موزه ملی تاجیکستان

معرفی موزه ملی تاجیکستان

شرح

موزه ملی تاجیکستان

تاجیکستان ، سرزمینی کهن که مهد تمدن‌های مهم بسیاری از جمله آمودریا بوده است. این کشور در شمال افغانستان قرار دارد و کوهستان‌های متعددی را در خود جای کرده است. دوشنبه یکی از مقاصد نسبتا ارزان قیمت برای ایرانیان به حساب می‌آید و سفر به آن نیز کار دشواری نیست و زیبایی‌های منحصربه‌فردی را نیز در خود جای داده است. یکی دیگر از موزه‌های جذاب موجود در تاجیکستان و شهر زیبای دوشنبه موزه ملی تاجیکستان است که در ساختمانی زیبا و مدرن دارای سقف بیضی و دهلیز غول پیکر تاسیس شده .

موزه ملی آثار باستانی تاجیکستان در سال ۲۰۰۱ به عنوان يك موزه دپارتماني افتتاح شد اما به لحاظ ارزش و اهمیت مجموعه هايی كه در خود جاي داده است؛ خيلي زود در سطح منطقه به رسمیت شناخته شده و به يكي از مهمترين موزه هاي ملي جمهوري تاجيكستان و پرطرفدارترين جاذبه هاي گردشگري اين منطقه تبديل شد. ساختمان موزه بنايي دو طبقه است كه در قسمتهاي مختلف هر طبقه گروه هاي گوناگوني از مهمترين آثار باستانشناسی حاصل از کاوشهای انجام شده توسط آکادمی علوم تاجیکستان، به نمايش در آمده است. 

آثار ارزشمند موجود در موزه

این موزه یکی از پر بازدید کننده ترین موزه هاي شهر دوشنبه است. مجموعه به نمايش در آمده در اين موزه که با باستان شناسی مرتبط ميباشند؛ توسط محققان تاجیکي و همکاران آنها از مراکز علمی و موزه های مسکو، سن پتربورگ و دیگر شهرهای روسیه و همچنین دانشمندان خارجی؛ جمع آوری شده اند. اين پ‍ژوهشگران با انجام نزدیک به یک قرن پژوهشهای باستان شناسی موفق به گردآوري اين مجموعه شده اند. در این موزه همچنین آثار منحصر به فردي از فرهنگ مادی و معنوی ارائه ميشود كه با حفاریهايی در خجند، پنجكنت، استروشن و کولیاب یافت شده اند و توضيحات و برچسبهايي به زبانهاي تاجيكي و انگليسي در كنار آنها ديده ميشود.

محبوبترین و ارزشمندترین مورد به نمايش در آمده در اين موزه مجسمه بودا در نیروانا است که در این موزه قرار گرفته دارد. طول آن ۱۲.۸۵ متر و وزن آن ۵.۵ تن ميباشد. کلکسیون شامل سه بخش اصلی می شود، تاریخ طبیعی، باستان شناسی و هنرهای معاصر. اشیا عجیب و بزرگی مانند فسیل یک پلنگ برفی، بقایای کشتی مارکوپولو، لباس زره و آلات موسیقی در آن نمایش داده می شوند.

نمایشگاه های موجود در موزه

از جمله مهمترین نمایشگاه ها می توان به، نقاشی های دیواری از پانجیکنت باستانی و محراب نفیس چوبی ساخته شده در قرن دهم که در نزدیکی آینی یافت شد اشاره کرد. از دیگر بخش های قابل توجه موزه کلکسیونی است که در باسازی های آجین تپه یافت شد و متعلق به قرن هفتم است. همچنین مجموعه ای جالب از هدایایی (عمدتا مدرن) که از سراسر جهان به دولت وقت تاجیکستان فرستاده شده است.

بر روی تمام اشیا برچسب توضیحات انگلیسی قرار دارد. از جمله تصاوير ديدني موجود در اين موزه ميتوان به تصویري از اسکندر بزرگ بر يكي از ديوارهاي موزه اشاره كرد كه گرچه اندازه كوچكي دارد اما براي آن دسته از بازديدكنندگان كه سر رشتهاي از تاريخ دارند گفتنيهاي زيادي در خود جاي داده است.  اگر بازدید از این موزه را در برنامه خود قرار داده‌اید، بدانید که ساعت کار موزه  9:00 تا 17:00 است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک