مسجد-کلیسای جامع قرطبه اسپانیا

مسجد-کلیسای جامع قرطبه اسپانیا

شرح

مسجد-کلیسای جامع قرطبه اسپانیا

حکومت چند ساله موروهای مسلمان در اسپانیا باعث شد که در جای جای شهرهای جنوبی این کشور بناهایی زیبا با معماری اسلامی ساخته شود، جاذبه هایی تاریخی که همچنان بعد از گذشت سال ها با زیبایی خیره کننده خود هزاران گردشگر به خود می بینند. یکی از این بناهای زیبا، مسجد جامع قرطبه است که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم . با ایلیا گشت همراه شوید. 

تاریخچه ساخت مسجد قرطبه

به شهر کوردوبا (قرطبه) در نواحی جنوبی اسپانیا که بروید یکی از زیباترین و بزرگ ترین مساجد اندلس را می بینید که تزئینات و معماری اسلامی اش از کم نظیر ترین نمونه های دنیاست. این مسجد در ابتدا کلیسای کوچکی بود اما بعد از اینکه مسلمانان در سال ۷۱۱ شبه جزیره ایبری را فتح کردند کلیسا به دو قسمت عبادتگاه مسلمانان و مسیحیان تقسیم شد تا اینکه در سال ۷۸۴ امیر «عبدالرحمن» نیمه مسیحی آن را خرید و دستور دارد که در این قسمت مسجدی بزرگ ساخته شود. 

معماری مسجد قرطبه

این مسجد که در ۴ مرحله مختلف در بیش از ۲۰۰ سال ساخته شد از قسمت های مختلفی مثل تالاری پر از ستون، یک حیاط با یک حوض در وسط، باغ پرتقال، محوطه ای سرپوشیده در اطراف حیاط و مناره تشکیل شده است. مسجد، مناره ای به ارتفاع ۲۰ متر دارد که با سنگ های مرمر پوشیده شده و روی سنگ ها با طراحی های اسلامی منقش شده است، این تنها مناره مسجد نیست مناره دیگری به ارتفاع ۹۳ متر در بخش جنوبی مسجد است که ۵ طبقه دارد و در آن ۱۹ در از جنس مس وجود دارد. در داخل این مسجد چیزی که بیشتر از همه خودنمایی می کند ستون هایی از جنس مرمر است که به تعداد ۱۰۹۳ عدد از آن ها باقی مانده و نمایی منحصربفرد به آن داده است. با رفتن به این مسجد خودتان را در میان تعداد زیادی ستون می بینیدکه فقط، مسیر جناح‌های ساختمانی شما را به طرف قبله هدایت می کنند، این سالن مستطیلی شکل است و  در آن ردیف هایی برای ایستادن نمازگزاران در نظر گرفته شده است و کف آن  مثل دیگر مساجدی است که در ابتدای اسلام ساخته می شد. در محراب مسجد که نقطه مرکزی سالن نمازگزاری آن است تزئینات زیادی از طلا و خوشنویسی های مختلف استفاده شده که ترکیبی خیره کننده را به وجود ورده است. در بالای محراب گنبدی زیبا قرار دارد که با ورقه های طلا پوشیده شده است. ۱۵۰ سال بعد از ساخت این مسجد راه پله هایی برای رفتن به پشت بام به آن اضافه و بخش جنوبی اش بزرگ تر شد و پلی در آن ساخته شد که سالن نماز را به قصر خلیفه وصل می کرد. این مسجد در قسمت جنوب غربی شهر قرطبه اسپانیا و در مجاورت رود الوادى قرار دارد و برای ساختش از مسجد جامع دمشق» الهام گرفته شده و به همین دلیل معماری آن شباهت زیادی به مسجد دمشق دارد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک