روستای دورافتاده شانی شینگانپور بمبئی

روستای دورافتاده شانی شینگانپور بمبئی

شرح

روستای دورافتاده شانی شینگانپور بمبئی

روستای دورافتاده شانی شینگانپور | مومبای با نام سابق بمبئی، پایتخت ایالت ماهاراشترا از مهم‌ترین شهرهای کشور هند است. تناقض و تنوع فرهنگی و مذهبی این شهر، یکی از دلایلی است که مورد توجه گردشگران خارجی قرار می‌گیرد. این شهر هزار رنگ، سرشار از تنوع فرهنگی و مذهبی است. پرنده‌های عجیب و غریب دارد. جمعیت زیاد این شهر از همه‌ی طبقات اجتماعی کنار هم زندگی می‌کنند.

جاذبه‌ی گردشگری بمبئی 

بمبئی به اندازه‌ی سایر شهرهای بزرگ دنیا، جاذبه‌ی گردشگری و وسایل حمل و نقل عمومی کارآمد ندارد ولی فرهنگ متفاوت و تنوع بی‌نظیر این شهر، بدون تردید توجهتان را جلب می‌کند. یکی از جاذبه های دیدنی این شهر، روستایی است که در حدود 300 کیلومتری شرق بمبئی قرار گرفته و جرم و بزهکاری آنقدر ایده ی دور از ذهنی است که روستاییان برای پاسداری از خانه ها، املاک و اشیای ارزشمند خود تمهید خاصی نیندیشیده و به عبارتی از چنین کاری دست کشیده اند.

امنیت در روستای دورافتاده شانی شینگانپور

در این روستا دیگر هیچ کس ماشین یا موتور خود را قفل نمی کند. مغازه داران پول نقد را در طول شب در کشوهای مغازه ی خود رها کرده و زنان خانه دار جواهرات خود را در جعبه هایی بدون قفل و در خانه هایی بدون در نگهداری می کنند. در حقیقت در این خانه ها تنها یک قاب در چوبی وجود دارد و پرده ای روی آن کشیده شده تا محرمیت ساکنان آن حفظ شود. تمام اینها به دلیل ایمان روستاییان به نگهبان آسمانی خود «لرد شانی» است که باور دارند از آنها در برابر دزدان محافظت می کند.

خشم لرد شانی

باور آنها بدین قرار است که هر کسی چیزی از این مکان بدزدد خشم لرد شانی را بر انگیخته (لرد شانی خدایی هندو است که به خاطر خشم و میل شدید به انتقام شناخته می شود) و مجبور است تاوان گناهان خود را به سختی بپردازد و همین موضوع افراد نابکار را به مدت 300 سال از شینگناپور دور نگه داشته است. روستای دورافتاده شانی شینگناپور تا دهه ی 1990 از نظرها پنهان بود تا اینکه در یکی از فیلم های بالیوود ظاهر شد و بعد از آن هزاران گردشگر و زائر از سراسر کشور راهی آن شدند.

جذب توریست به منطقه

اما بنا به گفته ی تعدادی از ساکنان، تصویر عاری از جرم این روستا در حقیقت اقدامی برای کشیدن گردشگران بیشتر به این منطقه است. آنها ادعا می کنند که جرم های کوچک و دزدی همواره در این مکان اتفاق می افتد اما مقامات معبد این مسائل را از سایرین پوشیده نگاه می دارند تا در سوابق خوب شینگناپور خدشه ای وارد نشود. متولیان معبد و روستاییان که می دانند اقتصاد روستا تا چه اندازه به گردشگران بستگی دارد، به سختی تلاش می کنند تا شهرت و سابقه ی روستا را خوب و مثبت نگه دارند. شانی شینگانپور، روستایی با خانه های بی در و قفل است. پیشنخاد میکنیم که در سفر خود به بمبئی حتما سری به این روستا بزنید.

موقعیت هتل