درخت سیب نیوتن لندن

درخت سیب نیوتن لندن

شرح

درخت سیب نیوتن لندن

درخت سیب نیوتن لندن | یکی از مشهورترین داستان‌‌های تاریخ علم در دنیا ، ماجرای سقوط سیب و کشف نیروی جاذبه توسط نیوتن است. داستان از این قرار بود که  آیزاک نیوتن جوان زیر درختی در باغ خود نشسته بود که ناگهان سیبی روی سرش می‌افتد، و در یک لحظه، ناگهان نظریه جاذبه زمین به ذهن او خطور می‌کند.  اولین روایت افتادن سیب از درخت در  دفترچه یادداشت جان کاندیوت – دستیار نیوتن در ضرابخانه سلطنتی و همسر خواهرزاده اش آورده شده است.

حکایت افتادن سیب روی سر نیوتن

به نظر می رسد حکایت « افتادن سیب روی سر نیوتن» از زبان خود نیوتن هنگام تشریح کشفش به دوستان و آشنایان  منتقل شده است. یکی از بهترین منابع برای شنیدن این داستان، نسخه خطی دوست نیوتن به اسم ویلیام استاکلی است. او «شرح حال زندگی سر آیزاک نیوتن» را در سال 1752 منتشر کرد، و اولین زندگینامه‌ نویس نیوتن شد. بسیاری از وقایع شرح داده شده در این کتاب خیلی زودتر از سال 1752 ثبت شده بودند.

درخت وولستورپ 

مکان های زیادی هستند که ادعا می شود محل درخت سیبی است که الهام بخش نظریه نیوتن شد ولی احتمال بسیار قوی وجود دارد که این درخت سیب در منزل خانوادگی او با نام وولستورپ مینر نزدیک گرانتام در انگلیس، همان درخت الهام بخش نیوتن باشد. اکنون درخت سیبی در آنجاست که گمان می‌رود درخت سیب نیونت لندن مورد نظر است، هر چند بعد از شکسته شدن در طوفانی در سال 1890، دوباره ریشه داده است. حالا بعد از گذشت 400 سال، آن درخت و آن ملک هر دو توسط موسسه نشنال تراست محافظت می‌شوند.

گل کنت – درخت سیب نیوتن لندن

اگر کنجکاوید، بدانید که این درخت از نوع گل کنت بوده و بر اساس استانداردهای امروزی هیچ سیب خیلی خوبی برای خوردن به بار نمی‌دهد، هر چند ظاهرا این سیب‌ها برای استفاده در آشپزی مناسب هستند. البته درخت‌های زیادی هستند که از درخت وولستورپ پیوند گرفته شده‌اند، از جمله یکی در دانشکده ترینیتی دانشگاه کمبریج که زیر پنجره اتاقی قرار گرفته که نیوتن در هنگام مطالعه از آنجا استفاده می‌کرد. این درخت هم اکنون توسط «انجمن اعتماد ملی» محافظت می‌شود و همچنان شکوفه و میوه می‌دهد. سیب‌های آن به رنگ سبز با خطوط قرمز هستند که گفته می‌شود در شیرینی‌پزی استفاده می‌شود.

محبوبیت زیاد و بازدیدکنندگان پرشمار این درخت، به نفع آن نیست و بارها به ریشه‌هایش آسیب وارد شده است؛ در نتیجه تصمیم گرفته شد دور آن حصار بکشند. با وجود اینکه بازدیدکنندگان دیگر نمی‌توانند مانند نیوتن زیر این درخت بشینند و صحنه را بازسازی کنند، این مکان هنوز هم جذاب و دیدنی است.

موقعیت هتل

کشور: انگلستان
شهر: لندن

دیدنی‌های نزدیک