا توسط شرکت ماپ انجام شده و شرکت مهندسین مشاور عبدالعزیز فرمانفرماییان و همکاران به عنوان مهندس مشاور وظیفه نظارت بر اجرای پروژه را بر عهده داشته است. گچ‌بری استاد عبداللهی، آینه‌کاری استاد علی‌اصغر و هنر کاشی‌کاری استاد ابراهیم کاظم‌پور و ایلیا در بنای این کاخ جلوه گری می کند.

تاریخچه ساخت کاخ

این کاخ در سال 1346 به بهره برداری رسید. با خروج شاه ازایران و یروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷  این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر و در سال ۱۳۶۰ تسلیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. برای اولین بار در سال ۱۳۶۵ مسوولان اجازه بازدید از کاخ را دادند و پس از مدتی در دی ماه ۱۳۸۲ با هدف مرمت و بهسازی درهای آن را بستند. این بنای زیبای تاریخی در تاریخ ششم خرداد ماه سال ۱۳۷۷ با شماره 2025  به ثبت ملی رسیده است امروزه علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند.

نشانی مجموعه نیاوران: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی ،تاریخی نیاوران

موقعیت هتل