کوه نبو در مادبا

کوه نبو در مادبا

شرح

کوه نبو یک خط الراس مرتفع از آباریم در اردن است که تقریباً 710 متر از سطح دریا بالاتر است. از آن در کتاب مقدس عبری به عنوان مکانی که موسی به وی داده شده از سرزمین موعود اعطا شده است. منظره از قله شامل منظره ای از زمین و از سمت شمال ، یکی از دره های رود اردن محدودتر است. شهر جریکو در کرانه باختری معمولاً از قله قابل مشاهده است ، همچنین بیت المقدس در روز بسیار روشن است.طبق فصل آخر کتاب تثنیه ، موسی صعود کوه نبو را برای دیدن سرزمین کنعان ، که خدا گفته بود وارد نخواهد شد. او در موآب درگذشت.

طبق سنت مسیحی ، موسی در کوه دفن شده است ، اگرچه محل دفن وی مشخص نشده است . برخی از روایات اسلامی نیز همین را بیان کرده اند ، اگرچه یک قبر موسی وجود دارد که در ماقام النبی موسی واقع شده است ، در 11 کیلومتری جنوب جریکو و 20 کیلومتری شرق اورشلیم در بیابان یهودیه است. محققان همچنان به این اختلاف نظر می پردازند که آیا کوهی که در حال حاضر با نام نبو شناخته می شود ، همان کوهی است که در تثنیه از آن یاد شده است.در 20 مارس 2000 ، پاپ جان پائول دوم در هنگام زیارت خود در سرزمین مقدس از این مکان بازدید کرد. وی در حین بازدید خود یک درخت زیتون را در کنار نمازخانه بیزانس به عنوان نمادی از صلح کاشت. پاپ بندیکت شانزدهم در سال 2009 از سایت بازدید کرد ، سخنرانی کرد و از بالای کوه در جهت بیت المقدس نگاه کرد. یک مجسمه مارپیچ بالای کوه Nebo توسط هنرمند ایتالیایی Giovanni Fantoni ساخته شده است. این نمادی از مار برنز است که توسط موسی در بیابان ایجاد شده است و صلیبی که عیسی بر آن صلیب شده است.

اکتشاف سیستمیک توسط Sylvester J. Saller O.F.M. آغاز شد. در سال 1933 توسط Jerome Mihaic از Studium Biblicum Franciscanum ادامه یافت. در بالاترین نقطه کوه ، Syagha ،  بقایای یک کلیسای بیزانس و صومعه در سال 1933 کشف شد. این کلیسا برای اولین بار در نیمه دوم قرن چهارم برای بزرگداشت مکان درگذشت موسی ساخته شد. طراحی کلیسا از الگوی معمولی ریحان پیروی می کند. در اواخر قرن پنجم میلادی بزرگ شده و در 597 م بازسازی شد. این كلیسا ابتدا به روایتی از زیارت ساخته شده توسط یك خانم اترشیا در سال 394 میلادی ساخته شده است. شش مقبره از سنگ طبیعی در زیر موزائیك پوشیده شده است. بلارمینو باگاتی در سال 1935 در این سایت کار کرد. ویرژلیو کانیو کوربو بعداً فضای داخلی باسیلکا را کاوش کرد. در سال 1963 ، وی مسئول بازگرداندن روسازی های اولیه برای نمایشگاه شد. در پیش نمایش مدرن نمازخانه ، ساخته شده برای محافظت از سایت و تأمین فضای عبادت ، بقایای کف موزاییک از دوره های مختلف دیده می شود. قدیمی ترین این تابلوها با یک صلیب بافته است که هم اکنون در انتهای شرقی دیوار جنوبی قرار گرفته است.

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک