مجتمع موسیلا و مناره ها در هرات

مجتمع موسیلا و مناره ها در هرات

شرح

مجتمع موسیلا و مناره ها در هرات

مجتمع موسیلا و مناره ها یک مجتمع بزرگ مذهبی سابق اسلامی است که در شهر هرات در غرب افغانستان واقع شده است. مجتمع قرن پانزدهم امروز در حال خراب شدن است. این ویرانه های پیچیده از پنج خانه بزرگ 55 متری مسلله مناره هرات ، مقبره های میرعلی شیر نوایی ، سلطان حسین میرزا بایکارا و ویرانه های یک مسجد بزرگ و ساختمانهای مدرسه ی اسلامی تشکیل شده است.

تاریخچه تاسیس مجتمع موسیلا و مناره ها در هرات

این مجتمع در سال 1417 توسط ملکه گوهرشاد بیگم ، همسر شاه روخ ، حاکم تیموری ، که هرات را به عنوان پایتخت امپراطوری تیموری تأسیس کرده بود ، آغاز شد. تصور می شود که یک مدرسasa  در سال 1417 ساخته شده است و سپس در سال 1426 مسجدی ساخته شده است. مادراسای سلطان حسین به احتمال زیاد در حدود سال 1493 ساخته شده است.

این سایت حاوی نمونه هایی از معماری تیموری است اگرچه به شدت آسیب دیده است ، ابتدا توسط آتش توپخانه در سال 1863 ، سپس در حادثه پانجه 1885 که اکثر ویرانه ها به منظور جلوگیری از استفاده از آن به عنوان پایگاه توسط ارتش متجاوز روسیه خراب شدند. . سرانجام ، زلزله ای در سال 1932 ، دو مناره ی مسجد را نابود كرد.

رابرت بایرون و آنمناری شوارتزنباخ

این سایت هنگامی که در دهه 1930 توسط نویسندگان مسافرتی رابرت بایرون و آنمناری شوارتزنباخ مورد بازدید و عکاسی قرار گرفت ، مورد توجه اروپاییان قرار گرفت. کتاب بایرون با عنوان «جاده اگزینا» به مناره ها اشاره می کند و در مورد تاریخ تیموری صحبت می کند. در سال 2001 برخی از کارهای حفاظت اضطراری در این محل انجام شد که شامل ساخت دیوارهای محافظ در اطراف مقبره گاوهار شاد و سلطان حسین مادراسا ، تعمیر مناره باقیمانده مادراسای گاوهار شاد و کاشت باغ مقبره بود.

مناره های مسله مجتمع موسیلا و مناره ها

مناره های مسله هرات  پنج برج مناره بزرگ ویران شده در شهر هرات ، غرب افغانستان است. این مناره ها و مجتمع توسط ملکه گاوهار شاد در سال 1417 ساخته شده است. این مناره ها هر 55 متر طول دارند و به دودکش های کج یک کارخانه قدیمی شباهت دارند. مناره های هرات بقایای 20 مناره مجتمع سابق موسلا است.

مجتمع موزالا با 20 مناره کاملاً دست نخورده و باشکوه بود تا سال 1885 که این مجتمع به طور عمدی توسط انگلیسی ها در طی درگیری با روسیه تخریب شد. انگلیسی ها از دینامیت برای کاهش این مجموعه به ویرانی استفاده می کردند و این خرابکاری توسط آنها توجیه می شد که برای جلوگیری از پناه بردن روس ها در این مجتمع ضروری است.

انهدام مجتمع موسیلا و مناره ها

نه برج از انهدام 1885 جان سالم به در بردند ، اما ضرب و شتم آنها را از نظر ساختاری تضعیف كرد و آنها به دلیل شرایط سیاسی ناآرام در طی چند سال آینده مغفول ماندند. هیچ گونه تعمیر و ترمیم انجام نشده و با گذشت زمان ، چهار برج دیگر به دلیل ضعف های ساختاری ، زمین لرزه و شفافیت سقوط کرد. امروز تنها پنج مورد از بیست مناره اصلی زنده مانده اند. Musalla Minarets of Herat در سال 1417 توسط ملکه گاوهار شاد برای مجموعه موسیلا ساخته شد.

شاهکار معماری جهان اسلام

این مجموعه به یک شاهکار معماری جهان اسلام بدل شد. این ساختمان گسترده ای از بناهای باشکوه مذهبی اسلامی متشکل از مسجدی بزرگ ، مدرسه مذهبی مادراسا و بناهای آرامگاه بود. کل این مجموعه شامل 20 مناره است که با سطوح کاشی کاری با الگوهای زیبا و نقوش پیچیده تزئین شده است. در سال 1885 ، انگلیسی ها در افغانستان مشغول درگیری علیه روسیه برای کنترل مرزها بودند. در طول درگیری ، مهندسان بریتانیا مجتمع موسیلا را پویا کردند تا از خدمات آن به عنوان روسی برای روسی جلوگیری شود.

نه مناره و دو مقبره از بین رفتند. با این حال ، زمین لرزه در سال 1931 ، دو مناره دیگر را نابود کرد. مناره دیگری در سال 1951 در زلزله دیگری سقوط کرد. پنج مناره ویران شده موسیلا هرات و 2 مقبره تنها بقایای امروز از یک مجموعه معماری باشکوه است.

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک