حافظیه بندر انزلی

حافظیه بندر انزلی

شرح

حافظیه بندر انزلی

یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر بندر انزلی ، مکانیست به نام ، حافظیه که در مجاورت  فرمانداری و شهرداری انزلی قرار دارد. با فاصله 100 متر شما میتوانید به یکی از زیبا ترین بلوار های ساحلی بروید. به این بلوار ساحلی پارک قدس نیز گفته میشود. این بنا در سال ۱۳۱۱ به سفارش شهرداری و توسط گروهی از مهندسان آلمانی احداث شده است. در گویش محلی و گیلکی به این بنا موزیک جیگا گفته میشود و برخی نیز آن را ساختمان ترنم موسیقی می نامند دلیل این اسم برگزاری انواع کنسرت های موسیقی در این بنا بود.

حافظیه انزلی

پیش‌ از این، حافظیه انزلی مکان برگزاری کنسرت‌های موسیقی بوده و هنوز هم به دلیل شباهتی که با حافظیه دارد به همین نام خوانده می‌شود. اکنون از این محل در کنار جذابیت گردشگری به‌عنوان مکان برگزاری نمایشگاه‌های کوچک نقاشی و صنایع‌دستی استفاده می‌شود. مساحت كلي اين بنا 76 متر مربع است و ستونهاي بلند ، ديواره كوتاه نرده اي شكل و بامي گنبدي از مشخصه هاي اين بنا است . در دو سوي بنا پنج پلكان كوتاه قرار دارد كه شما را به داخل محوطه رهنمون مي كند.

تصوير چنگ موسيقايي

در مركز بنا نيز تصوير چنگ موسيقايي با موزاييك منقوش شده است. عزيز طويلي محقق و نويسنده تاريخ انزلي نوشته است : با بررسي هاي انجام گرفته حافظيه شيراز كه شبيه محل ترنم موزيك انزلي ولي بزرگتر است از سال 1313 شروع و در سال 1316 ساخت آن پايان يافته است و اين مي رساندكه نه تنها محل ترنم موزيك را از حافظيه شيراز اقتباس نكرده اند بلكه احتمال دارد حافظيه شيراز را از روي بناي محل ترنم موزيك انزلي ساخته باشند.

تاریخچه حافظیه بندر انزلی

اين بنا در گذشته بيشتر براي اجراي موسيقي به كار مي رفت ولي امروز محلي براي برگزاري نمايشگاههاي كوچك نقاشي ،عكس و مراسمي از اين قبيل شده است . مشاهده اين بنا براي گردشگران بسيار جالب است و اغلب با رسيدن به اين بنا به گرفتن عكس يادگاري و فيلمبرداري ميپردازند. بام اين بناي تاريخي و پلكان آن نياز به مرمت دارد و گلدانهاي بزرگ آن در شهري كه از دل سنگهاي آن نيز گل مي رويد ، از گل و گياه خالي است .

مرمت و باز سازی حافظیه بندر انزلی

حفظ و نگهداري و مرمت اين بناي زيبا و زيباسازي محوطه اطراف آن بويژه حوض و آب نماي مجاور و برگزاري آيين هايي مناسب در آن بر وجهه فرهنگي و گردشگري شهر زيباي انزلي مي افزايد. از ساختمان های اطراف این بنا میتوان به ساختمان شهرداری انزلی ( بلدیه ) فرمانداری ، کانون فکری کودکان و نوجوانان و مرکز فرهنگی انزلی اشاره کرد. در این مکان به کوشش انواع سازمان های فرهنگی نمایشگاه ها و رویداد هایی برگزار میشود که با استقبال مردم همراه خواهد بود.

از مهم ترین نمایشگاه ها میتوان به نمایشگاه های نوروزی و نمایشگاه های کوچک نقاشی و صنایع دستی اشاره کرد. این بنا به شماره 1513 جزء آثار ملی به ثبت رسیده و از جاذبه های گردشگری شهر ساحلی انزلی بشمار میرود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک