پوتین مونترال

پوتین مونترال

شرح

پوتین مونترال ؟ آیا باورتان می شود یک نوع خوراکی باشد ؟ بله ، پوتین یک نوع خوراکی پرطرفدار در شهر زیبای مونترال یا مونتریال در کانادا است.

در دهه ۱۹۵۰ در منطقه Warwick استان کبک، در یک رستوران به نام Le Lutin، صاحب مغازه یعنی فرناندلاشانس Fernand Lachance با سفارش عجیب یک مشتری که خواسته بود به سیب‌زمینی‌اش مقادیری هم پنیر سرخ شده اضافه شود، روبرو شد. او در پاسخ این مشتری، کمی غرغر کرد و گفت: « ای ظرف غذا، یک اشتباه لعنتی در آشپزی است» با این حال همین اشتباه لعنتی تبدیل به چیزی شد که ما امروز به نام پوتین می‌شناسیم. ریشه این نام را به لغت   pudding در زبان انگلیسی نسبت می‌دهند.

ابتدا نام این غذا «پوتین» نبود و به آن «مخلوط» می‌گفتند. ترکیب اولیه هم چیزی در حدود ۵۰ درصد پنیر و ۵۰ درصد سیب زمینی بود. ولی بعدا که به این ترکیب ذرت و سس گوشت هم اضافه شد نام پوتین برای آن تصویب شد.

اینکه « پوتین » Poutine معروف از کجا سر و کله‌اش در سبد غذایی کبکی‌ها باز شد کسی نمی‌داند ولی یک داستان مشهور در این رابطه وجود دارد.

هر چند این خوراکی متولد استان کبک است ولی امروزه در سراسر کانادا این غذا را می‌توانید پیدا کنید. کانادایی‌ها به نسخه اولیه این غذا که ترکیب پنیر و سیب‌زمینی است بسیار وفادار هستند. ولی ترکیب سبزیجات و مرغ هم با پوتین در بین آن‌ها محبوبیت دارد.

جالب است بدانید که نام پوتین در بین ۱۰ اختراع برتر ثبت شده در کانادا هم دیده می‌شود. کلمه«پوتین» در سال ۲۰۱۴ وارد فرهنگ لغات آکسفورد و میریام وبستر شد و اکنون برای خودش رسمیت دارد.

بهترین رستوران پوتین خوری مونترال

 بهترین پوتین فروشی مونترال رستوران « La Banquise» یا «تکه یخ» نامیده می‌شود. علت اینکه نام این رستوران لابانکیز (یخ) است به این موضوع برمی گردد که در روزهای نخستین افتتاح این مغازه،  یک بستنی‌فروشی بود.

پی‌یر بارسالو (Pierre Barsalou)، صاحب اولیه این مغازه بستنی فروشی، یک آتشنشان بود. پی‌یر در سال ۱۹۶۸ مغازه کوچک بستنی‌فروشی‌اش را در حاشیه خیابان راشل در نزدیکی پارک لافونتن به راه انداخت.

در همان اول کار به سرش هم زد که کنار بستنی‌فروشی‌اش، یک بار و رستوران کوچک که نوشیدنی و هات‌داگ و سیب‌زمینی سرخ‌کرده هم سرو می‌کند، راه بیندازد. اما این مغازه تا اوایل دهه ۸۰ میلادی اصلا پوتین نمی‌فروخت. در آن زمان تازه سروکله این غذای ابداعی داشت در رستوران‌های زنجیره‌ای مونترال پیدا می‌شد و در نتیجه «تکه یخ» هم تصمیم گرفت پوتین را به منوی خود اضافه کند.

ابتدا فقط دو ترکیب ساده و کلاسیک پوتین که همان سیب‌زمینی و پنیر بود سرو می‌شد ولی کم‌کم ترکیبات مختلف را هم به منو اضافه کرد و امروز بیش از ۳۰ طعم و ترکیب مختلف در این رستوران برای «پوتین» وجود دارد.

«پوتین‌»‌های مشهور این رستوران در دو ظرف بزرگ و ظرف کوچک سرو می‌شوند و در حدود ۸ تا ۱۸ دلار بسته به مقدار آن قیمت دارند. غذاهای دیگری از جمله پیتزا و برگر و منوی مخصوص کودکان هم در این رستوران وجود دارند. منوی صبحانه هم می‌توانید پیدا کنید.

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک