مینیاتورک

مینیاتورک

شرح

مینیاتورک | Miniatürk

استانبول ترکیه یک گزینه بسیار مناسب برای سفرهای خارجی است و علت آن وجود دیدنی های مختلف ، مراکز تفریحی و سرگرمی متعدد ، مساجد معروف ، مراکز خرید مدرن و بازارهای تاریخی ، هتل های با کیفیت و امکانات متنوع گردشگری می باشد . برخی از دیدنی های استانبول به سبب داشتن جذابیت های بیشتر از اولویت بیشتری برای گردشگران برخوردارند که مینیاتورک پارک استانبول (Miniaturk Park Istanbul) از این موارد است.

معرفی

مینیاتورک پارک استانبول از جمله مکان هایی است که کمتر توریستی فرصت بازدید از آن را در تور استانبول از دست می دهد و به دیدن جذابیت هایش نمی رود . این پارک به شما این امکان را می دهد که اگر فرصت بازدید از تمام جاذبه های گردشگری ترکیه را ندارید با مراجعه به آن بتوانید این ابنیه را در مقیاسی کوچکتر مشاهده کنید و با نمای خارجی و سبک معماری ان ها آشنا گردید . این پارک در قسمت شمال شرقی شاخ طلایی در منطقه سوتلوجه واقع شده و عملیات ساخت آن در 30 ژوئن 2001 آغاز شد و بعد از گذشت 22 ماه کار متوالی و استفاده از نیروهای کارآمد در 2 می 2003 به بهره برداری رسید و با وسعتی 60 هزار متر مربعی به یکی از بزرگترین پارک های مینیاتوری در جهان تبدیل شد . امروزه در این پارک 131 اثر از استانبول ، ترکیه و مکان هایی که اکنون در خارج از مرزهای ترکیه قرارگرفته اند تعبیه شده است که برای ساخت هر کدام دقت زیادی شده و از تکنولوژی های روز استفاده شده است .

مشخصات

مساحت مینیاتورک پارک استانبول 60 هزار متر مربع می باشد که از این مساحت ۱۵ هزار متر مربع به فضای ماکت ، ۴۰ هزار متر مربع به فضای سبز و آزاد ، ۳ هزار و ۵۰۰ متر مربع به فضای سرپوشیده و ۲ هزار متر مربع به استخر و راه آبی و پارکینگی برای ۵۰۰ اتومبیل اختصاص داده شده است . پارک مینیاتوری ترکیه در دنیا از نظر مساحت موجود برای ماکت و مدت زمان اجرا و پایان پروژه دارای رتبه نخست در جهان می باشد و در حقیقت یک شهر مینیاتوری است که در انتخاب اثرها ، ساخت ماکت و مقاومت ماکت در فضای آزاد دقت بسیار زیادی شده و برای هر ماکت تکنولوژی خاصی بکار گرفته شده است . در این پارک علاوه بر ماکت آثار مختلف امکانات متنوعی نیز برای رفاه مراجعه کنندگان در نظر گرفته شده که از مهم ترین ان ها می توان به آمفی تئاتر سرپوشیده به ظرفیت ۴۰۰ نفر ، مغازه های کادویی و صنایع دستی ، شبیه ساز پرواز با هلیکوپتر ، زمین بازی مخصوص کودکان ، قایقرانی ، شهر بازی مینی لند ، قطار گردشگری ، درخت قصه گو و زمین شطرنج اشاره کرد .

آثار موجود در پارک مینیاتوری استانبول

در هنگام تاسیس ، این پارک دارای 105 اثر تاریخی و باستانی بود که 45 تا از آن ها مربوط به استانبول ، 45 تا نیز متعلق به آناتولی و 15 اثر نیز به مکان هایی که اکنون در خارج از مرزهای ترکیه قرارگرفته اند اختصاص داده شده بود بعدها با گذر زمان به تعداد ماکت ها افزوده شده و اکنون به 131 اثر رسیده است . از جمله این ماکت های زیبا می توان به صخره های گورمه و کاپادوکیا ، قصر توپکاپی ، قصر هیدیو استانبول ، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی ، مسجد کلیسای کاریه ، ایاصوفیه ، استادیوم المپیک ، برج گالاتا ، برج و جزیره دختر و پل بسفر ، معبد آرتمیس ، کوه نمرود ، خانه های تاریخی ماردین ، خانه حضرت مریم ، غار اصحاب کهف ، مسجد سلیمیه ادیرنه ، ایستگاه راه‌آهن شام ، قلعه شام ، مسجد محمدعلی پاشا در مصر ، مقبره سلطان مراد در کوزوو و پل موتسار اشاره کرد .

 

موقعیت هتل