کلیسای سنت باسیل مسکو

کلیسای سنت باسیل مسکو

Basil Cathedral Moscow

شرح

مسکو، پایتخت روسیه، یکی از شهرهایی است که تاریخی با قدمتی طولانی پشت آن نهفته است.  یکی از این مکان‌های تاریخی و زیبای این شهر،کلیسای سنت باسیل مسکو است ـ کلیسایی که با معماری زیبای خود، یکی از نماد‌های کشور روسیه محسوب می‌شود. کلیسای جامع «سنت باسیل» یکی از نماد‌های کشور روسیه به حساب می‌آید.

این کلیسا با قدمتی بالغ بر ۴۵۰ سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است و به‌ عنوان یکی از برجسته‌ترین بنا‌های تاریخی روسیه، به دستور «ایوان چهارم» مشهور به «ایوان مخوف» ساخته شد. بر اساس برخی نوشته‌ها، هنگامی که «ایوان مخوف» از اردو‌های مغولان قزان بازدید می‌کرد، دستور ساخت کلیسایی با سه ساختمان شامل هفت گنبد را می‌دهد. 

دلیل نام گذاری کلیسا سنت باسیل

نخستین نشانه‌های قابل‌ اعتماد مبنی بر ساخت کلیسایی با نام «شفاعت باکره‌ی مقدس» که اکنون با نام «کلیسای سنت باسیل» شناخته می‌شود، به پاییز ۱۵۵۴ باز می‌گردد. طبق تحقیقات، بنای اولیه‌ی این ساختمان از چوب ساخته شده بود، اما شش ماه بعد از پایان ساخت این کلیسا، در بهار ۱۵۵۵ میلادی، دستور ساخت کلیسایی از سنگ داده شد که ساخت آن تا سال ۱۵۶۱ ادامه داشت.

مدت و مراحل ساخت کلیسای سنت باسیل مسکو

ساخت این کلیسای سنگی تنها شش سال طول کشید و کار ساخت آن فقط در طول ماه‌های گرم انجام می‌شده است. بنای این کلیسا از آجر ساخته شده و زیر بنای آن، زیر زمین و برخی بخش‌های دیگر از سنگ سفید ساخته شده است. ساخت کلیسا در پاییز ۱۵۵۹ تقریبا به اتمام رسید که این تاریخ مقارن با جشن شفاعت حضرت مریم (س) بود که در تمام کلیسا‌ها، حتی کلیسا‌هایی نیمه‌تمام تقدیس می‌شدند. طی این جشن، هر کلیسا نام یکی از مقدسین را به خود می‌گرفت. چهار گنبد این کلیسا نام خود را از مقدسینی گرفتند که در جنگ با قزان‌ها شجاعت به خرج داده بودند. 

سه محراب دیگر نیز به نام دو تن از امپراطوران روسیه و جشن نزول خداوند بر اورشلیم نام‌گذاری شد. اما ساختمان اصلی کلیسا با نام “شفاعت مریم مقدس” برای شکرگزاری پیروزی در جنگ با قزان‌ها نام‌گذاری شد که محراب‌های دیگر کلیسا نیز امروز با همین نام شناخته می شوند.

کلیسای سنت باسیل مسکو، یک نقشه‌ی اصلی شامل ۹ کلیسا دارد که بر روی یک پایه ساخته شده‌اند و همگی به کلیسای اصلی مرتبط می‌شوند. کلیسای اصلی به خیمه‌ای بلند منتهی می‌شود و ۹ کلیسای کوچک دیگر توسط گنبد‌های کوچک از یکدیگر متمایز هستند. این کلیسا به طور کلی شامل هشت گنبد به‌ همراه یک گنبد کوچک در جنوب کلیسای اصلی است.

در پایان ساخت کلیسای سنگی، برای محافظت از کلیسا در برابر اثرات جوی و جلوگیری از خرابی مصالح، تمام دیوار‌های آن با رنگ‌های قرمز و سفید پوشانده شد. این بنا که بار‌ها گرفتار آتش شده بود، در نیمه‌ی دوم قرن هفدهم بازسازی و سقف چوبی آن با آجر‌های قوس‌دار جایگزین شد. در همین زمان، نقش‌های رنگارنگ نیز بر دیوار اتاق‌ها، راهرو‌ها و دیواره‌های خارجی کلیسا نقش بست.

سال ۱۶۸۳ نیز سقف‌های این کلیسا بار دیگر کاشی‌ کاری شد.حروف زردرنگ نقش بسته بر کاشی‌های آبی پررنگ بر دیوار‌ها گویای داستان ساخت و بازسازی کلیسای سنت باسیل هستند، اما این نوشته‌ها یک قرن بعد طی یک مرمت از بین رفت. ناقوس کلیسا در سال ۱۶۸۰ با دو ناقوس جدید جایگزین شد.  در سال ۱۹۹۰، کلیسای سنت باسیل در یونسکو ثبت جهانی و پس از آن در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب روسیه نامگذاری شد.

موقعیت هتل

شهر: مسکو

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط