صومعه سانتا ماریا دی والبونا کاتالونیا

صومعه سانتا ماریا دی والبونا کاتالونیا

شرح

صومعه سانتا ماریا دی والبونا کاتالونیا (Monastery of Santa Maria de Vallbona) یکی از مهمترین صومعه‌ها در کاتالونیای اسپانیا ست. این صومعه، یک صومعه سیسترسیایی از جامعه کاتولیک اسپانیایی است که در منطقه والبونا د لس مونگس Vallbona de les Monges در ناحیه اورگل و در کاتالونیای اسپانیا واقع شده است.

تاریخچه صومعه سانتا ماریا دی والبونا کاتالونیا

این صومعه در اوایل قرن دوازدهم میلادی تاسیس شد و به یکی از مهم‌ترین صومعه‌های اسپانیا تبدیل شد. نمای کلیسای آن نمونه‌ای کلاسیک از گذار بین معماری رومی‌وار یا رومانسک به معماری گوتیک را نشان می‌دهد. این صومعه در سال 1931 به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید.

در ابتدا و در سال 1157 این صومعه تنها عبادتگاهی برای جمعی از زاهدان و ریاضت طلبان که از کتاب بندیکیتین پیروی می‌کردند بود هرچند که تا سال 1175 تنها گروه کوچکی از راهبه‌های این فرقه باقی مانده بود. در سال 1163 سرزمین‌هایی که از رومن بورگر چهارم، کونت بارسلونا پیروی می‌کردند تصمیم به تغییر در نظام سیسترین گرفتند و از همین‌رو دو سال بعد از آن، صومعه سانتا ماریا از پادشاه آلفونسو اول آراگون امتیازات بسیاری دریافت نمود و به لطف کمک‌های بی‌شمار خانواده‌های نجیب‌زاده پیشرفت بسیاری نمود. امتیازات دیگر شامل گاو نرهایی بود که توسط پاپ اینوسنت سوم Pope Innocent III در طی سال‌های 1198 و 1200 و 1201 برای صومعه ارسال شد.

صومعه سانتا ماریا دی والبونا کاتالونیا در قرن دوازدهم تا چهاردهم

در قرن‌های دوازدهم تا چهاردهم میلادی یک صومعه واقعی در ایالت اورگل تاسیس شد و اداره آن به طور قانونی به سورنا د آنگلسولا Saurena de Anglesola (شخصی که صلاحیت مدنی و جزایی این سرزمین‌ها را از پادشاه پیتر سوم آراگون خریداری نمود) واگذار گردید. در آن زمان حدود 150 راهبه که اکثر آن‌ها نجیب‌زادگان اصیل کاتالونیایی بودند در صومعه حضور داشتند.

تاثیر جنگ داخلی کاتالونیا بر صومعه

متاسفانه جنگ داخلی کاتالونیا تاثیر عمیقی بر صومعه نهاد و شورش کاتالونیا، جنگ جانشینی اسپانیا و حتی جنگ پیرنه‌ها رونق اقتصادی صومعه را از بین برد. امروزه درست است که این صومعه همچنان به عملکرد خود ادامه می‌دهد اما بیشتر به عنوان یک موزه در معرض دید بازدیدگنندگان قرار گرفته و به عنوان نمونه‌ای شاخص از معماری سبک گوتیک در کاتالونیا شناخته می‌شود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک