روستای نایبند طبس

روستای نایبند طبس

شرح

روستای نایبند طبس

روستای نایبند طبس | طبس از آن دسته شهرهای کویری است که مانند نگینی کمیاب در ایران زمین می‌درخشد و جاذبه‌های دیدنی‌اش یکی پس از دیگری شما را شیفته خود می‌کند. طبس به عنوان یک شهر کویری و قسمت جدا شده شهر زیبای یزد، در حوزه گردشگری حرف های زیادی برای گفتن دارد. این شهر که در غرب خراسان جنوبی قرار گرفته، به خاطر وجود مناطق بکر و جذاب، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب کرده، به طوریکه هر سال بر تعداد مسافرهایی که از سراسر کشور به این شهر سفر می کنند افزوده می شود.

یکی از زیباترین روستاهای ایران

روستای نایبند یکی از زیباترین روستاهای ایران است که در استان خراسان جنوبی و شهرستان طبس واقع شده و با معماری پلکانی جذابی که دارد همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. بصورت کلی روستاهایی با معماری پلکانی مکان‌هایی هستند که در آنها پشت‌بام خانه پایینی حیاطی برای خانه بالایی می‌باشد و این مدل تا چندین طبقه ادامه خواهد داشت. بطوریکه نمای کلی آن بسیار خیره‌کننده و جذاب بنظر می‌رسد.

روستای نایبند و روستای ماسوله

در این میان باید گفت که روستای ماسوله در شمال کشور قرار گرفته و در محیطی کوهستانی و سرسبز است اما روستای نایبند در منطقه‌ای کویری و بیابانی واقع شده و به نوعی ماسوله‌ای در کویر به شمار می‌آید. البته توجه داشته باشید که نایبند تنها در محدوده‌ای بیابانی قرار دارد اما به حد کافی سرسبز و زیبا دیده می‌شود. این روستا دارای قدمتی چندین هزار ساله است. در اطراف روستای نایبند چندین غار وجود دارد که در آنها آثاری به جای مانده که نشان می‌دهد انسان‌های غار نشین در گذشته‌های بسیار دور در آنها زندگی می‌کرده‌‌اند.

محمد بن علی بن حوقل

البته جغرافی‌دان بزرگ جهان اسلام محمد بن علی بن حوقل هم در برخی از کتاب‌های خود نامی از نایبند برده و از آن به عنوان مکانی برای استراحت مسافران یاد کرده است. در روستای نایبند کوه‌های نسبتا مرتفع زیادی وجود دارد و کوهنوردی نیز یکی از فعالیت‌های مورد علاقه گردشگران در این مکان است. حتما برای شما هم اینکه در میان کویری وسیع به کوهنوردی بپردازید جذاب خواهد بود. شما می‌توانید در ارتفاعات این کوه‌ها به تماشای مناظر اطراف مشغول شوید و از زیبایی‌های کویر لذت ببرید.

جاذبه های طبیعی روستا

وجود چشمه‌های آب سرد و گرم منحصر به فرد در نایبند، عامل حیات این روستا هستند و در نتیجه فعالیت فرآیندهای زمینی ایجاد شده اند. اگر به دنبال مناطقی بکر و دست نخورده هستید هم کافیست کمی از محیط روستا فاصله گرفته و کویر‌نوری را تجربه کنید. بی‌شک در اطراف روستای نایبند مکان‌هایی خارق‌العاده برای ماجراجویی وجود دارند که نباید آنها را از دست داد. البته توجه داشته باشید که اگر تجربه و مهارت کافی در این خصوص را ندارید بهتر است از یک راهنما کمک بگیرید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

معماری پلکانی در روستای نایبند

چرا که ممکن است در کویر وقایعی رخ دهد که باید از قبل دانش مقابله با آنها را داشته باشید. نایبند یکی از نمونه های منحصر به فرد معماری پلکانی است که در کویر لوت شکل گرفته است. در این نوع معماری مجموعه ای متراکم از خانه ها به چشم می خورد که در آن  پشت بام خانه ها به عنوان حیاط خانه بالایی خود مورد استفاده قرار می گیرند و همبستگی خاصی را میان ساکنان به وجود می آورد.

وضعیت تفکیک فضای مسکونی و زراعی

یکی از نکات جالب در این روستا تفکیک فضای مسکونی و زراعی است به این صورت که در سطوح پایین همان کوه کوچک، مزارع و باغات به صورت چند طبقه (نخلستان، مرکبات و سبزیجات) دیده می شود و بر روی کوه، خانه ها قرار گرفته اند. در اطراف روستای نایبند کوه‌های نسبتا مرتفع و زیادی به چشم‌ می‌خورند اما این کوه‌ها تاثیر چندانی در آب‌ و هوای این مکان نگذاشته‌‌اند و باید بدانید که هوای نایبند در فصول بهار و تابستان بسیار گرم است و در فصول پاییز و زمستان بسیار سرد می‌باشد. حتی گاهی طوفان‌های شنی بسیار سنگین و باران‌های موسمی شدیدی در این منطقه گزارش می‌شوند و به همین دلیل است که بیشتر پیشنهاد می‌شود در فصل پاییز و یا در اوایل فصل بهار به این مکان سفر کنید.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: طبس | Tabas