موزه ی ملی افغانستان

آشنایی با موزه ی ملی افغانستان

شرح

موزه ی ملی افغانستان

موزه ی ملی افغانستان همچنین با عنوان موزه کابل شناخته می شود ، یک ساختمان دو طبقه است که در 9 کیلومتری جنوب غربی مرکز کابل در افغانستان واقع شده است. از سال 2014 ، این موزه مطابق با استانداردهای بین المللی با باغ بزرگ مجلل بزرگتر ساخته شده است تا بازدید کنندگان بتوانند از آن لذت ببرند و در آن قدم بزنند. این موزه زمانی یکی از بهترین های جهان به حساب می آمد.

مجموعه موزه پیش از این یکی از مهمترین موارد در آسیای میانه بود ،  با بیش از 100000 مورد با قدمت چندین هزار ساله. با شروع جنگ داخلی در سال 1992 ، این موزه چندین بار غارت شد و منجر به از بین رفتن 100000 اشیاء در معرض نمایش شد. از سال 2007 ، تعدادی از سازمان های بین المللی به بازیابی بیش از 8000 اثر باستانی کمک کرده اند که جدیدترین آنها یک مجسمه سنگ آهک از آلمان است. در سال 2012 حدود 843 اثر هنری توسط انگلستان بازگردانده شد ، از جمله عاج معروف به قرن اول بگرام.

افتتاح موزه

موزه ملی افغانستان در سال 1919 و در زمان سلطنت پادشاه امان الله خان افتتاح شد. این مجموعه در ابتدا در کاخ باغ بلا بوده است ، اما در سال 1922 منتقل شد و به عنوان “کابینت کنجکاوی” آغاز شد. در سال 1931 به مکان فعلی خود منتقل شد. نانسی دوپور ، مورخ ، نویسنده راهنمای موزه کابل در سال 1964 بود. در سال 1973 ، یک معمار دانمارکی برای طراحی یک ساختمان جدید برای موزه استخدام شد ، اما این نقشه ها هرگز انجام نشد. در سال 1989 ، طلای باکتران به یک طاق زیرزمینی در بانک مرکزی افغانستان منتقل شده بود.

پس از سقوط دولت رئیس جمهور نجیب الله و آغاز جنگ داخلی وحشیانه در اوایل دهه 1990 ، این موزه چندین بار غارت شد و حمله موشکی در ماه مه 1993 سفال های باستانی را در زیر آوار دفن کرد. در مارس 1994 ، این موزه که از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده شده بود ، مورد اصابت موشک قرار گرفت و تا حد زیادی ویران شد.

بازسازی ساختمان موزه ی ملی افغانستان

وزارت اطلاعات و فرهنگ دولت رئیس جمهور ربانی ، دستور داد كه 71 نفر از كارمندان موزه برای انتقال آنها برای جلوگیری از شلیك و گلوله باران ، شروع به جابجایی موجودی به هتل كابل كنند. در سپتامبر 1996 ، کارکنان موزه فهرست نویسی مواد باقیمانده را به پایان رساندند. در فوریه و مارس 2001 ، طالبان آثار بی شماری از هنر را نابود کردند. در نوامبر 2001 گزارش شد که طالبان حداقل 2750 اثر هنری باستانی در طول سال را نابود کرده اند. دکتر سید مخدوم رهین ، سفیر کارل دبلیو ایکننبری و وحید الله شاهرانی در مارس 2011 در این موزه حضور داشتند.

بین سالهای 2003 و 2006 ، حدود 350،000 دلار برای نوسازی ساختمان هزینه شده است. بسیاری از گرانبها ترین اشیاء در جعبه های فلزی مهر و موم شده و برای ایمنی برداشته شده و در سال 2004 بازیابی و موجودی شدند. برخی اشیاء باستان شناسی در طاق های کابل پیدا شد ، در حالی که یک مجموعه نیز در سوئیس کشف شد.در سال 2012 ، یک شرکت معماری از اسپانیا برای طراحی جدید موزه ملی افغانستان برنده مسابقه شد.

کار در سال 2013 برای گسترش موزه مطابق با استانداردهای بین المللی آغاز شد ، با یک باغ مجاور بزرگ برای استراحت و پیاده روی بازدید کنندگان. بسیاری از گنجینه های عاج در آنجا ذخیره می شود ، همانند آثار باستانی از کوشان ، اوایل بودیسم و ​​صدر اسلام.

قطعه های ارزشمند موجود در موزه

یکی از مشهورترین قطعه های این موزه ، و معروف است که از دهه آشفتگی در دهه 1990 جان سالم به در برد ، کتیبه رباطاک شاه کانیشکا است.

از آنجا که موزه ملی کابل مخزن بسیاری از دیدنی ترین آثار باستانی در این کشور بوده است. اینها شامل نقاشیهای دیواری نقاشی شده از Dilberjin است. کتیبه ها ، قطعات معماری ، مجسمه سازی ، اشیاء فلزی و سکه های نجات یافته از کاوش های فرانسوی در Ai-Khanoum و  Surkh Kotal. مجموعه ای جالب از اشیاء یافت شده در یک انبار بازرگان در شهر بگرام ، که شامل عاج های هند ، آینه های چین ، و ظروف شیشه ای از امپراتوری روم است. سرهای گچبری جدید؛ مجسمه بودایی از تپه سردار و سایر مؤسسات صومعه در افغانستان؛ و مجموعه بزرگی از هنرهای اسلامی از دوره های غزوانی و تیموری یافت شده است.

موقعیت هتل

کشور: افغانستان
شهر: کابل

دیدنی‌های نزدیک