کاخ شهرستانک کرج

کاخ شهرستانک کرج

شرح

کاخ شهرستانک کرج

کاخ شهرستانک کرج | كرج یکی از کلان شهرهای ایران و همچنین مرکز، استان البرز می‌باشد. این شهر که هم اکنون بخش قابل توجهی از فشار جمعیت و کم آبی تهران را تحمل می‌کند، از دوران پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمینی پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده‌ است. در ارتفاعات البرز مرکزی ، آنجا که کوه ها باز و به بازوی هم آنقدر دامن می کشند که سرانجام از گذرگاه سر به اوج کوه های شمال باختری خراسان خود را به کوه های هندو کش و فلامت پامیر میرسانند.

آب و هوای کاخ شهرستانک کرج

دهکده ای با پیشینه تاریخی بسیار کهن آرمیده است. در سینه کش البرز مرکزی آنجا که دمای تابستانی آن به زحمت از 15 درجه سانتی گراد می گذرد و در بلندی های ، این میزان به 5 درجه کاهش می یابد ، دهکده کوهستانی شهرستانک دامن کشیده است. دهکده شهرستانک از جمله روستاهای مشهور ایران است که در جاده چالوس قرار دارد و در فصول مختلف میزبان گردشگران بسیار است. این روستا به هنگام بهار و تابستان با شکوفه ها و برگ سبز درختان جلوه گری می کند و در پاییز با پوشیدن لباس هزار رنگ، نگاه ها را به خود خیره می سازد.

طیعت بی نظیر روستای شهرسنانک 

دلبری های این روستا و طبیعتش به حدی است که ناصر الدین شاه نیز نتوانست از آن بگذرد و در آن کاخی زیبا احداث کرد تا بتواند روزهای خوشی را در آن سپری کند. جایی که ناصر الدین شاه قاجار از طبیعت بکر آن غافل نماند و قصر تابستانی خود را در آن پی افکند. کاخ شهرستانک كرج، عمارتی خفته در میان‌ کوه‌های استوار، از شاخص‌ترین بناهایی است که از دوران ناصرالدین‌شاه قاجار بر جای مانده است.

روستای شهرسنانک

عمارتی قدیمی در دل روستای شهرسنانک که در دل پیچ و خم های جاده چالوس خودنمایی می کند، به یکی از جاذبه های دیدنی و مسیری برای دنبال کردن گردشگران به این سو شده است. کاخ شهرستانک یا همان کاخ ییلاقی ناصری در سال 1295 هجری قمری به دستور ناصرالدین شاه در دره گل کیله شهرستانک یکی از روستاهای توابع شهرستان كرج در جاده چالوس بنا شد و تنها راه ارتباطی آن جاده چالوس ــكرج است. بنای کاخ در میان شیارکوه با مناظر طبیعی بسیار زیبا در کنار رودخانه قرار گرفته است.

بخشهای مجزا کاخ

این کاخ از 2 بخش مجزا تشکیل شده  است مجموعه بیرونی این عمارت در واقع حیاطی به شکل مستطیل است که در 4 تراز طراحی شده ، ورودی شاه در تراز اول است و ساختمان دیوان خانه در تراز چهارم و در دو طبقه احداث و داخل آن به وسیله کاغذ دیواری های الوان و گچ بری هایی در سقف تزیین شده است. بخش حرمسرا نیز مشتمل بر فضاهایی است که گرداگرد حیاط ساخته شده این دو حیاط به لحاظ وجود شیب در دو تراز با اختلاف سطح 3 متر  طراحی و ساخته شده است.

 

در کنار کاخ شهرستانک قطعه سنگ بسیار بزرگی وجود دارد که ظاهرا زمان استراحت  ناصرالدین شاه در کاخ از صخره مشرف بر کاخ جدا و بدون ایجاد خسارتی در کنار کاخ مستقر شده است. با وجود حوض هایی در ترازهای چهارگانه کاخ  و همچنین کانال هایی جهت ارتباط حوض ها این مجموعه زیبایی خاصی به خود گرفته است. در داخل دیوان خانه عکس هایی مشاهده می شود که گویا توسط خود ناصرالدین شاه  ” اولین عکاس ایران ” گرفته شده  است. پس از سقوط قاجاریه، کاخ به دلیل بی‌توجهی، شرایط جوی نامناسب و غارت و تخریب انسانی، رو به ویرانی می‌نهد. روند تخریب و ویرانی بنا تا حدود سال 1348 خورشیدی ادامه داشت، تا در این سال با تصمیم فدراسیون کوهنوردی ایران به عنوان اقامتگاه موقت کوهنوردان بازسازی شد. کاخ شهرستانک در 16 شهریور 1376 با شماره 1925 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: شهر کرج

دیدنی‌های نزدیک