مسجد محمد امین بیروت

آشنایی با مسجد محمد امین بیروت

شرح

شاهکار معماری دینی مسجد محمد امین بیروت

در شهر بیروت بناهای بسیاری از قرون باستان باقی مانده اما در میان بناهای معاصری که در سپیده دم هزاره سوم در این شهر ساخته شده نمی توان مسجد محمد امین را به عنوان یک شاهکار معماری دینی نادیده گرفت. مسجد محمد امین بیروت بزرگترین و زیباترین مسجد لبنان است که در سال 2008 افتتاح شد.

در مراسم افتتاح این مسجد به عنوان بزرگترین مسجد لبنان، رهبران دینی مسلمان، سیاستمداران و هزاران نفر از لبنانی ها در بیروت گردهم آمده بودند. علی جمعه مفتی مصر در این مراسم خطبه نماز جمعه را ایراد کرد. وزرای کشورهایی چون امارات، قطر، عمان، کویت نیز در این مراسم حضور داشتند. در نمای این مسجد از معماری مساجد عثمانی الهام گرفته شده است. این مسجد توسط نخست وزیر متوفی لبنان,آقای رفیق حریری ساخته شده است.

ویژگی های مسجد محمد امین

مسجد محمد امین در فضایی حدود 10700 متر مربع و در چهار طبقه ساخته شده است. در هر چهارگوشه این بنا یک مناره قرار دارد که ارتفاع آنها به 72 متر می رسند. ارتفاع گنبد این مسجد که بر روی شبستان اصلی قرار دارد 42 متر از سطح زمین اعلام شده است. این مسجد با فرشهای شرقی بسیار مجلل مفروش شده و چلچراغ کریستالی روی طاق آن نصب شده است. دیوارهای فضای داخلی مسجد با آیات قرآنی مزین شده است. وقتی در محله اطراف میدان النجمه قدم بگذارید می توانید مناره های بلند این مسجد را مشاهده کنید.

درب این مسجد در اکثر مواقع (به جز شب ها ) باز است. داخل این مسجد با فرش های یک دست و نفیس و چهل چراغ های کوچک و بزرگ تزئین شده است. خادمین این مسجد با مهربانی و صمیمیت پذیرای بازدید کنندگان هستند.حتی دوربین هم می توانید داخل ببرید و عکس بگیرید.

مسجد محمد امین که با نام مسجد آبی نیز شناخته می‌شود، در نزدیکی میدان شهدا و در مرکز بیروت قرار دارد. در ساخت این پایگاه معنوی، گنبد آبی از مساجد دوره عثمانی الهام گرفته است و آن را شبیه به مسجد سلطان احمد در استانبول ساخته است، اگرچه ویژگیهای اندکی از لبنان و جزئیاتی از سبک مملوکی مصر نیز در ساخت این مسجد به چشم می خورد. در نزدیکی مسجد محمد امین، کلیسای سنت جورج واقع شده است. هیچ تردیدی نیست که این بنای زیبا با ویژگیهای فرهنگی، دینی و زیبایی شناسی خود بیروت را غنی کرده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک