قلعه مهرجرد میبد

قلعه مهرجرد میبد

Castl Mehrjerdi Maybod

شرح

در محله در قلعه، شهرستان میبد یکی ازبناهای تاریخی میبد به نام قلعه مهرجرد میبد وجود دارد که جدای از قدمت آن زیبایی منحصر به فرد این قلعه چشم ها را خیره می کند . قلعه مهرجرد میبد ، قلعه‌ای متعلق به دوره‌های زندیه و افشاریه در شهر میبد در یزد است. این قلعه از خشت و گل ساخته شده و ۳ طبقه دارد. در ورودی قلعه از جنس چوب است.

پیشینه ی قلعه مهرجرد میبد

قلعه مهرجرد میبد که سابقا یکی از آبادی‌های این منطقه بوده است، گفته می‌شود که توسط مهرنگار، دختر انوشیروان پایه گذاشته شده است و اکنون به نام مهرجرد شناخته می‌شود. قلعه‌ی مهرجرد، که نشان‌دهنده‌ی قدمت این روستا است، احتمالا در زمان افشاریه یا زندیه ساخته شده است. ساختار قلعه‌ی مهرجرد میبد مانند بسیاری از قلعه‌هایی است که در آبادی‌های میبد وجود دارند.

از این قلعه‌ها می‌توان به نارین قلعه و قلعه‌ی بارچین اشاره کرد. البته شمار این قلعه‌ها بسیار بیش از این بوده و این چند قلعه را می‌توان نماینده‌ی قلعه‌های بسیاری که زمانی دراین منطقه وجود داشته‌اند دانست. قلعه‌ی مهرجرد دارای چهار برج در چهار گوشه و یک برج بر روی دروازه‌ی ورودی قلعه است.

دور قلعه‌ی مهرجرد را خندقی فرا گرفته بوده است که امروزه چیزی از آن باقی نمانده است. این خندق به منظور محافظت از بنا حفر شده بوده است. بنای قلعه سه طبقه دارد که با پلکان به یکدیگر متصل می‌شده‌اند. کاربرد اصلی این سازه محافظت از ساکنین آبادی در برابر خطرات بوده است. از دیگر کاربرد‌های آن در زمان‌های قدیم می‌توان به انبار نگهداری غلات اشاره کرد. این قلعه در زمان‌های جدیدتر به عنوان مکتب مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

سبک معماری قلعه مهرجرد میبد

گفته می‌شود که تنوع پوشش‌های خشتی‌ای که در معماری این قلعه به کار رفته است در ایران کم‌نظیر است. دروازه‌ی این قلعه به سمت جنوب است و مانند قلعه‌های دیگر منطقه چهار برج اصلی دارد. حصارهای قلعه به صورت چینه‌ای هستند که تزئیناتی از همین مصالح آن را مزین کرده است. جنس در قلعه از چوب است.

حصارهای قلعه مهرجرد، چینه‌ای بوده و روی آن‌ها تزییناتی از مصالح اصلی کار شده است. قلعه تاریخی مهرجرد در سه طبقه با استفاده از مصالح زمان گذشته نظیر خشت و گل بنا شده است و حصارهای قلعه چینه­ای و بر روی آن تزییناتی از همان مصالح اصلی به کار رفته است. در ورودی قلعه از جنس چوب می باشد . اگر به گشت و گذار در قلعه های تاریخی ایران علاقه دارید قلعه تاریخی مهرجرد میبد یکی از نمونه های بی نظیر قلعه های تاریخی است که با وجود گذر زمان سالم مانده و هر ساله مورد استقبال گردشگران علاقه مند به آثار تاریخی و دیدنی میهن مان قرار می گیرد .

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک