موزه تاریخ طبیعی ارومیه

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

شرح

موزه تاریخ طبیعی ارومیه

طبیعت آذربایجان غربی، تنوع جانوری و اقلیمی خود را در موزه ای پربار در فلکه آذربایجان، انتهای پارک ائللر باغی ارومیه به نمایش گذاشته که در سال 1391 شمسی تاسیس شده است. موزه تاریخ طبیعی ارومیه یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر ارومیه است که بزرگ‌ترین موزه تاریخ طبیعی کشوربوده و در زمینی به مساحت پنج هزارمترمربع و زیربنای سه هزار و 300 مترمربع در چهار طبقه احداث شده و در ایام نوروز آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

ویژگی های موزه تاریخ طبیعی

موزه تاریخ طبیعی ارومیه دارای سالن‌های تخصصی پستانداران، پرندگان، خزندگان، اکوسیستم‌های آبی و هفت اقلیم کشور و نیز سالن‌های جانبی همایش، کتابخانه و نمایشگاه عکس است. در این موزه انواع گونه‌های جانوری مانند خرس خاکستری، شیر ایرانی، گراز وحشی، گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی، گرگ و انواع پستانداران دو زیستان و خزندگان وجود دارد، اغلب حیوانات به نمایش گذاشته در این موزه جزو حیات وحش منطقه بوده و به همین علت این موزه را تبدیل به موزه‌ای منحصر به فرد در نوع خود در کشور کرده است.

ویژگی جغرافیایی موزه تاریخ طبیعی ارومیه

این موزه در ورودی شهر زیبای ارومیه و در مجاورت رودخانه شهرچایی به بهره برداری رسید که به راحتی در دسترس بازدید کنندگان بوده و فرصت و بستر مناسبی برای فعالیت علمی و پژوهشی متخصصین و محققان فراهم آورده است. آموزش شناخت محیط زیست و اجزای تشکیل دهنده آن، آشنایی با تنوع زیستی، جبران عدم دستیابی مردم به مناطق محیط زیست و مشاهده حیات وحش استان از نزدیک از اهداف راه اندازی این موزه است. با توجه به وجود تنوع اقلیمی گسترده در کشور که به عنوان «هفت اقلیم» از آن یاد می‌شود، گونه‌های مختلف جانوری را در این موزه به نمایش عموم گذاشته شده است.

آذربایجان غربی

آذربایجان غربی، از شاخص‌ترین استان‌های کشور از لحاظ پارامترهای مختلف زیست محیطی بوده و از شرایط اقلیمی خاصی برخوردار است که می‌توان در شمال استان از اکوسیستم بیابانی و مقوله شن‌های روان و در جنوب استان به اقلیم کوهستانی و جنگل‌های بلوط و … اشاره کرد که مابین این دو اقلیم و اکوسیستم، رویدادهای بسیار متنوع و خاص زیست محیطی روی می‌دهد که در این موزه به نمایش در آمده است.

آذربایجان غربی کریدور مهاجرتی پرندگان نیز محسوب می‌شود، طبیعتاً به لحاظ مسائل زیست محیطی شاخص و حائز اهمیت است که موزه تاریخ طبیعی ارومیه این امکان را برای علاقه مندان ایجاد می‌کند که بجای صرف وقت و هزینه‌های هنگفت جهت انجام تحقیقات و بیومتری و بررسی شرایط فیزیکی، رفتاری و اکولوژیکی بر روی گونه‌های جانوران در سطح کشور، می‌تواند موارد مذکور را به راحتی در این موزه به انجام رساند.

انواع گونه‌های جانوری در موزه

در این موزه انواع گونه‌های جانوری مانند خرس خاکستری، شیر ایرانی، گراز وحشی، گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی، گرگ و انواع پستانداران دو زیستان و خزندگان وجود دارد، اغلب حیوانات به نمایش گذاشته در این موزه جزو حیات وحش منطقه بوده و به همین علت این موزه را تبدیل به موزه‌ای منحصر به فرد در نوع خود در کشور کرده است.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: ارومیه

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک