خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی رشت

خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی رشت

شرح

خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی رشت

خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی رشت اکنون به یکی از جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان و خانه یکی از بزرگترین مشاهیر ایران تبدیل شده است. خانه ای قدیمی که بخش هایی از آن و اشیایی که در بخش موزه مانندی در آن باقی مانده متعلق به همان روزهایی است که سردار جنگل در آن خانه زندگی کرده است. در ضمن هر از چند گاهی در این خانه نمایشگاهی برپا می شود.

ساعت بازدید از خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی

خانه موزه و مرکز اسناد میرزا کوچک جنگلی همه روزه از ساعت 8 صبح تا 13 و جمعه ها از ساعت 10 صبح تا 17 عصر یکسره بازِ است و افتخار میزبانی شما عزیزان را دارد.

تاریخچه خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی

این خانه در سال 1381 به سبک معماری بومی بازسازی شد. مساحت این خانه 300 متر مربع است و شامل 2 طبقه می‌ شود که هر طبقه چهار اتاق، ایوان و دو پلکان در دو طرف خانه دارد. یونس استاد سرایی ملقب به میرزا کوچک خان فرزند میرزا بزرگ است و در سال 1257 هجری شمسی در خانه‌ای که هم اکنون درباره‌اش صحبت می‌ کنیم و خانه اجدادی وی محسوب می‌ شود، متولد شد. او از بزرگ‌ ترین مبارزان جنبش جنگل بود و با هدف آزاد سازی گیلان از اشغال روسیه مبارزه می‌ نمود.

سرانجام مبارزات میرزا کوچک خان جنگلی

این مبارز ملی‌گرا در یکی از مبارزه‌ هایش شکست سختی خورد و پس از عقب‌ نشینی به کوه‌ های تالش پناه برد و در آنجا در اثر یخ زدگی جان خود را از دست داد.

خانه‌ ی میرزا کوچک خان

امروزه اما خانه‌ ی میرزا کوچک خان جنگلی در رشت مورد بازدید بسیاری از گردشگران تور رشت و سایر مسافران قرار می‌ گیرد تا بیشتر با این مرد بزرگ، آرمان‌ ها وزندگی‌ اش آشنا شوند. این خانه پس از مرگ میرزا کوچک خان به دلیل عدم احساس امنیت ساکنین آن تخلیه شد و حدود 80 سال پیش برادر میرزا کوچک خان به نام رحیم خان، خانه را به فردی به نام ابراهیمی کلیمی اصفهان فروخت.

در سال 1327 مرحوم سیف الله ملک زاده مالکیت خانه را بر عهده گرفت و پس از مرگ وی، پسرانش، بخش‌ هایی از خانه را فروختند و تنها قسمتی از آن که هم اکنون مورد بازدید قرار می‌ گیرد، باقی مانده است. شهرداری رشت با هدف جلوگیری از تخریب خانه، در سال 1380 خانه میرزا کوچک خان را خریداری نمود و در سال 1381 تصمیم به بازسازی بنا با معماری بومی گرفت.

در حیاط خانه هم سردیسی از میرزا کوچک خان جنگلی به چشم می‌ خورد که اطرافش با باغچه‌ های کوچکی احاطه شده است. در طبقه اول خانه، کتاب‌ هایی مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل به چشم می‌ خورد و در طبقه دوم نیز انواع وسایل شخصی میرزا کوچک خان مانند تفنگ‌ها، ظروف و غیره به نمایش گذاشته شده‌ اند.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran