قلعه مطرح

قلعه مطرح

شرح

 قلعه مطرح

 قلعه مطرح یکی از جاذبه های مسقط پایتخت عمان است. این قلعه با دیوار های پیچ در پیچ و برج های زیبایش، به طرزی با شکوه بر بلندای تپه ای مشرف به بندر قرار گرفته است. این قلعه که به “Koot Mutrah” شهرت دارد، یکی از قدیمی ترین قلعه های عمان است که از قرن شانزدهم میلادی به یادگار مانده است.

وجود این قلعه تاریخی و در این مکان استراتژیکی دلیل برآن است که عمانی‌ها به استقلال و امنیت بلاد شان اهمیت ویژه ای قائل بوده اند، لذا این دژ یکی از مهم‌ترین قلعه‌های محافظتی منطقهٔ عمانات بوده‌است و از شواهد موجود پیداست که این دژ تنها راه ورودی بین مسقط و مطرح در دوران گذشته بوده است.

 قلعه مطرح وظیفه نگهبانی از بندرگاه مطرح و جاده ارتباطی این بندر با شهر مسقط را بر عهده داشته است.

برای اینکه به اهمیت این قلعه پی ببرید، باید سفری در زمان داشته باشید و به اوایل قرن ۱۶ ام میلادی بازگردید. همانند قلعه بزرگ بحرین، دیو، گوا و مومباسا، قلعه مطرح نیز در دوران اولین امپراطوری پرتغالی ها احداث شده است.

در این دوران، پرتغالی ها از بندر مطرح، ادویه را که تجارتش تا آن زمان در دستان ونیزی ها بود، به سایر نقاط جهان صادر می کردند. آن ها انحصار تجارت ادویه در منطقه را در دست گرفتند.

بندر گاه  قلعه مطرح

در همین دوران بود که بندرگاه مطرح رونق گرفت و قلعه تاریخی آن احداث شد. برخی از مورخان اعتقاد دارند که کل این قلعه به وسیله پرتغالی ها ساخته شده و برخی نیز بر این عقیده اند که پرتغالی ها فقط دو برج و یک دیوار دفاعی در سال ۱۵۰۷ به قلعه ای که از قبل وجود داشت، اضافه کردند. در هر صورت پرتغالی ها هر جنبده را که به این بندر نزدیک می شد، از درون این قلعه زیر نظر داشتند.

برج های قلعه

قلعه داری ۳ برج دائره أی مانند بود، یک برج بزرگ و دو برج کوچک، یکی از برج‌ها در ضلع غربی قلعه واقع شده‌است، وبرج دومی در قسمت شمالی قلعه و در نزدیکی برج بزرگ، وبرج اصلی در وسط و در بالاترین نقطهٔ قلعه قرار دارد. در درون این برج یک توپ قدیمی، وباقی مانده أی از گلولهٔ آن وآثاری از توپچیان دوران پیشین به چشم می‌خورد. این قلعه بعد از ترمیم وباز سازی که در سال ۱۹۸۱ میلادی توسط دولت انجام شده‌است، یکی از معالم بارز و گردشگری این استان گردیده‌ است، و گردشگران از مناطق داخل و خارج سلطنت عمان به سویش می‌شتابند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک