کتابخانه ملی مغولستان

کتابخانه ملی مغولستان

شرح

کتابخانه ملی مغولستان واقع در اولان باتور ، بزرگترین و قدیمی ترین کتابخانه بازمانده در مغولستان است. این کتابخانه بیش از سه میلیون کتاب و انتشارات دارد که یک میلیون از کتاب ها، کمیاب و با ارزش ، سوتراها و نسخه های خطی هستند ، از جمله تنها نسخه های باقی مانده در جهان بسیاری از متون باستانی بودای است.هدف كتابخانه ملي مغولستان مطابق آيين نامه سازماني و بهره برداري آن ،جمع آوري و نگهداري نسخه هاي خطي ، سوتراها ، پايان نامه هاي دانشگاهي و نيز كتاب ها و نشريات چاپ شده در مغولستان و كتاب ها و نشريه هاي قابل توجه خارجي است.

معرفی کتابخانه ملی مغولستان

یک کتاب شناس ملی لازم است تا با استفاده از مطالب فوق به کاربران کتابخانه خدمت کرده و متدولوژی ، راهنمایی و اطلاعات حرفه ای را در اختیار سایر کتابخانه های عمومی قرار دهد. “کتابخانه ملی مغولستان ” نه تنها بزرگترین کتابخانه در کشور است ، بلکه مرکز حرفه ای متدولوژی نیز است که مقررات را تدوین می کند. اسناد حقوقی که باید در کتابخانه های کشور به کار گرفته شود ، انتشار نشریات حرفه ای ، دستورالعمل ها و کتابشناسی و ارائه مشاوره برای بیش از 1500 کتابخانه عمومی کشور است.

اطلاع از قیمت بلیط هواپیما ارمنستان

مجموعه های ارزشمند موجود در کتابخانه

در میان بیش از یک میلیون کتاب نادر و با ارزش مجموعه ای از مطالب تاریخی به زبان های مغولی ، مانچو ، تبت و چینی است. مجموعه های معاصر نیز به زبان های آلمانی ، ژاپنی و کره ای وجود دارد که علاوه بر یک اتاق آموزش انگلیسی با کمک بنیاد سوروس ، به کمک دانشجویان غیر انتفاعی کشورهای مربوطه تأمین می شود تا به دانشجویان کمک کند که برای امتحانات مهارت های زبان در خارج از کشور آماده شوند. یک اتاق خواندن سپرده گذاری سازمان ملل و ده رایانه برای دسترسی به اینترنت وجود دارد. كتابخانه ملي همچنين داراي مجموعه قابل توجهي ازنگارگرهای فتوكپي شده و كتاب های زايلوگرافي قديمي است.

برنامه تبادل کتاب در این کتابخانه

اولین کتابخوانی در این کتابخانه در 24 نوامبر 1923 افتتاح شد. قبل از جنگ جهانی دوم ، کتابخانه مغول تنها با کتابخانه های اتحاد جماهیر شوروی همکاری می کرد. از اواخر دهه 1940 ، آنها شروع به تعامل با كتابخانه های سایر كشورها كردند ، ابتدا با ملل بلوك كمونیستی مانند مجارستان ، از 1963  با كتابخانه ها در بلغارستان ، تا سال 1965  این كتابخانه با استفاده از بودجه 49 كتابخانه ، با كتابخانه های 26 كشور همکاری می كرد.

امروزه این برنامه با 100 کتابخانه در 70 کشور جهان دارای یک برنامه تبادل کتاب است.در سال 1963 سالن ادبیات علمی افتتاح شد. برای دستیابی به متن های باستانی فیلم و فرهنگ مغولی ، برای پژوهشگران خارجی و همچنین محققان داخلی ، موزه کوچک اختصاص داده شده به کتابهای نادر و با ارزش در سال 1981 تأسیس شده است. این کتابخانه به عضویت فدراسیون بین المللی انجمن های کتابخانه ای درآمد.

آشنایی با جشنواره دلمه ارمنستان

 در فوریه 1990 ، MPRP Politburo دستور داد كه مجسمه یوزف استالین را از جلوی كتابخانه در نخستین امتیاز خود برای تظاهرات طرفداران دموكراسی كه منجر به انقلاب دموکراتیک 1990 می شود ، حذف کنند. در سال 2004 نویسنده و روزنامه نگار گوتوین اكیم به عنوان مدیر كل كتابخانه منصوب شد. براساس توصیه او مجسمه ای از بیامبین رینچن ، مترجم ، دانشمند ، زبان شناس و چهره برجسته ادبیات مدرن مغول ، در صدمین سالگرد تولد وی در مقابل كتابخانه ای كه مجسمه استالین نزدیک به 40 سال در آن قرار داشت، ساخته شد.

منبع ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک