قلعه مهرانگار جوداپور

قلعه مهرانگار جوداپور

شرح

قلعه مهرانگار جوداپور

مورنگار یا قلعه مهران ، واقع در جوداپور ، راجستان ، یکی از بزرگترین قلعه های هند است. این قلعه در سال 1459 توسط Rao Jodha ساخته شده است و در 410 پا بالاتر از شهر واقع شده است و با تحمیل دیوارهای ضخیم محصور شده است. در داخل مرزهای آن کاخهای مختلفی وجود دارد که به خاطر حجاری های پیچیده و حیاط های گسترده آنها مشهور است. جاده پیچ در پیچ به سمت شهر زیر و از آنجا منتهی می شود. اثرات توپ های توپ که توسط حمله به ارتش های جیپور شلیک می شود ، هنوز هم می تواند در دروازه دوم دیده شود. در سمت چپ قلعه چاتری کرات سینگ سودا ، سربازی است که در محل دفاع از مهرنگار سقوط کرد.

هفت دروازه وجود دارد که شامل جیاپول به معنای دروازه ی پیروزی است که توسط Maharaja Man Singh ساخته شده است برای بزرگداشت پیروزی های خود بر ارتش های Jaipur و Bikaner. همچنین یک  دروازه نیز وجود دارد که بزرگداشت پیروزی Maharaja Ajit Singhji را در برابر مغول ها به یادگار می گذارد.این موزه در قلعه مهرنگار یکی از مرفه ترین موزه های راجستان است. در یک بخش از موزه قلعه ، مجموعه ای از پالانوین های سلطنتی قدیمی ، از جمله نقوش گنبدی دقیق گنبدی Mahadol palanquin وجود دارد که در نبردی از طرف فرماندار گجرات در سال 1730 به دست آمد. ، نقاشی و دوره تزئین شده است.رائو جودا ، رئیس طایفه Rathore ، به مبدا جود پور در هند اعتبار دارد. وی جودپور را در سال 1459 به عنوان پایتخت ماروار تأسیس کرد . او یکی از 24 پسر رانالم بود و پانزدهمین حاکم راتوره شد. یک سال پس از الحاق وی به عرش ، جودا تصمیم گرفت تا سرمایه خود را به مکان امن تر جودپور منتقل کند ، زیرا قلعه یکهزار ساله ماندوره دیگر برای تأمین امنیت کافی در نظر گرفته نشده بود.

با یاری قابل اعتماد رائو نارا، نیروهای میوار در ماندوره تسخیر شدند. با این کار ، رائو جودا عنوان دیوان را به رائو نارا داد. با کمک رائو نارا ، بنیاد این قلعه در 12 مه 1459 توسط جودا در یک تپه صخره ای 9 کیلومتری به جنوب ماندوره تصمیم گرفت. این تپه به باخورچریا ، کوه پرندگان معروف بود. طبق افسانه برای ساختن این قلعه ، او مجبور به جابجایی تنها سرنشین انسانی تپه ، زاهد بنام Cheeria Nathji ، پرنده پرندگان بود. چریا ناتجی به عنوان پیروانش مردی با جمعیت محلی بود و از این رو تأثیرگذار در منطقه بود. هنگامی که از وی خواسته شد حرکت کند ، قاطعانه امتناع کرد. این بارها اتفاق افتاده است. سپس Rao Jodha اقدامات جدی را انجام داد و از یك مقدسین قدرتمند دیگر ، یعنی مرجع جنگجو زن كاست چری ، Shri Karni Mata از Deshnok درخواست کمک كرد. به درخواست شاه ، او آمد و از Cheeria Nathji خواست كه فوراً كنار بگذارد. او با دیدن یک قدرت برتر ، یکباره را ترک کرد اما فریاد رائو جودا با کلمات “جودا! باشد که ارگ ​​شما ممکن است کمبود آب را تحمل کند!”.

رائو جودا با ساختن یک خانه و یک معبد در قلعه موفق به آرامش و قدم زائد شد. سپس با دیدن تأثیر کارنی ماتا رائو جودا ، وی را دعوت به ریختن سنگ بنای قلعه مهرنگار کرد و همین کار را وی انجام داد. امروز فقط قلعه های بیکنر و جودپور در دست راتورز باقی مانده اند ، هر دو سنگ بنای خود را توسط شری کارنی ماتا گذاشته اند. کلیه قلعه های راجپوت راجستان به دلایل دیگر یا به دلایل دیگر توسط قبایل مربوطه رها شدند. فقط Rathors Jodhpur و Bikaner تا به امروز دژهای خود را دارند. این واقعیت توسط مردم محلی یک معجزه تلقی می شود و به شری کارنی ماتا نسبت داده می شود. رائو جودا همچنین به دو جنگ سالار چاران که از طرف وی فرستاده شده بودند درخواست کرد که شری کارنی ماتا را برای آمدن به جودپور به روستاهای ماتانیا و چوپازنی اعطا کند.

برای اطمینان از مطلوب بودن سایت جدید؛ وی مردی از كاستگاه مگاوال را به نام “رجا رام مگاوال” دفن كرد ، كه خدمات خود را داوطلبانه ، زنده در مبانی ارائه می داد ، زیرا این روزها فرخنده تلقی می شد. به “رجا رام مگاوال” قول داده شد كه در عوض خانواده وی توسط راتورس تحت مراقبت قرار بگیرند. تا به امروز فرزندان وی هنوز در باغ “رجا رام مگاوال” در راج باغ زندگی می کنند. خدای خورشید اصلی ترین خدای سلسله راتور بوده است. اگرچه این قلعه در ابتدا در سال 1459 توسط رائو جودا ، بنیانگذار جود پور آغاز شد ، اما بیشتر قلعه ای که امروز ایستاده است مربوط به دوره یاسوانت سینگ مارو  است. این قلعه در مرکز شهر واقع شده است و بیش از 5 کیلومتر در بالای یک تپه بلند پخش شده است. دیوارهای آن که از ارتفاع 36 متر و 21 متر عرض برخوردار است ، از برخی از زیباترین و تاریخی کاخ های راجستان محافظت می کند.

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

 

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک